وبلاگ

ویتیلیگو یا لک های سفید

,
ویتیلیگو یا لک های سفید برص لک و پیس

ویتیلیگو یا لک های سفید (لک و پیس و برص) یک بیماری پوستی است. که در آن نواحی پوست رنگ خود را از دست می دهند. مناطق تغییر رنگ داده معمولاً در طول زمان بزرگ می شوند. همچنین این توانایی را دارد که روی مو و دهان تأثیر بگذارد. به طور معمول، سایه مو و پوست توسط ملانین کنترل می شود. لکه های سفید روی پوست زمانی اتفاق می افتد که سلول هایی که ملانین تولید می کنند گرد و غبار را گاز می گیرند یا کار را متوقف می کنند.

ویتیلیگو بر روی افراد با انواع پوست تأثیر می گذارد، اما در افرادی که پوست تیره تر دارند بیشتر قابل مشاهده است. بیماری ویتیلیگو خطرناک یا عفونی نیست. ممکن است بسیار ناخوشایند باشد یا باعث شود واقعاً از خودتان پشیمان شوید.

درمان ویتیلیگو ممکن است باعث ایجاد سایه در پوست نهفته شود. در هر صورت، از دست دادن رنگ پوست یا تکرار آن جلوگیری نمی کند.

علایم ویتیلیگو یا لک های سفید چیست ؟

 • از دست دادن واضح رنگ پوست که معمولاً ابتدا در دست ها، صورت و نواحی اطراف دهانه های بدن و قسمت های خصوصی ظاهر می شود.
 • موهایی که روی پوست سر ، مژه‌ها، ابروها یا موهای صورت شما زود هنگام روشن یا خاکستری می‌شوند.
 • بافت هایی که لب ها و بینی شما را پوشانده اند سایه خود را از دست داده اند. (لایه های مخاطی)
 • علل ویتیلیگو می تواند در هر مرحله از زندگی شروع شود، اما معمولاً قبل از 30 سالگی ظاهر می شود. و لک های سفید روی پوست ظاهر شوند.

بستگی به نوع ویتیلیگوی شما دارد :

 1. عملا تمام سطوح پوست. در این نوع که ویتیلیگوی عمومی نامیده می شود، لکه بر روی تمام سطوح پوست تاثیر می گذارد.
 2. بسیاری از تکه های بدن شما با این معمولی‌ترین نوع، که ویتیلیگو خلاصه می‌شود، لکه‌های لکه‌دار اغلب در قسمت‌های مرتبط بدن (به طور مساوی) پیشرفت می‌کنند.
 3. فقط یک طرف یا قسمتی از بدن شما. این نوع ویتیلیگو که به ویتیلیگو سگمنتال معروف است، معمولا در سنین پایین‌تر ظاهر می‌شود و برای مدت طولانی باقی می‌ماند. کمی، سپس، در آن نقطه، متوقف می شود.
 4. یک یا چند فضای بدن شما. به این نوع ویتیلیگوی محدود (مرکزی) می گویند.

پیش بینی چگونگی پیشرفت ویتیلیگو یا لک های سفید شما دشوار است. بعضی اوقات وصله ها بدون درمان از کادربندی خارج می شوند. بیشتر اوقات، بدبختی رنگ گسترش می یابد و در نهایت بخش بزرگی از پوست شما را شامل می شود. اتفاقاً لکه سفید روی پوست رنگ خود را برمی‌گرداند.

برای درمان ویتیلیگو چه زمانی باید به متخصص مراجعه کرد

اگر فضاهای لکه سفید روی پوست، مو یا لایه های مخاطی سایه خود را از دست دادند، به پزشک مراقبت های اولیه مراجعه کنید. ویتیلیگو هیچ راه حلی ندارد. به هر حال، درمان لک و پیس ممکن است سیستم رنگ‌آمیزی را متوقف یا کند کرده و رنگ پوست شما را بازگرداند.

انواع ویتیلیگو یا لک و پیس چیست ؟

 • فقط یک عضو
 • کل بدن

این امکان وجود دارد که ویتیلیگو در شرایط نادری کل بدن شما را مبتلا کند. به این بیماری ویتیلیگوی سراسری یا ویتیلیگوی کامل یا لکه سفید روی تملم سطح پوست گفته می شود.

دیگر علل و عوارض لک های سفید

علل ویتیلیگو وضعیتی است که زمانی رخ می دهد که سلول های تولید کننده رنگدانه (ملانوسیت ها) می میرند یا تولید ملانین را متوقف می کنند، رنگدانه ای که به پوست، مو و چشم شما رنگ می دهد. پوست آسیب دیده صورت و دست ها و همچنین اطراف چشم ها ویتیلیگو آکروفسیال نامیده می شود.

 • سیستم ایمنی بد کار می کند (یک وضعیت خود ایمنی)
 • تاریخچه خانواده (وراثت)
 • استرس، آفتاب سوختگی شدید، یا آسیب های پوستی، مانند تماس با یک ماده شیمیایی، مشکلات کبد ، نمونه هایی از رویدادهای محرک هستند.

بیماران ویتیلیگو یا لک سفید بیشتر مستعد ابتلا به موارد زیر میباشند:

 • پریشانی در سطح اجتماعی یا روانی
 • آفتاب سوختگی
 • مشکلات چشم
 • کم شنوایی یک مشکل رایج است.
ویتیلیگو یا لک های سفید یا لک و پیس پشت دست

چه مسائلی به بیماری ویتیلیگو مرتبط است ؟

اگرچه علت ویتیلیگو به ویژه یک بیماری زیبا است، اما انسان‌های مبتلا به ویتیلیگو ممکن است از بسیاری از مسائل نیز لذت ببرند: از آنجایی که آنها فاقد ملانوسیت هستند، ماکول‌ها در نور روز بیش از آرامش پوست حساس هستند، بنابراین ممکن است بر خلاف برنزه شدن، بسوزانند. افراد مبتلا به ویتیلیگو یا لک و پیس و برص همچنین ممکن است، چند ناهنجاری در شبکیه چشم خود و چند نوع رنگ عنبیه چشم خود (رنگی بخشی از توجه) داشته باشند.

در موارد معدودی، تحریکات کمی در شبکیه چشم یا عنبیه وجود دارد، با این حال، تخیل و هوشیاری عموماً اکنون دیگر تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد. افراد مبتلا به ویتیلیگو ممکن است به بیماری‌های خودایمنی مختلف مبتلا شوند (که ابزار ایمنی بدن باعث می‌شود به خود حمله کند)، همراه با کم‌کاری تیروئید، دیابت، کم‌خونی خطرناک، بیماری آدیسون و آلوپسی آره‌آتا .

همچنین، انسان‌های مبتلا به بیماری‌های خودایمنی بیشتر در معرض خطر ابتلا به ویتیلیگو هستند. افراد مبتلا به ویتیلیگو همچنین ممکن است تقریباً لکه سفید روی پوست خود احساس خجالت یا لرزش اعصاب کنند. گاهی اوقات انسان ها بی ادب هستند – خیره می شوند یا چیزهای ناخوشایندی می گویند.

این باید در فرد مبتلا به ویتیلیگو یا لک و پیسی انگیزه ایجاد کند تا عزت نفس پایین را افزایش دهد. این تلنگر باید باعث ناراحتی اعصاب یا مشکلات مالیخولیایی شود و فرد را به انزوا نیاز دهد. اگر این اتفاق افتاد، باید با صادرکننده مراقبت های بهداشتی یا حلقه بستگان و دوستان خود صحبت کنید تا به شما در یافتن راه حل کمک کنند.

نتیجه مقاله آشنایی با ویتیلیگو یا لک های سفید پوست

هنگام تحقیق در مورد ویتیلیگو، ممکن است با این جمله برخورد کنید که “ویتیلیگو تهدید کننده زندگی نیست، اما زندگی را تغییر می دهد.” یکی از دلایل این امر این است که ویتیلیگو در طول زمان پیشرفت می کند. جنبه دیگر این است که بسیاری از فرهنگ ها برای ظاهر ارزش قائل هستند و معتقدند که باید از آن اجتناب شود. این امر به ویژه در مورد زنان صادق است.

برای هر کسی بسیار مهم است که مسئولیت سلامتی خود را بپذیرد. بسیار مهم است که خود را در مورد ویتیلیگو آموزش دهید و دکتری را پیدا کنید که در مورد بیماری و جایگزین های درمانی مانند لکه های سفید روی پوست آگاه باشد.


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *