وبلاگ

درمان سر درد میگرنی

,
عکس درمان سر درد میگرنی

در این مطلب آشنا میشویم با ; علت بروز انواع سردرد و درمان سر درد میگرنی
سردردها تقریبا هر انسانی را در زمانی مبتلا به خود می کنند. بیشتر سردردها کار کردی هستند و توسط اختلالات موقتی به وجود می آیند. و با هیچ نوع تغییرات آلی در مغز مرتبط نیستند. سردرد غالبأ این هشدار طبیعت است که فرایندی مشکل ساز در جای دیگری در بدن رخ داده است. با این حال، درد واقعی سردرد از تحریک دنباله های عصبی ماهیچه های شانه، گردن و پوست سر و ماهیچه های نرمی که عروق خونی را در این ناحیه احاطه کرده اند به وجود می آید.
چندین نوع سردرد و راه های گوناگونی نیز برای درمان آنها وجود دارد. مصرف آسپرین یا آرام بخش ها می تواند درمان موقتی را برای بیمار به همراه داشته باشد، اما علت اصلی بیماری را از بین نمی برد.

برخی دلایل سر درد میگرنی

علاوه بر این، استفاده گهگاه از مسکن ها باعث ضعف عصبی, تضعیف قلب و به وجود آمدن مشکلات دیگری ; ( که سر درد میگرنی یکی از آنهاست ) می شود.
علل شایع بروز سردرد آلرژی، دلایل روحی- روانی، خستگی چشم، فشار بالای خون، خماری, ابتلا به عفونت، قند پایین خون، کمبود مواد مغذي , تنش، وجود مواد سمی در بدن و میگرن می باشد. آلرژیها که غالبا دلیل ناشناخته بروز سردرد می باشند، در افراد گوناگون متفاوت هستند. غذاهایی که برخی افراد به آنها حساسیت دارند و می توانند باعث بروز سردرد میگرنی شوند. شیر و محصولات شیر، شکلات، جگر، مرغ، الكل و پنیر تند می باشد, عطسه کردن و اسهال نشانه های دیگر آلرژی هستند.

تاثیر احساسات شدید در بروز سردرد میگرنی

احساسات شدید و عمیق نیز می تواند باعث بروز سردرد میگرنی شود. بسیاری از افرادی که ظاهری خوب و خوشایند دارند. در واقع ممکن است نگران بدست آوردن شغلی مناسب باشند یا نسبت به شخص یا چیزی احساس تنفر کنند. این خشم پنهان ممکن است خود را به عنوان سردرد نشان دهد. بنابراین، نباید احساسات منفی خود را در دل پنهان کنیم، بلکه باید وسایل مناسبی را برای اظهار آن پیدا کنیم.
خستگی چشم علت شایع دیگر بروز سردرد است. در چنین مواردی باید با یک متخصص چشم مشورت کرد و تحت درمان او قرار گرفت.

تمرینات ساده چشمی همچون حرکت چشم ها به بالا و پایین یا به اطراف یا چرخاندن سر در حالی که گردن قائم به سمت بالا ایستاده است. یا حرکت سر به جلو یا عقب هر کدام سه بار، سپس حرکت سر سه بار در جهت عقربه های ساعت و سه بار در جهت مخالف عقربه های ساعت می تواند خستگی چشم را برطرف کند.

تاثیر فشار خون بر بروز سر درد

فشار بالای خون نیز می تواند باعث بروز سردردهای ضربان دار شود. این سردرد معمولا به هنگام بیدار شدن از خواب در آغاز صبح از پشت شروع می شود. شیوه امن درمان این سردرد فرو بردن ماهیچه های ساق پا در وان آب گرم برای مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است. این کار باعث منحرف شدن خون از سر و رفتن آن به سمت پا می شود، که موجبات تسکین سردرد را برای بیمار به همراه خواهد داشت.
بسیاری از افراد پس از مصرف نوشیدنی های الکلی دچار سردردهای شدیدی می شوند. مصرف نوشیدنی های الکلی باعث متورم شدن عروق خونی می شود، که خود این تورم باعث ایجاد سردردهای دردناکی می شود. بهترین درمان برای این نوع سردرد اجتناب از مصرف بیش از حد نوشیدنی های الکلی می باشد، با مصرف قرص ویتامین B به هنگام استفاده از نوشیدنی های الکلی می توان از سردردهای ناشی از خماری جلوگیری کرد
اگر عفونتی همچون سرماخوردگی، ویروس و تب در بدن وجود داشته باشد، سردرد میگرنی نیز ممکن است رخ دهد. در این صورت، این عفونت است که باید در بدن از بین برود. ویتامین C درمانی بهترین شیوه درمانی برای رفع این عفونت هاست. برای درمان سرماخوردگی، باید هنگامی که نخستین علائم سرماخوردگی همچون گلو درد، آبریزش بینی و غیره ظهور کرد، از ویتامین C در مقادیر بالا و در فواصل یک ساعته استفاده کرد. ویتامین C در درمان سرماخوردگی معجزه آسا عمل می کند و یک آنتی بیوتیک طبیعی به حساب می آید.

تاثیر قند خون در بوجود آمدن سردرد

قند پایین خون یکی دیگر از دلایل بروز سر درد می باشد, مصرف مواد قندی برای درمان قند خون پایین یک درمان محسوب نمی شود. اگرچه می تواند قند خون را موقتا بالا برده و باعث شود که فرد برای مدت کوتاهی احساس بهتری داشته باشد، قند پایین خون در نتیجه پانکراس آسیب دیده ای به وجود می آید ; که بیش از اندازه تولید انسولین را در بدن تحریک می کند. این مشکل را می توان با خوردن غذاهای کمتر در فواصل کوتاه ; و نه استاندارد سه بار غذا خوردن در طول روز برطرف کرد. مصرف کربوهیدرات ها را باید به حداقل میزان ممکن کاهش داد. و مصرف قهوه را نیز باید کنار گذاشت، زیرا قهوه بیش از حد پانکراس را تحریک می کند
فقدان آهن که منجر به کم خونی می شود علت شایع دیگر بروز سر درد است. سردرد بعضی وقت ها به دلیل کمبود آهن در بدن قبل از شروع کم خونی به وجود می آید. مخمرهای آبجوساز بهترین منبع آهن هستند ; و کم خونی را می توان به سادگی با مصرف روزانه چند قاشق چایخوری از این مخمرها برطرف کرد. سردرد ممکن است همچنین به دلیل کمبود ویتامین های B، یعنی اسید پانتوتنیک، ویتامین B1
، B و ,B به وجود آید و می توان با مصرف این ویتامین ها آن را درمان کرد. هنگام مصرف هر یک از ویتامین های B به شکل جداگانه، کاملا ضروری است. تا با مصرف مخمرهای آبجوساز، جگر، جوانه گندم و غیره ویتامین بیکمپلکس را به رژیم غذایی اضافه کرد. در غیر اینصورت، مصرف بیش از حد یک ویتامین ممکن است ; باعث عدم تعادل در بدن شده و منجر به مشکلات دیگری شود. در واقع، کل گروه ویتامین بی کمپلکس به تنهایی می تواند سردردها و از جمله میگرن را درمان کند.

آشنایی با سردرد تنشی

سردردهای تنشی شایع ترین سردرد در بین تمامی انواع سردرد می باشند. و توسط مشکلات روحی و روانی به وجود می آیند که در نهایت منجر به استرس می شود. استرس باعث می شود که ماهیچه های شانه، گردن و پوست سر به طور ناخود آگاه کشیده شود. افراد زودرنج و عصبی معمولا دچار این نوع سردرد می شوند ; این سردرد به تدریج افزایش پیدا می کند و با آزاد شدن کشیدگی همراه است. فرد مبتلا به سردرد باید
نهایت تلاش خود را برای رفع استرس که دلیل اصلی بروز این نوع سر درد است انجام دهد.
مواد سمی که از طریق غذا، نوشیدنی ها و آب ; همچنین از طریق تنفس و هوای آلوده وارد بدن می شود ; می تواند باعث مشکلات زیادی در بدن انسان شود. بروز سردرد در انسان ممکن است در ابتدا این هشدار باشد که سم وارد بدن شده است. مواد افزودنی موجود در غذاها و در بسیاری موارد ; وسایل آرایشی و بهداشتی و محصولات آرایشی پوست و مو دلایل اصلی بروز سر درد می باشند. علاوه براین، آلوده کننده های سمی موجود در غذاها نیز جزء عوامل به وجود آورنده سردرد محسوب می شوند.

درمان سر درد میگرنی

میگرن یک بیماری قدیمی و بسیار سخت می باشد. میگرن افراد سرشناسی همچون سزار و فروید را برای مدت های مدیدی آزار داده است. این تصور وجود دارد که میگرن تحت شرایط جدید زندگی امروزی به وجود می آید. در حال حاضر، حدود ۱۰ درصد جمعیت جهان مبتلا به میگرن هستند،
میگرن را می توان بیماری هجومی” توصیف کرد که با سردردهای شدید غالبا در یک طرف سر همراه است. و باعث سوء هاضمه، اختلال در کبد و قدرت بینایی می شود. میگرن معمولا هنگامی که شخصی تحت فشار شدید روحی و روانی است یا ناگهان دچار چنین وضعیتی می شود به وجود می آید، میگرن همچنین به بیماری سر درد، نیز معروف است، زیرا تهوع و استفراغ گهگاهی به همراه درد آزار دهنده ای همراه می شود که ممکن است برای سه روز طول بکشد، میگرن معمولا قبل از حمله هشدارهایی به بیمار می دهد. نقاط سیاه یا خطوط زیگ زاگ مانندی در مقابل چشم ظاهر می شود یا او در قدرت بینایی اش دچار مشکلاتی می شود.

علت بروز انواع سردرد و درمان سر درد میگرنی

چه هنگامی سردرد رخ می دهد

هنگامی که سردرد رخ می دهد، بیمار ممکن است در دست ها یا پاهای خود احساس گزگز شدن یا ضعف کند.
بیماران مبتلا به میگرن در اصطلاح دارای شخصیت میگرنی، هستند آنها افرادی کمالگرا و وسواسی هستند که احساس می کنند باید هر چیزی را به شکل درست و کامل خود انجام دهند. هنگامی که آنها انجام کاری را به پایان می رسانند، ناگهان از وضعیت تنش موقتی به احساس آرامش کامل می رسند. سپس، میگرن در آنها به وجود می آید. این یک فرآیند کاملا روحی و روانی است.
ماهیچه های سر و گردن که به استرس دائمی واکنش نشان می دهند مجبور می شوند که بیش از حد کار کنند. ماهیچه های گرفته شده عروق را فشرده کرده و جریان خون را کاهش می دهند. هنگامی که فردی ناگهان به آرامش می رسد، ماهیچه های منقبض شده متسع می شوند و باعث کشش دیواره های عروق خونی می شوند. با هر ضربان قلبی، خونی که از طریق این عروق به جلو رانده شده آنها را بیشتر منبسط کرده و باعث درد آزار دهنده ای می شود.

راه کار عملی درمان سردرد میگرنی

هنگامی که سردرد به فرد حمله می کند، شخص باید ; در طول روز به انجام کارهای ساده ای بپردازد که به تمرکز زیادی نیاز ندارد یا پیاده روی کند و هوای تازه را وارد ریه های خود کند.

بهترین درمان برای جلوگیری از سردرد ایجاد مقاومت جسمی در بدن از طریق تغذیه صحیح، انجام ورزش و داشتن تفکرات مثبت و سازنده است، در نخستین گام، بیمار باید برای مدت کوتاهی روز بگیرد. در طول دوران روزه، آب میوه های مرکبات که با کمی آب رقیق شده است را بیمار می تواند شش بار در روز مصرف کند.

با مصرف این مقدار آب میوه، بیمار در ابتدا انرژی عصبی را در بدن صرفه جویی خواهد کرد که می تواند از آن برای اهداف مهمتری استفاده کند.

علاوه براین، بر خون و لنف نیز فشار زیادی وارد نمی شود. بعد از گرفتن روزهای کوتاه مدت، رژیم غذایی را باید به شیوه ای تنظیم کرد که حداقل فشار بر روی دستگاه گوارش وارد شود. صبحانه فرد مبتلا به میگرن با سر درد باید شامل میوه های تازه و خشک شده باشد.
ناهار باید عمدتا از غذاهای پروتئینی تشکیل شده باشد. غذاهای نشاسته ای همچون نان سبوس دار، غلات، برنج با سیب زمینی را باید در هنگام شام به همراه سالاد خام مصرف کرد. از مصرف ادویه های گوجه فرنگی، شیر کم چرب ترش و غذاهای چربی دار نیز باید اجتناب کرد. نوشیدن یک لیوان آب (آب گرم در زمستان و آب سرد در تابستان) که با یک قاشق چایخوری عسل ترکیب شده است در ابتدای صبح همچنین درمان مناسبی برای درمان سر درد میگرنی به حساب می آید.

درمان های آبی میگرن

درمان های آبی مشخصی می تواند به درمان سر درد میگرنی کمک کند. نوشیدن فراوان آب، استفاده از تنقیه با آبی در دمای 6.98 درجه فارنهایت ; استفاده از حمام پا با آب گرم، استفاده از کمپرس سرد بر روی گلو ; استفاده مداوم از حوله هایی که در آب گرم فرو برده شده اند ; بر روی پشت گردن، استفاده از کمپرس سرد در دمای ۴۰ تا ۶۰ درجه فارنهایت بر روی سر و صورت ; با کمپرس با آب متناوب بر روی ستون فقرات می تواند در درمان انواع سردردها مفید باشد.

استفاده از کمپرس آب گرم بر روی شکم درست قبل از به خواب رفتن ; سردرد ناشی از اختلالات معدوی و کبدی را درمان می کند.
کریاهای یوگایی همچون جالنتی و کونچال، پرانایاماس هایی همچون آنولوما – ویلوماء شیتالی ; سیتکاری و آساناهای یوگایی همچون آتانا پاداسانا، سار وانگاسانا، پاسچیموتاناسانا ; هالاسانا و شاواسانا در درمان انواع سر درد میگرنی مفید هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *