وبلاگ

خواص درمانی بومادران یا سربرنجاس

مشخصات و خواص درمانی بومادران یا سربرنجاس
گیاهی است از تیره کاسنی از خانواده ( Achillea ) چند ساله که بصورت خودرو در باغ ها ، مزارع ، مراتع و چراگاه های هموار با سایر علف ها و حتی قبل از آنها می روید ; ارتفاع آن بیست تا هشتاد سانتی متر و ساقه های آن باریک و زرد می باشد.
برگ های آن کوچک ، بدون دمبرگ ، دارای تقسیمات بسیار ریز و باریک و همچنین تقسیمات ثانویه است ; این برگ ها پوشیده از کرک می باشد.
گل های خیلی کوچک و سفید رنگ و در بعضی گونه ها سفید مایل به کبود یا مایل به صورتی دارد ; که در تابستان به شکل گروهی در انتهای ساقه گل دهنده ظاهر می شوند.

خواص درمانی سربرنجاس برای درد قاعدگی و عادت ماهیانه

محل رویش بومادران یا سربرنجاسف

این گیاه دارای بوی خیلی قوی و طعم تلخ می باشد. در مناطق مختلف آمریکا ، اروپا و ایران می روید ; در ایران در دامنه های البرز در پلور ، اطراف دماوند ، قسمت های شمالی اوشان ، اشتران کوه ; آذربایجان و اطراف تبریز می روید.


نام های دیگر گیاه بومادران ; بوی مادران ، بوماران ، بورمادرن ، بی مادران ، الف ورقه ، علف هزار برگ ، هزار برگ ، بابونه گاوی ، سربرنجاسف ، برنجاسب ، سربرنجاس ، بعیثران ، ارمواز ، ارطماسیا ، اخیلیا ، قیصوم ، تراسک ، تاج الملوک ، حزن بل ، حبق الراعی ، زهره القندیل ، ژابیثر ، ژابینر

بنر چاقی یکدست کل بدن

طبع گیاه بومادران و ترکیبات شیمیایی آن

طبیعت و طبع بومادران گرم و خشک است.

دو نوع سسکی ترین لاکتون ، ماده ی کامازولن ، دی استیل ماتریکارین ، آکیلئین ، کولین ، اسانس روغنی


خواص درمانی گیاه بومادران یا سربرنجاس

 • تمام گیاه بومادران را دم کرده و آب صاف کرده آن را بنوشید ; محرک ، تونیک ، مقوی و تب بر است ، فشار خون را کم می کند ، قاعده آور می باشد ، ضد هیستری است ; برای رفع سرما خوردگی و گرفتگی مجاری تعریق مفید می باشد.

ترکیبات شیمیایی و خواص درمانی گل بومادران

مواد چرب ، سیترال ، سیترولن ، آزولن ، کامازولین ، آکالیپتل ، بورنئول ، لینالول ، ژرانیون ; گلوکوآلکالوئین ، لاکتون ، اکیلئین ، سینئول ، کانازلین ، بنزلین ، آلامین ، تانن ; ترپینال ، آبیژنین ، هینزیتل ، نیاسین ، سینول ، آزولن ، آزلن ; اسید سیانیدریک ، اکسیلئین اسید ، سالسیلیک اسید

خواص دارویی و درمانی گل بومادران ، گل گیاه سر برنجاسف

 • پانزده تا چهل گرم از گل بومادران یا سربرنجاس را در یک لیتر آب جوش ده دقیقه دم کنید و آب صاف کرده آن را روزی سه فنجان به نوبت بنوشید.
  ترشحات زنانه را بطرف می کند ، مقوی اعصاب و عضله قلب است ، از پیشرفت سرطان جلوگیری میکند ، ضد سرگیجه است ; ضد تر و مبوز مغزی است ، مدبر بول و حیض است ، ضد انگل ژیاردیا و ضد خونریزی رحم می باشد ; برای زایمان آسان استفاده می شود.
  جوشانده گل سربرنجاس برای تنظیم و بازکردن قاعدگی بکار می رود ، درمان کننده زخم معده و اثنی عشر است ; تب بر و باد شکن می باشد ، برای درمان صرع ، سرسام ; سینه درد زکام ، آنفلوانزا و قولنج کلیوی مفید است ، برای رفع ورم پستان ; بی خوابی ، خستگی عمومی و ضعف ماهیچه های قلب موثر است.
  برای درمان بواسیر و جلوگیری از خونریزی ها نافع است ; هضم کننده غذا است ، رقیق کننده خون و ضد لخته شدن خون در عروق می باشد ; مخصوصا در ناحیه قلب و مغز ، لطیف کننده بدن است.
  شن کلیه و مجاری ادرار را دفع میکند ، مسمومیت یعنی اسهال و استفراغ را مداوا می کند ; برای درمان دل درد و نزله های روده مفید است ; برای رفع ضعف رحم مفید است و عمل این عضو را به حالت طبیعی برمیگرداند .

دیگر خواص دارویی و درمانی گل بومادران یا سربرنجاس

 • اگر دو مثقال از گل سربرنجاسف را بجوشانید ، (آب آن را) صاف کرده و بخورید و در آب جوشانده آن بنشینید ; برای رفع حبس البول ، حیض ، عسر و لادت بسیار مفید است .
 • دیگر خواص گل بومادران یا سربرنجاس ; اگر به مدت چهل روز صبح ناشتا هر بار دو مثقال از آن را دم کنید و آبش را بنوشید ; زخم معده را درمان می کند .
 • خوردن دو درم کوبیده خشک آن با عسل ، جهت اخراج اقسام کرم معده و حب القرح مجرب است .
 • آن را با گل بابونه به اندازه مساوی بپزید و در حمام بر کمر ببندید ; کمر درد خانم تازه وضع حمل کرده را تسکین می دهد.
 • استنشاق آب جوشیده گل بومادران همراه با مالیدن آن به پیشانی ، برای درمان زکام ; تخلیه عفونت سینوس ها و تسکین انواع سردرد مفید است.

ادامه خواص دارویی گیاه شگفت انگیز بومادران 

 • عصاره آن را با وازلین مخلوط کرده بمالید ; برای درمان زکام و درد های رماتیسمی مفید است.
 • اگر با روغن باقلای مصری مخلوط و هر شب مالیده شود ، کوسه را درمان می کند .
 • اگر عصاره آن با روغن بادام تلخ ترکیب شده و در گوش چکانده شود ; صدای گوش را برطرف می کند .
 • اگر عصاره آن با عسل مخلوط و شب ها مالیده شود ، پف کردگی زیر چشم را برطرف می کند.
 • خواص درمانی بومادران یا سربرنجاس برای درد عادت ماهیانه از دیر باز مورد استفاده بوده است ; آن را با مریم گلی به اندازه مساوی دم کرده و آب صاف کرده آن را بنوشید ، درد های قاعدگی را تسکین می دهد.
 • بخور آن در موقع جوشیدن ، زکام و سرما خوردگی  را درمان می کند.
 • برای درمان زخم سر پستان یا شقاق مرتب با آب جوشانده آن ، موضع را بشویید ، بهبود می یابد.

و اما  مضرات بومادران یا سربرنجاسف ; اسراف در خوردن آن باعث سردرد و سرگیجه می شود و برای کلیه زیان آور است.