وبلاگ

خواص درمانی فلوس

خواص درمانی فلوس - اطلس گیاهان دارویی

مشخصات و خواص درمانی فلوس ( خرنوب هندی ) ; میوه ی درختی است با نام علمی ; Cassia fistula از تیره ی فرعی گل ارغوان و از خانواده ی Leguminosae ، ارتفاع این درخت تا پانزده متر می رسد .
برگ های آن دراز ، به طول حدود سی سانتی متر و دارای هشت تا شانزده برگچه می باشد که هر یک به طول پنج تا پانزده سانتی مترند ; هر برگچه تخم مرغی نوک تیز ، به رنگ سبز پریده و پر از رگبرگ است ; که طول رگبرگ ها در قسمت نوک برگ کوتاه می شود .

گل های آن خوشه ای و طول خوشه ی گل ها دراز ; به رنگ زرد و طلایی براق و شبیه گل یاسمن است .

خواص دارویی و درمانی فلوس

مشخصات میوه گیاه فلوس

میوه ی آن به رنگ سیاه مایل به قرمز ; به شکل غلاف استوانه ای شکل به طول سی تا شصت سانتی متر و قطر بیست و پنج میلی متر می باشد . طول غلاف میوه برخی اوقات تا یک متر نیز می رسد .
داخل غلاف میوه پرده های خشبی نازکی به شکل فلس وجود دارد ; و بین پرده ها را ماده ی چسبنده ی تیره رنگی فراگرفته و دانه های زرد رنگی در حدود بیست و پنج تا صد عدد در داخل آن وجود دارد ; طعم ماده ی چسبنده ی داخل آن کمی شیرین و لب ترش و غیر مطبوع است .

عکس داروی گیاهی فلوس

نام های دیگر و محل رویش گیاه فلوس ( خرنوب هندی )

نام های دیگر گیاه فلوس ; سیال – لاتهی – چونتور – چیمکانی – چمکانی – خیار – شنبه – کردله ; املتاس – قسا – خیارزه – خیار شنبر – خرنوب هندی – خیار چنبر – کریال .

این درخت در نواحی گرم آسیا و آفریقا می روید ; در ایران نیز در مناطق جنوب و بلوچستان وجود دارد .

طبیعت آن : طبع تخم گیاه فلوس ، گرم و تر است و عده ای آن را سرد و تر و عده ای آن را معتدل می دانند .

خواص درمانی تخم گیاه فلوس در طب سنتی

  1.  اگر ۲۰ تا ۶۰ گرم مغز آن با کمی روغن بادام شیرین خورده شود ، یبوست را برطرف می کند ; ملین سینه است ، دفع کننده ی فضولات و رطوبات زیادی در اطراف اعصاب است ; از بین برنده ی ورم های گرم دهان و حلق و احشا می باشد ; نرم کننده ی سینه و مسکن حدت التهاب خون است .
  2.  اگر ۶۰ گرم از تخم فلوس را در نیم لیتر آب ده دقیقه بجوشانید و آب آن را بنوشید ; مسهل خوبی است .
  3.  هر چند ماه یک بار دوازده مثقال از پولک های مغز فلوس را نیم کوب کرده و بخیسانید و صبح ناشتا آب آن را بنوشید ; کار کیسه ی صفرا را تنظیم می کند .
  4.  دیگر خواص درمانی تخم فلوس ; مغز آن را با تمر هندی مخلوط کنید و بخورید ، مسهل صفرای سوخته است .
  5.  اگر آن را مثل غبار نرم بسایید و با آب گشنیز مخلوط کرده و روزی چند بار در دهان بمالید ; برفک و جوش های ( آفت ) دهان را مرتفع می کند  ; اگر در گلو قرقره ، برای درمان حناق موثر است و آن را تحلیل می برد .
  6.  آن را با تربد بکوبید و بخورید ; مسهل بغلم است ‌.
  7.  مالیدن تخم فلوس به موضع ; درد برای تسکین درد مفاصل و نقرس و نرم کردن ورم ها مفید است .

مضرات تخم فلوس ( خرنوب هندی ) ; برای معده و روده مضر است و ایجاد دل درد می کند .