وبلاگ

خواص درمانی انزروت

خواص درمانی انزروت

مشخصات و خواص درمانی انزروت ; صمغ درختی است خاردار به نام گون بادکنکی با ارتفاع تا دو ذرع ; برگ آن شبیه به برگ مورد یا برگ درخت کندر است ; نام  علمی این صمغ  Astragalus sarcocolla  و به رنگ سرخ و سفید مایل به زردی میباشد. که بهترین آن سفید مایل به زردی و تازه است .
طعم انزروت کمی تلخ با اندک شیرینی می باشد . در کشور ایران این گیاه موجود است .


خواص درمانی انزروت برای چاقی و سیاتیک

نام های دیگر انزروت ; عنز روت – صمق شایکه – کحل فارسی – کحول فارسی – کحل کرمانی ; کحول کرمانی – کنجده – کنجیده – گنجیده – گنیجه – کدرو – کحل – شایکه

طبیعت آن : طبع گیاه انزروت گرم و خشک است .


گیاه انزروت ، گون بادکنکی
گیاه مولد انزروت ، گون بادکنکی

خواص درمانی گیاه دارویی انزروت :

  1. انزروت را بخورید . ملین ، مسهل بلغم ، محلل ریاح غلیظ و ضد نفخ است .
  2.  آن را بکوبید و با روغن بید انجیر مخلوط کرده بخورید ; برای رفع تشنج امتلایی ، درد مفاصل ، عرق النساع و اخراج کرم معده و انگل مفید است ، جنین را سقط می کند .
  3.  انزروت را با هلیله زرد ساییده و سکنجبین مخلوط کنید و بخورید ; مسهل صفرا می باشد .
  4.  آن را با شیر مادر دختر دار حل کرده و در چشم بچکانید ; غدد میبومیوس لبه ی پلک ها را تحریک کرده و چسبندگی پلک ها را برطرف می کند .
  5.   خواص انزروت برای چاق شدن ; هر روز مقداری از آن را با آب هندوانه حل کنید و بخورید . برای فربه کردن بدن موثر است .
  6.  شانزده گرم‌ از آن‌ را با سه نخود حجر البقر و ۳۵ گرم‌ پودر نارگیل مخلوط کنید ; بعد چهار قسمت نمایید و هر روز صبح بعد از خوردن دو سه عدد زرده ی تخم مرغ نیم بند آن را بخورید ; چاق کننده است و بدن را بسیار فربه می کند .

دیگر خواص دارو گیاهی انزروت برای درد گوش 

  •  میان یک پیاز را خالی کنید و مقداری انزروت داخل آن بریزید و کنار آتش گذارده تا بجوشد ; بعد مایعی را که در ان بوجود می آید در گوش بچکانید ; درد گوش را تسکین می دهد، گوش را ضد عفونی می کند و بیماری اوتیت گوش را مداوا می نماید .
  •  اگر آب در گوش رفته باشد ، انزروت را نرم بسایید و پنبه ای که به روغن بادام آغشته شده در آن بغلطانید ; داخل گوش گذاشته و روی همان بخوابید , آب آن را می کشد .
  •  برای درمان گوش دردی که علتش معلوم نباشد ; کمی از انزروت را در آتش بریزید و دود آن را به وسیله ی لوله یا قیف یا به طریق دیگری به گوش بدهید ، بعد مقداری از آن را هم نرم بسایید و پیه ی بز را در آن بغلطانید و به صورت فتیله در گوش گذارید ; هم از آمدن چرک جلوگیری می کند و هم درد گوش را تسکین می دهد .