وبلاگ

راز داشتن عمر طولانی

,
راز داشتن عمر طولانی

عمر طولانی و زندگی بهتر نیازمند داشتن سلامت جسمی و روحی است. که برای کسب این دو پنج فاکتور مهم معرفی شده است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.
راز داشتن عمر طولانی نیازمند تعهد داشتن به یک سبک زندگی سالم است.

نتایجی که افراد در قرن اخیر به آن دست پیدا کرده اند، هم این مطلب را به اثبات رسانده است. دانشی که توانسته است از عادت های مربوط به سبک زندگی پرده برداری کرده، می تواند میزان طول عمر افراد را نیز افزایش دهد. برای داشتن سبک زندگی سالم و عمر طولانی در این مطلب با ما همراه باشید.

پنج مورد مهم برای داشتن عمر طولانی

1 : روزانه سر ساعت مشخص از خواب بیدار شوید تا عمر طولانی تری داشته باشید.

محققان بر روی حدود 4 هزارو پانصد نفر که در سنین میان سالی و پیری بودند مطالعه ای انجام دادند. در این مطالعه این افراد خود را کاملا صبح گرا، نیمه صبح گرا، کاملا عصرگرا یا نیمه عصرگرا می دانستند. سلامت آن ها به مدت شش سال و نیم زیر نظر بود و علل مرگ آن ها هم با مدارک پزشکی به ثبت رسید.

محققان بعد از توجه به موضوع سن و جنسیت، مصرف دخانیات، شاخص توده بدنی، میزان خواب و دیگر متغیرها به این نتیجه رسیدند که افراد کاملاً صبح گرا و کاملاً عصر گرا ده درصد احتمال مرگ بیشتری به دلایل مختلف دارند. در واقع هر گونه سحرخیزی یا عصرگرایی کامل می تواند عامل افزایش دهنده احتمال مرگ باشد.

.پربیننده ترین شب زنده دارها تقریباً دو برابر احتمال بیشتری نسبت به افراد سحرخیز برای اختلالات فیزیولوژیکی دارند، علاوه براین 30 درصد بیشتر در معرض دیابت هستند.

خطر بیماری تنفسی 23 درصد و خطر بیماری های گوارشی برای این افراد 22 درصد بالاتر است. اختلالات گوارشی شامل مشکلاتی مثل یبوست ، سندروم روده بی قرار، بواسیر، فیستول، عفونت مقعدی، بیماری دیورتیکولی، کولیتیس، پولیپ روده و سرطان هستند.

بر اساس مطالعات انجام شده و طبق گفته کریستین ال نوتسون، پروفسور نورولوژی، بخشی از شب زنده دار بودن به ژنتیک مربوط میباشد. اما افراد می توانند آن را تنظیم کنند. نوتسون در این زمینه می گوید: بهتر است به مرور و با تمرین، خود را به خوابیدن زود هنگام عادت دهید.

قبل از خواب با گوشی موبایل کار نکنید. تا شبها زودتر به خواب عمیق بروید.

اگرچه دلایل مختلفی برای افزایش مرگ و میر وجود دارد، که هنوز ناشناخته باقی مانده است، اما انسان ها باید مطلع باشند، که شب زنده داری می تواند نتایج بسیاری روی سلامت آن ها داشته باشد.
پس داشتن خواب کافی هم یک راز داشتن عمر طولانی می باشد.

2:اجتناب از مصرف دخانیات یکی از مهمترین راز داشتن عمر طولانی

همیشه و همه جا با بیان عوارض مصرف دخانیات به ترک سیگار تاکید شده است. و قطعا همه شما میدانید که این عادت مخرب چطور جسم و روح فرد مصرف کننده را دچار آسیب می کند پس با ترک آن برای همیشه به سمت زندگی سالم تر و عمر طولانی تر بروید.

3:کاهش وزن و تناسب اندام

از عوارض کاهش وزن همین بس که عامل ابتلا به بیماری های کشنده قلبی و عروقی است و چنانچه می دانید حملات قلبی یکی از اصلی ترین عوامل مرگ و میر در جهان است پس برای مصون نگه داشتن خود از این عامل مرگ برای کاهش وزن و عمر طولانی تر اقدام کنید. پس تعادل وزن هم یک راز داشتن عمر طولانی می باشد.

4:انجام حرکات ورزشی حداقل یک ساعت در هفته دیگر راز ذاشتن عمر طولانی

ورزش تمام اعضای جسم و اجزای روح تان را به سمت سلامت بیشتر سوق می دهد و شما را از عوامل بیماری زا دور خواهد کرد پس علاوه بر دریافت اثرات نشاط آور ورزش برای افزایش طول عمر سالم خود ورزش کنید.

5:پیاده روی و یا دوچرخه سواری به مدت 40 دقیقه در روز

تحقیقات انجام شده بر روی حدود 21 هزار مرد اهل سوئد، در سنین بین 45 تا 79 سال به مدت یازده سال نشان داده است، که چهار مرد از پنج مرد با دنبال کردن این نوع سبک زندگی از حملات و سکته های قلبی در امان بوده اند.

مردانی که از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی خودداری کرده اند، در رژیم غذایی خود، غذایی سالم به خصوص سبزی و میوه جات قرار دادند. و مهمتر از همه ورزش و پیاده روی انجام داده اند. تا سی و پنج درصد از امراض و خطرات جدی سلامتی به دور مانده اند.
بنابراین برای داشتن زندگی سالم و عمر طولانی باید خواب و استراحت مناسب، دوری از مصرف دخانیات، تناسب اندام و ورزش مناسب را در برنامه خود قرار دهیم.

راه کارهایی برای خوابیدن

اگر نمی توانید در اول شب بخوابید و صبح هم دیر بیدار می شوید. راه های ساده ای برای رفع این مورد وجود دارد که که برخی از آن ها عبارتند از :

  • برای این که روتین خواب خود را بهبود بخشید، از همه مهمتر ساعت خواب خود را منظم کنید. این کار باعث برنامه ریزی مغز و تنظیم شدن ساعت بیولوژیکی بدن برای استراحت و بیداری در ساعت مشخص از شبانه روز می شود.
  • بیشتر جوانان به شش الی نه ساعت خواب در طول شب نیاز دارند. با تمرین و بیدار شدن در این محدوده ساعت ( شبانگاه )، می توانید یک برنامه منظم خواب و استراحت داشته باشید.
  • بسیار مهم است که سعی کنید هر روز سر یک ساعت معین از خواب بیدار شوید. متخصصان در این زمینه می گویند: شاید ایده خوبی باشد. که بعضی شب ها خواب خود را عقب بیندازیم. و به مرور برای سلامتی جسم و روان مضر خواهد بود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *