وبلاگ

فواید و مزایای خام گیاه خواری

فواید و مزایای خام گیاه خواری و مضرات غذاهای صنعتی

فواید و مزایای خام گیاه خواری و مضرات غذاهای صنعتی
خام گیاه خواری ( انگلیسی : Raw Veganism ) ، طبیعی ترین ، سالم ترین و ساده ترین رژیم غذایی ممکن برای انسان است وبا سیستم بیولوژیک و فیزیولوژیک او بیشترین سازگاری را دارد.

زمین شناسان، قدمت انسان را از هزاران تا حدود میلیون ها سال تخمین زده اند که بیشتر آن را به طور عمده خام گیاه خوار بوده است و با کشف آتش، پخته خواری به تغذیه انسان راه پیدا کرده است. به عبارت دیگر، شروع خام گیاه خواری مربوط به دوران ماقبل تاریخ و زمانی است که انسان ها هنوز آتش را کشف نکرده بودند و تاریخ شروع خام گیاه خواری با تاریخ پیدایش انسان ها در روی زمین آغاز شده است.

همچنین ، انسان های اولیه در جنگل های گرمسیری می زیسته اند و خوراک آن ها میوه درختان بوده است و میلیون ها سال با همان خوراک زندگی کرده اند و بیش از هفت هزار سال نیست که انسان با فراگیری کشاورزی و ساکن شدن در کنار کشتزار های خود ، با اهلی کردن حیوانات به پرورش آنان جهت استفاده از گوشت و شیرشان پرداخت.

شکل دستگاه گوارش برای خام گیاه خواری تکامل یافته است

دستگاه گوارش انسان ، به خصوص برای هضم مواد غذایی خام و انواع سبزیجات تکامل یافته است.

غذاهای خام ، حاوی آنزیم هایی هستند که عمل هضم غذا را در بدن تنظیم می نمایند. حرارت دادن یا فریز نمودن غذا ، موجب از بین رفتن این آنزیم ها می شود. مصرف غذا بدون وجود این آنزیم ها در درازمدت، سبب مسمویت بدن، زیاده روی در مصرف غذا و در نهایت منجر به چاقی می شود.

غذاهای خام نسبت به غذاهای پخته ، دارای مواد مغذی بیشتری هستند. همه مردم تقریباً انواع میوه را دوست دارند، زیرا میوه خوشمزه و خوشبو و زیباست. میوه ، دارای انواغ ویتامین ها و املاح زنده و طبیعی است و یک غذای ایده آل به شمار می آید.

نحوه هضم میوه ها در سیستم گوارش

تمام آنچه که بدن انسان به آن نیاز دارد، در میوه های خام و تازه به وفور یافت می شود و انسان برای تغذیه به هیچ چیز دیگر نیاز ندارد. هضم و جذب میوه در دستگاه گوارش، به حداقل انرژی برای سوخت و ساز نیاز دارد و کمترین فضولات را برجای می گذارد. چون به سرعت از لوله گوارش عبور می کند و در روده باریک هضم و جذب می شود. قند موجود در میوه نیز بلافاصله پس از مصرف، جذب و به انرژی تبدیل می شود.

زمانی که بر گیاه خواری انسان در جامعه کنونی تآکید می کنیم، برای اکثر مردم پذیرش ندارند ; زیرا یک عمر با مصرف انواع گوشت های بزرگ شده و زندگی را سپری کرده اند. و بدون این که تفکر کنند؛ با آن مخالفت می کنند و قتی که علت را جویا می شویم ; دلیلی برای ارائه ندارند و عنوان می کنند , که نمی شود بدون گوشت و مرع زندگی کرد ; تا زمانی که ما چشم باز کرده ایم غذای مصرفی ما این بوده است!

مضرات غذاهای صنعتی و فواید و مزایای خام گیاه خواری

امروز نحوه نگهداری و تغذیه حیوانات در دامپروری ها و مرغداری ها و حوضچه های پرورش مصنوعی ماهی ها، تولید ناسالم ترین و مضرترین غذا برای بشر را تضمین می کند. در واقع، آن چه از مواد حیوانی به نام گوشت گوساله و مرغ و … خورد مرده داده می شود، تفاله بسیار ناسالمی از گوشت حیواناتی شکنجه دیده و زجر کشیده است ; که در ناسالم ترین و غیر انسانی ترین شرایط « زندگی » می کنند و سپس ساخی می گردند.

این تفاله ، مملو از هورمون ها و مواد شیمیایی مختلف است، چه هورمون هایی که برای تسریع در رشد این حیوانات به آنان خورانده شده، و چه مواد شیمیای که از طریق غذای این موجودات به آنان تحمیل گردیده است. این موجودات نه رنگ آفتاب را می بینند و نه فضای راه رفتن و تحرک دارند. غذای آنان نه علوفه سالم ، بلکه پس مانده موجودات دیگر و یا ذرت و سویا است که به صورت شیمیایی و مصنوعی و یا توسط مهندسی ژنتیک تهیه می شود.

مضرات گوشت حیوانات پرورشی و غذاهای صنعتی

گوشت و محصولات این حیوانات نه تنها فقیر از مواد با ارزش است ; بلکه مملو از آنتی بیوتیک ها و استروئیدهایی است. که برای جلوگیری از بیماری های میکروبی و یا رشد هر چه سریعتر، به خورد این موجودات داده می شود.

دیگر مضرات غذاهای صنعتی و حیوانات پروش یافته توسط انسان ; هورمون های استرس که به طور طبیعی در شرایط استرس آور ترشح می شوند. در نتیجه نحوه استرس زای زندگی و سپس سلاخی این حیوانات ; به میزان غیر طبیعی در گوشت و محصولات آنان انباشته و هنگام مصرف وارد بدن انسان می شود.

متأسفانه حجم انبوه تبلیغات شرکت ها و بنگاه های اقتصادی ; مصرف مواد حیوانی را به عنوان منبع پروتئین بین مردم ترویج می کند. در حالی که بهترین منبع پروتئین ها در حقیقت گیاهان هستند. فراموش نکنیم که منبع اصلی و اولیه کلیه پروتئین های حیوانی، گیاهان و پروتئین هایی گیاهی است. و حیواناتی که مصرف گوشت آن ها به عنوان پروتئین توصیه می شود، خود علف خوارند نه گوشت خوار.

مجدداً یاد آور می شویم که بهترین راه برای تقویت سلامت و مبارزه با بیماری ، تغییر روش زندگی است ; این که بیشتر ورزش کنید ، بهتر بخورید ، تمیزتر باشید ، سالم تر باشید ، خام بیشتر بخورید و سعی کنید حداقل دو سوم از غذاهای خود را ، از غذاهای تازه و خام نظیر میوه جات و سبزی جات تازه انتخاب کنید.

فواید و مزایای خام گیاه خواری و قدرت مواد غذایی خام

تغذیه سالم و طبیعی که بخش اعظم آن را میوه ها  تشکیل می دهد ; دارای فواید زیادی به شرح زیر است ؛

کاهش تولید مواد زائد : میزان تولید مواد زائد از سوخت و ساز مواد گیاهی و غذای سالم ; به مراتب از مواد حیوانی و پخته و سرخ کرده کمتر است. در نتیجه به اندام های دفعی مانند کبد و کلیه ، فشار کمتری وارد می شود ; و فرآیند متابولیسم ( سوخت و ساز ) بهتر صورت می گیرد. و از انباشته شدن مواد زائد در بافت ها پیشگیری می لت شود.

سهولت عمل هضم و گوارش : در ترکیب گیاهان ، به میزان معین فیبر وجود دارد ; که عمل هضم و گوارش را تسهیل می نماید.

کنترل بیماری ها با خام گیاه خواری

مهار نمودن علت بیماری : تغذیه مناسب و طبیعی غالباً علت بیماری را مهار می کند ; ولی داروها معمولاً علل بیماری های ناشی از تغذیه ناسالم را از بین نمی برند. بنابراین ، خطر بیماری هایی چون سرطان ، ناراحتی های گوارشی ، فشارخون ، بیماری های قلبی ، پوکی استخوان و افسردگی را کاهش می دهد.

افزایش مقاومت طبیعی بدن : رعایت تغذیه سالم و طبیعی ، موجب افزایش مقاومت طبیعی بدن می گردد. از بروز بیماری ها و کسالت ها پیشگیری و به امر درمان کمک می شود. در کل، گیاه خواری به طول عمر شما اضافه و آن را نیز سالم تر میکند.

عمل پاکسازی : سموم و مواد زائد که به علت تغذیه نامناسب در طی سالیان سال در بافت های بدن انباشته شده است ، با اصلاح تغذیه در بدن مصرف می شود و مازاد آن از بدن انسان خارج می گردد این عمل را پاکسازی می نامند.

عکس گیاهان دارویی فواید و مزایای خام گیاه خواری و مضرات غذاهای صنعتی

دیگر فواید و مزایای گیاه خواری

دسترسی به انرژی حیاتی : هر ماده غذایی  ، دارای نوعی انرژی حیاتی لازم و ضروری باری حیات انسان است ; که در اثر حرارت دادن و سرخ کردن ویا هر نوع تغییر و تحول ; این انرژی می شود یا تغییر حالت می دهد و مواد سمی و تفاله بر جای می ماند. هنگامی که غذا طبخ می شود، آنزیم های مهم آن از بین می روند.

از بین بردن چربی های اضافه بدن : خام گیاه خواری چربی های اضافه بدن را از بین می برد ; چشم ها را درخشان ، پوست را شاداب ، موها را براق و اندام را به طبیعی ترین حالت ; و اندازه خود در می آورد.

زیبایی و حس جوانی : خام گیاه خواری، به زیبایی ساده ; طبیعی و ذاتی هر فردی بدون نیاز به لوازم آرایش یا وسایل مصنوعی مختلف ، اجازه بروز می دهد. حتی رژیم غذایی متشکل از 70 در صد میوه خام و سبزی ; به راستی مراحل پیری را معکوس می کند. بدن لاغرتر می شود، چین و چروک ها صاف تر می شوند ; و از همه مهمتر فعالیت مغز به طور چشمگیری بهبود می یابد.

تناسب اندام با تغذیه

تغذیه و بدن مناسب : خام گیاه خواری ، تنها سبک تغذیه سالم است ; که در آن رابطه طبیعی از غذا ، گرسنگی و خوردن برقرار می شود. همچنین ، خام گیاه خواری تنها روشی است که بدون تحمل شکنجه گرسنگی ; شمارش و محاسبه کالری و حس محرومیت از انواع مواد غذای ; با فراهم کردن تمام مواد لازم برای انسان ، بدن ( body ) را به اندازه و شکل طبیعی خود در می آورد.

ایجاد حس سبکی و شادمانی : دیگر فواید و مزایای خام گیاه خواری ، این است که ; باعث سبکی و حس شادمانی می گردد که به نوبه خود موجبات بشاش شدن چهره ; و مثبت شدن و خلق و خوی و نهایتاً افزودن بر زیبایی فرد به طور طبیعی می شود.0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *