وبلاگ

خواص دارویی زردچوبه

,
خواص درمانی زرد چوبه

مشخصات و خواص دارویی زردچوبه : زردچوبه ساقه ی زیر زمینی گیاهی است از خانواده ی زنجبیل Zingiberacear ، گیاهی است پایا که ارتفاع آن به یک و نیم متر می رسد ; دارای ساقه ی زیر زمینی (ریزوم ) متورم است که از آن چندین ساقه ی هوایی بیرون می آید ; برگ های آن سبز روشن ، شبیه برگ موز به درازی نیم تا یک متر می باشد ; که در قسمت پایین ساقه بدون دمبرگ و در قسمت بالا برگ های کامل دیده می شود .

ساقه گل دار آن از بین برگ ها خارج می شود . گل های آن مجتمع و سنبله به رنگ زرد و تخم آن خیلی ریز و سیاه رنگ است ، تخم های آن اغلب بدون نطفه و عقیم اند .

محل رویش ، نام های دیگر و طبع گیاه زرد چوبه

 گیاه زرد چوبه  بومی نواحی شرقی شبه قاره ی هند و مناطق حاره ی جنوبی آسیا می باشد .

نام های دیگر زرد چوبه ; کرکم – قرمباد – عروق الصفر – عروق الزعفران – عروق الصباغین ; حشیشت الصفرا – بقلت الخاطیف – ریشه زعفران – زعفران هندی .

خواص دارویی و درمانی زرد چوبه
زردچوبه آسیاب شده

طبیعت آن : طبع زرد چوبه گرم و خشک است .


ترکیبات شیمیایی زرد چوبه
نشاسته – چربی – الکل – پی – تولیل متیل کاربینول – ماده ی زینجی برین ; زینجی برون – تورمرون – فلاندرن – کاروون – کتون – آلکالوعید ; رزین – کامفور – اسانس روغنی فرار – اسانس شامل والریانیک اسید – کاپروعیک اسید ; ساجی نن ، کافور بور نعول ، تور مرول ، کورکومون ، ماده ی رنگی کور کومین .

نحوه تشخیص زرد چوبه اصل و خالص ; پودر زرد چوبه را در آب مخلوط و حل کنید. اگر زردچوبه طبیعی و اصل باشد ; روی سطح آب لکه های سفید ایجاد نمی شود.


خواص دارویی و درمانی زردچوبه

  •  زرد چوبه را در غذاهای روزانه مصرف کنید
    محرک ، پیشاب آور ، تونیک ، بادشکن ، اشتهاآور و تب بر است ، ضد اسهال و اسهال خونی می باشد ; خون را تصفیه می کند.  برای رفع بی نظمی در عادت ماهیانه بسیار موثر است.
    ترشح صفرا را از طریق کبد افزایش می دهد و اختلالات کبد را بر طرف می کند و موجب انقباض کیسه ی صفرا می شود ; معده را تقویت می کند ، سرفه را تسکین می دهد ، برای افژایش دید چشم موثر است ; درد روماتیسم و دردهای پشت کمر را تسکین می دهد ، سل و یرقان را درمان می کند .
  •  جویدن چوب زردچوبه در دهان برای تسکین درد دندان مفید است ؛ خصوصا اگر کمی تفت داده و گرم گرم جویده شود .
  • اگر به صورت قرقره استفاده کنید ، برای رفع التهاب لثه مفید خواهد بود .
  •  پودر زردچوبه ،  در استعمال خارجی ، انواع خون ریزی را بند می آورد و جریان گردش خون را نیز افزایش می دهد و در حل کردن لخته ی خون یا بلادکلوتس اثر بارزی دارد; همچنین برای خشک کردن زخم ها و رفع درد و ورم آن ها مفید است ; می توان برای رساندن دمل ها مصرف کرد ، در موارد در رفتگی اعضا مفید واقع می شود .
  • خواص دارویی زردچوبه برای سوزش چشم ; آب جوشانده ی آن برای رفع سوزش چشم نافع است .

تذکر : عوارض و مضزات  زرد چوبه  این است که مصرف زیاد آن برای قلب مضر می باشد .