وبلاگ

خواص ترشک سه برگ

خواص درمانی ترشک سه برگ یا ترشک شبدری

مشخصات و خواص ترشک سه برگ : گیاهی است از خانواده ی oxalidaceae ، کوچک و یک ساله با ساقه ی خزنده ی پوشیده از کرک خاکستری ; برگ های آن مانند  شبدر است و دارای سه قسمت یا  به تعبیری دارای سه برگچه می باشد که خیلی شبیه برگ شبدر است ; هر دو طرف برگ ها با کرک ظریفی پوشیده شده است و دمبرگ درازی دارد .
گل های آن زرد رنگ می باشد ولی گونه ی دیگری از آن با گل های سفید و صورتی دیده می شود .

عکس ترشک شبدری یا ترشک سه برگ - اطلس گیاهان دارویی
عکس ترشک سه برگ یا شبدری

محل رویش گیاه ترشک سه برگ

این گیاه در شمال ایران در گیلان بین رشت ، لاهیجان ; بندر گز ، مینو دشت و سایر نقاط مرطوب و در اطراف تهران و هم چنین در جنوب غربی ایران ; در منطقه ی  لرستان دیده می شود.
در هندوستان و چین و مناطق مختلف  مختلف دیگر جهان نیز می روید .نام های دیگر ترشک سه برگ : ترشک –  ترشک شبدری – حماض – اکسالیس .

ترکیب شیمیایی ترشک سه برگ : ماده ی شیمیایی اسیدپتاسیم اکسالات در آن  وجود دارد.

عکس ترشک شبدری سه برگ


خواص درمانی ترشک سه برگ ( ترشک شبدری )

  1. مبرد – خنک کننده و مدر است ، باز کننده عدت ماهیانه می باشد ; حل کننده ی سنگ ، قابض و بند آوردنده ی خون ریزی است ; برای بیماری های پوستی نظیر جرب ، آبسه ها و جراحت های ناشی از گزش حیوانات سمی  و پاک کردن زخم ها  تجویز میشود.
    ضد درد ، مسکن و تب بر است ، ورم های ناشی از کوفتگی و ضربه ی وارده به اعضا را تحلیل برده و درد آن را تسکین میدهد ; درد معده را هم تسکین میدهد .
  2.  آب جوشانده ی ترشک سه برگ را بخورید ; برای رفع انسداد کولون و رفع اسهال خونی مفید است ; برای معالجه ی بیماری های ناشی از کم بود ویتامین  c مصرف می شود .
  3.  دیگر خواص ترشک سه برگ یا شبدری این است که ; شیره ی آن به عنوان تریاق و ضد سم ; در موارد مسمومیت های حاصله از سم های جیوه ای وارسنیک به کار می رود ; هم چنین مالیدن آن روی سوختگی  پوست در اثر آتش و هم چنین محل گزیدگی  عقرب مفید می باشد .
  4.  اگر تنتور ترشک شبدری را در سرکه گرم کنید ، مرحم خوبی برای اعضای شکسته می باشد.

مضرات ترشک سه برگ ; مصرف ترشک سه برگ زیاد آن سمی است .