وبلاگ

خواص گیاه زبان گنجشک

درخت زبان گنجشک

مشخصات و خواص گیاه زبان گنجشک : زبان گنجشک دارای چند گونه است ; به طور کلی درختی است از خانواده ی oleaceae ، جنس Fraxinus ، متوسط القامت با جوانه های سیاه رنگ ; پوست تنه ی آن خاکستری تیره و برگ های آن شانه ای مرکب دارای ۱۵-۹ برگچه ی بیضی شکل ، کمی نوک دار با دندانه های ریز می باشد ; که پشت برگ ها صاف و عاری از کرک است.

گل های آن به رنگ قرمز مایل به قهوه ای می باشد و معمولا قبل از برگ ها در بهار ظاهر می شود . میوه ی آن خوشه ای و هر میوه دارای بال بیضی شکل ; انتهای آن تیز ولی قاعده ی آن قوسی است و در آن یک دانه قرار دارد ; هر دانه باریک و طویل و شبیه به زبان گنجشک و قهوه ای رنگ می باشد . این درخت در نواحی معتدل زمین می روید .

گیاه زبان گنجشک

نام های دیگر درخت زبان گنجشک : در گونه های مختلف لسان العصفور ; لسان العصافیر – دردار – وان – وند – ونو – بناو – بنو – بینو – ناوج – اهر – قوش دیلی – تلک – تلکوچی – خوش تباخ‌ .

مشخصات و خواص برگ زبان گنجشک

ترکیب شیمیایی : گلوکوزیر فراکسین یا فراکسوزید – مانیت – ایتوزیت – کوعر ستین – دکستوروز – مالیک اسید – صمغ – تانن – اسانس .

عکس برگ درخت زبان گنجشک

فواید درمانی برگ گیاه زبان گنجشک

بیست و پنج تا سی گرم از آن را در نیم لیتر آب جوش دم کنید ; آب صاف کرده آن را هر صبح و عصر هر بار یک فنجان بنوشید .
معرق ، ملین و مسهل است و ادرار را زیاد می کند ; برای درمان ورم کلیه ، شن یا سنگ کلیه و مسانه و استسقا به کار می رود ، تب های دایره ای را درمان می کند ; برای درمان نقرس ، و رماتیسم مفید است .


مشخصات و خواص تخم زبان گنجشک

نام دیگر تخم زبان گنجشک : حب الوز.

عکس تخم زبان گنجشک

خواص درمانی تخم گیاه زبان گنجشک در طب سنتی :

  1. پنج مثقال تخم گیاه زبان گنجشک را نیم کوب کنید و در یک لیتر آب بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را هر نیم ساعت یک قاشق مرباخوری بنوشید ; لکنت زبان را درمان می کند .
  2. اگر ۵ مثقال از نیم کوب کرده ی آن را در یک لیتر آب بجوشانید و قبل از هر غذا یک فنجان از صاف کرده ی آن را بنوشید.
    برای افزایش ترشح ادرار ، رفع ورم کلیه ، و خرد کردن سنگ کلیه و سنگ مثانه مفید است ; ورم و درد شصت پا یا نقرس و روماتیسم را درمان می کند ، برای تقویت اعضای تناسلی و تحرکی و ازدیاد نیروی جنسی زن و مرد موًثر است ; درد پهلو و درد تهی گاهی که از رطوبات اطراف و اعصاب باشد را معالجه می کند .
  3. دیگر خواص تخم گیاه زبان گنجشک ; در زنان نازا که تخم دان های آنان سالم است و عمل تخمک سازی به حال طبیعی انجام می شود ; اما کیسه ی رحم آنان به عللی آمادگی پرورش جنین را ندارد و یا لوله های اویدوکت که تخمک از آن ها به رحم می آید ناراحتی هایی دارد ; می توانند پودر مغز آن را بعد از ظهر به خود برگیرند ، امکان باردار شدن در آنان افزایش می یابد .

تذکر :  تخم زبان گنجشک برای افراد گرم مزاج مضر است .

مصلح تخم زبان گنجشک ; گشنیز می باشد .


پوست درخت زبان گنجشک

ترکیب شیمیایی : اسانس ، سمغ – تانین – مالیک اسید – مانیت – اینوزیت – دکستروز – کوعر ستین – گلوکوزید ; فراکسین یا فراکسوزید و فراکسی نین .

خواص درمانی پوست درخت زبان گنجشک :

سی تا چهل گرم از آن را نیم کوب کنید و در یک لیتر آب پنج دقیقه بجوشانید ; هر روز سه دفعه هر بار یک فنجان از آب صاف کرده آن را قبل از غذا بنوشید ; تونیک ، اشتها آور ، تب بر ، خلط آور ، و نرم کننده سینه است .