وبلاگ

خواص ثعلب

خواص درمانی ثعلب - اطلس گیاهان دارویی
خواص دارویی ثعلب

مشخصات و خواص دارویی ثعلب
غده ی زیر زمینی گیاهی است علفی و پایا از تیره ی ثعلب اورکیداسه و از خانواده ی Orchidaceae   و با نام علمی ; Orchis mascula  که دارای گونه های مختلف می باشد. قسمت زیر زمینی ثعلب دارای دو عدد غده است که ریشک ها از آن ها خارج می شوند.
یکی غده ی تو خالی که مولد و منشا گیاه در حال رویش است و دومی غده ای توپر که برای تولید و رشد گیاه در سال آینده می باشد و همین غده ی پر است که به عنوان دارو و خوردنی مصرف می شود. 
گل این گیاه ارکیده نام دارد.

برگ های ثعلب شبیه برگ زنبق ، دراز با رگبرگ های خطی است . رنگ پوسته ی غده ی زیر زمینی صورتی و داخل آن سفید می باشد . طعم آن شیرین ، لزج و کمی تند است .

نام های دیگر و دیگر مشخصات گیاه ثعلب

نام های دیگر گیاه ثعلب ; سحلب – تعلب – خصیت الثعلب – خصی الثعلب – خصی الکلب – قاتل اخیه – سه برگ – سالپ –  ارکیده – ارکید – گل دختر ملکه آفتاب

طبیعت آن ; طبع ثعلب گرم و مرطوب است .

ترکیب شیمیایی گیاه ثعلب ; املاح معدنی – مواد قندی – مواد لعابی – ماده ای شبیه صمغ عربی – گلو کوزیدی به نام لورو گلوسین – نشاسته – اسانس .

خواص درمانی ثعلب ( خواص ریشه ثعلب )

خواص ریشه و پودر ثعلب
  • ۱- اگر تا ۸ گرم کوبیده آن خورده شود ; محرک ، خلط آور – و نرم کننده ی سینه است ، قابض و مقوی ومغذی می باشد ، خون ساز است ، اعصاب را تقویت میکند ، برای درمان کزاز ، تشنج خشک ، فلج و لقوه مفید می باشد ; برای کودکان و اشخاصی که معده ی حساس دارند خوب است .
  • ۲ – اگر دم کرده ی ریشه ثعلب را بخورید ، ملین می باشد و برای گرفتگی گوش خوب است .
  • ۳ – پنج روز صبح ناشتا کوبیده ی آن را با شیر جوشیده مخلوط کرده و بخورید ; سرفه ای که از غلبه ی خون و صفرا باشد را درمان می کند .
  • ۴ – آرد آن را با کمی گرد کاکائو و مقداری شیر مخلوط کنید ; خوردن آن برای اطفالی که ضعیف هستند نافع است .
    ۵ – اگر آن را با سرکه ی رقیق بخورید مبهی است .
  • ۶ – آن را در دهان نگه دارید و بمکید ; سرفه های خشک و گرفتگی صدا را برطرف می کند .
  • ۷ – پودر شده ریشه ثعلب را با روغن گل سرخ که با روغن زیتون درست شده باشد خمیر کرده و بر سر بمالید ; برای رشد مو و جلوگیری از ریختن مو موثر است .

عواض ومضرات گیاه ثعلب ;  برای دهانه ی معده و برای گرم مزاجان مضر است ; خوردن زیاد آن سبب ضعف دستگاه گوارش و دستگاه عصبی می شود ‌.

خواص درمانی برگ گیاه ثعلب

یکی از خواص ثعلب این است که ; اگر زنی برگ گیاه ثعلب را با زعفران و کمی مشک بکوبد و به صورت شیاف در رحم بگذارد و با شوهرش هم بستر شود ، درصورتی که نقص خاص فیزیو لوژیکی وجود نداشته باشد ، به احتمال زیاد همان بار اول باردارمی شود.