وبلاگ

خواص سنبل الطیب

خواص درمانی سنبل الطیب اطلس گیاهان دارویی حرمل عکس گل سنبل الطیب

مشخصات و خواص سنبل الطیب
گیاهی است با نام علمی Nardostachys  از خانواده ی ( Valerianaceae )، چند ساله، بلند و عمودی که بلندی آن تا دو متر نیز می رسد. ساقه ی آن استوانه ای دارای شیار های عمیق و میان تهی و پرزدار است ; برگ های آن متقابل می باشد که به برگچه های زیادی تقسیم می شود ; هر برگ هفت تا یازده و گاهی بیش تر برگچه دارد ، برگچه ها بیضی نوک تیز با قاعده ی پهن و دندانه دارند ;  گل های آن صورتی به طور گروهی در انتهای ساقه ی گل دهنده در اواخر بهار ظاهر می شود.

نام های دیگر سنبل الطیب ; سنبل هندی / سنبل الطیف / علف گربه / علف گربه ها / والریان / سنبل کوهی / نارد / ناردین

دیگر مشخصات و فواید سنبل الطیب

خواص درمانی ریشه سنبل الطیب - اطلس گیاهان دارویی کشور

از تمام اعضای گیاه سنبل الطیب اعم از اعضای هوایی و ریشه ی آن بوی مطبوعی متصاعد می شود.
ریشه های آن به صورت افشان به ساقه های زیر زمینی آن که پوشیده از ریشک است به قطعاتی به طول دو تا پنج سانتی متر و قطر در حدود یک سانتی متر می باشد ; که در بازار عرضه می شود.ل

رنگ آن پس از خشک شدن قهوه ای تیره و طعم آن تلخ و خوش بو و معطر است.

محل رویش سنبل الطیب

این گیاه معمولا در جنگل ها و حاشیه ی جریان های آب و کنار گودال ها می روید ; در مناطق مختلف اروپا و آسیا در کشمیر هندوستان و در ایران در بعضی مناطق شمال غربی در می شوداغ دیده می شود.


خواص ریشه سنبل الطیب

طبیعت ; طبع ریشه سنبل الطیب گرم و خشک است

ترکیب شیمیایی ریشه سنبل الطیب
هشتاد و سه درصد اسانس شامل بورنیل ایزو والریانات ، بورنیل فورمات ، بورنیل استات ، بورنیل بوتیرات ، کامفن ، بورنعول و پی نن می باشد ; دو آلکالوعید چاتی نین و والریانین – یک گلی کوزید – رزین – والر یک اسید – فورمیک اسید – استیک اسید ; تانن – قند – آلفا – متیل پیریل کتون – والریانیک – آلبومین – صمغ – پتاس – جوهر لیمو – فسفات

خواص درمانی ریشه سنبل الطیب

ده گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده آن را به مرور بخورید ;
عمل خون رسانی به بافت میو کارد قلب و تنظیم کار کرونر قلب را آسان می کند ; درمان طپش قلب و تقویت کننده ی مراکز خودکار قلب است ، محرک ، ضد عفونی کننده ، ضد هیجان و ضد صرع می باشد ، برای معالجه ی دأالرقص موثر است ; باز کننده ی انسداد و گرفتگی دماغی ، معده و کبد ; مقوی دماغ ، و دهانه ی معده و کبد سرد و گرم کننده ی آن ها می باشد.

خواص درمانی ریشه سنبل الطیب - اطلس گیاهان دارویی

نسخه درمان گیاهی تپش قلب 

درخشان کننده رنگ چهره است ، ترشح ادرار را زیاد می کند. و ضد تکرر ادرار است ، مقوی نیروی جنسی و نیروی ماسکه می باشد
عادت ماهانه را باز می کند ، سنگ مثانه را خرد می کند ، برای خوش بو کردن دهان ، رفع سرفه های رطوبی ، تسکین درد سینه ; رفع استفراغ بلغمی ، تحلیل نفخ و گازها ، استسقا ; یرقان ، درد طحال
برای ورم های داخلی و بواسیر اثر درمان کننده دارد ; برای درمان دیابت غیر قندی بسیار مفید است .

دیگر خواص ریشه سنبل الطیب

شصت تا صد گرم ، خشک شده ریشه سنبل الطیب را در یک لیتر آب گرم دوازده ساعت بخیسانید ، بعد آب آن را صاف کرده و قبل از هر غذا یک فنجان بنوشید ; فشار خون را برطرف می سازد ، کم خونی را رفع می کند ; آسم یا تنگی نفس را درمان می کند ، درد پهلو و دراعصاب را تسکین می دهد ; ضد اسپاسم ، مسکن ، آرام بخش ، ضد هیجان و در برخی موارد تب بر است و اگر در آب سرد خیسانده شود ، برای رفع آشفتگی ، خفقان و نفخ معده مفید می باشد .

اگر شب موقع خواب یک فنجان از دم کرده ی آن را بنوشید و بخوابید ; دیگر خواب های وحشتناک نخواهید دید .

بقیه فواید دارویی سنبل الطیب

  • آن را با بسفایج از هر کدام نیم مثقال مخلوط کرده. و پس از جوشاندن آب صاف کرده ی آن را بنوشید ; برودت و سردی معده بر طرف می کند .
  • خواص سنبل الطیب برای اشتها ; آن را با افسنطین مخلوط کردن دم کنید. و آب صاف کرده ی آن را با عسل شیرین کرده بنوشید ; مقوی معده و اشتهاآور است.
  • دود سنبل الطیب در موقع سوختن برای رفع التهاب مفید است .
  • اگر با آب برگ گشنیز تازه به چشم مالیده شود ; برای رفع قرمزی چشم ، خشک کردن رطوبت ها ; تقویت بینایی و رویانیدن مژه ها مفید است .
  • سنبل الطیب را به صورت گرد در آورید و روی جراحت ها بپاشید ; اثر درمان کننده دارد .
  • نشستن در آب دم کرده ی آن و گذاردن شیاف ریشه سنبل الطیب ; در مهبل برای باز شدن عادت ماهیانه نافع است .

تذکر ; (مضرات سنبل الطیب): برای کلیه مضر است.

مصلح سنبل الطیب : کتیرا می باشد.