وبلاگ

خواص چای کوهی

خواص درمانی چای کوهی

خواص چای کوهی و دیگر فواید آن
گیاهی است از خانواده ی ( Hypericaceae ) ; چند ساله و علفی با برگ های متقابل بیضی و کمی دراز ، در پهنه ی برگ ها صدها نقطه ی شفاف غیر حاجب ماورا که شبیه سوراخ است دیده می شود .

گل های آن به رنگ سفید یا زرد به صورت منفرد در قله ی ساقه به طور گروهی و مجتمع به صورت چتری در بالای گیاه در ماه های اردیبهشت تا مهر ظاهر می شوند ; گل های آن کمی معطر و دارای بویی شبیه صمغ صنوبر است ; میوه ی آن به شکل کپسول است که در داخل آن تخم ها جای گرفته اند.

محل رویش و دیگر خواص چای کوهی

این گیاه معمولا در اغلب مناطق دنیا در اراضی لخت و قسمت های روشن شده و کم درخت جنگل ها و در خرابه ها می روید ; در ایران در دامنه های البرز ، کرج ، جاده ی چالوس ، قره داغ یا آذربایجان غربی ، جنگل علی بولاغ ، لاهیجان ، طوالش ، خراسان ، غرب ایران ، بروجرد ، نهاوند ; گرگان ، گنبد قابوس ، جنگل گلستان ، دره هراز ، دره تالار ، و سایر مناطق دیده می شود.

نام های دیگر دیگر چای کوهی
هوفاریقون / هزار چشم / داذی رومی / گل راعی / قوریون / پر فرراتوم / علف چای / سوراخ سوراخ

ترکیب شیمیایی چای کوهی

یک ماده ی رنگی قرمز به نام هایپریسین – یک ماده ی رنگی قهوه ای مایل به قرمز – یک نوع گلوکوزید – به نام هایپرین – مواد پزودوهایپر یسین – یک نوع تانن – چند آلکالوعید – اسانس روغنی فرار – روغن ثابت – کاروتنوعید – کلروفیل – روتین – پرو – رزین – کولین – نیکوتی نیک اسید .

ویتامین های موجود در چای کوهی ; A و C در چای کوهی وجود دارد.

خواص چای کوهی در طب سنتی

خواص درمانی برگ چای کوهی

  • ده تا چهل گرم از برگ و سر شاخه های گل دار چای کوهی را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده ی آن را هر روز صبح ، ظهر و شب بنوشید. قابض ، مدر ، محلل و قاعده آور و ضد کرم معده و روده است ، برای درمان میگرن ، سر دردهای عصبی ، تاخیر در عادت ماهیانه ی زنان جوان ، آسم مرطوبی ، صرع ، هیستری و تسکین اعصاب مفید می باشد.
  • خواص چای کوهی برای سیاتیک ; اگر تا ۴۰ روز ، هر روز کمی از عصاره‌ی آن خورده شود ; برای رفع درد ناحیه ی سرین ، درمان سیاتیک و نقرس مفید است.
  • ضماد آن برای پاک کردن و التیام زخم ها ; جراحت های شدید و وخیم و سوختگی آتش مفید است.
  • اگر گرد کوبیده ی آن پاشیده شود ; برای پاک کردن زخم های متعفنه بسیار موثر است.
  • مالیدن شیره ی برگ تازه ی برگ چای کوهی برای التیام زخم ها ; سوختگی ها ، و خراش ها مفید است.

خواص درمانی گل های چای کوهی

طبع گل چای کوهی خیلی گرم و خشک است.

ترکیب شیمیایی گل چای کوهی
یک ماده ی قرمز رنگ به نام هایپریسین ; یک نوع گلوکوزید به نام هایپرین – اسانس روغن فرار ; روتین – کوعرستین – تانن

خواص درمانی گل چای کوهی
  • روی هر غذا یک فنجان آب دم کرده ی گل چای کوهی را بنوشید ; محلل و خشک کننده است ، گرفتگی ها را باز می کند ، اخلاط و لزجی ها را از هم می پاشد ، ضد افسردگی است ، برای کزاز مفید است ; برای درمان ایدز موثر می باشد ، برای باز کردن گرفتگی های معده و کبد و ازدیاد ترشح ادار نافع است ، مسهل صفرا و قاعده آور است ; برای رفع کم اشتهایی ، اسهال ساده ، قولنج کبدی و کلیوی ، زردی ، سنگ کلیه و درمان کم خونی دختران جوان مفید می باشد.
    دیگر خواص درمانی چای کوهی این است که ; سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند، برای درمان ایدز موثر می باشد.

فواید درمانی روغن چای کوهی

نام دیگر روغن چای کوهی
St.gohn s wort oil

طرز تهیه روغن چای کوهی
گل چای کوهی یک واحد و روغن زیتون ده واحد را مخلوط کرده در ظرفی بریزید و به مدت دو ساعت روی آتش ملایم گذاشته ; و گاه گاهی آن را به هم بزنید ، بعد از روی آتش برداشته و یک شبانه روز کنار بگذارید ; سپس در پارچه ای تمیز بریزید و با فشار آن ، روغن را صاف کرده و نگه دارید.

خواص درمانی روغن چای کوهی

  • مالیدن روغن چای کوهی برای رفع تشنج مفید است ، برای آفتاب زدگی و روشن کردن پوست موثر می باشد ; برای ضد عفونی کردن زخم ها ، رفع جراحت ها و ورم ها نافع است ; برای تسکین درد روماتیسم و لومباگو مفید می باشد.

خواص درمانی تخم چای کوهی
هر روز دو گرم از تخم چای کوهی را با عسل مخلوط کرده و بخورید ; برای درمان سیاتیک بسیار نافع است .