وبلاگ
خواص گل و گیاه زوفا برای پوست و مو و آسم

خواص درمانی گیاه زوفا – خواص گل زوفا
گل زوفا گیاهی است با نام علمی Hyssopus officinalis از خانواده ی نعنائیان   Labiatae ، که دارای گونه های متعددی می باشد ، این گونه گیاهی است به صورت درختچه با ساقه های فرعی کوتاه ، ارتفاع آن  ۶۰ – ۳۰ سانتی متر و بیش تر به شکل بوته ای می باشد که قسمت پایه ی ساقه هایش چوبی است . برگ های سبز خط دار ، کوچک باریک ، نوک تیز معطر و زود افت دارد که از نقاط مختلف ساقه بدون دمبرگ در کنار هم و متراکم خارج می شوند . گل های آن آبی و گاهی سفید و بدون پایه به صورت سنبله از کنار برگ ها در تابستان ظاهر می شوند .

ریشه ی آن  ضخیم است و از  آن ساقه های متعددی بیرون می آید و گیاه را به صورت بوته ی پر پشتی شبیه درختچه نشان می دهد . میوه ی آن چهار خانه است.

خواص درمانی گل زوفا
عکس گل و گیاه زوفا
خواص گیاه زوفا

محل رویش و دیگر خواص گیاه زوفا

این گیاه در مناطق مختلف اروپا ، هند ، ترکیه ، شوروی سابق و ایران انتشار دارد ‌.

در ایران در مناطق شمال غربی و در بلوچستان دیده می شود ، در هند نیز در دامنه های هیمالیای غربی از کشمیر تاکوماعون انتشار دارد .

نام های دیگر گل زوفا ; زوفای یابس – زوفا یابس – حسل – جسمی – گل پونه .

طبیعت آن ; طبع گل زوفا گرم و خشک است .

خواص درمانی گیاه زوفا

 • گیاه زوفا محرک و بادشکن است ; برای درمان سرماخوردگی ، سرفه و ناراحتی های ریوی استفاده می شود ،
  نیرودهنده ، مقوی معده ، خلط آور و مدر است ، برای بیماری های ریه به خصوص نزله ی زکامی که با خشونت سینه و سرفه و ترشحات زیادرطوبی همراه باشد و هم چنین برای بیماری سل نافع است .
 • آب دم کرده ی  گیاه زوفا را با آب سداب مخلوط و با عسل شیرین کنید و بنوشید . برای درمان ورم گرم ریه ، تنگی نفس ، آسم ، کشتن کرم معده و انگل  ، نفخ شکم و اخراج بادهای غلیظ جمع شده در معده مفید است .
 • آب دم کرده ی آن را با سکنجبین مخلوط کرده و آن را بخورید ; مسهل خوبی برای رفع اخلاط غلیظ می باشد ‌‌
 • خواص گیاه زوفا برای دندان درد ; مزمزه دم کرده ی  آن  با سرکه برای تسکین درد دندان موثر است .
 • ضماد آن با آب برای تحلیل ورم های گرم موثر می باشد .
 • ضماد آن با سرکه رقیق برای تحلیل و ورم های سرد و خون مرده که در پلک چشم مانده باشد ; مفید است .

عوارض ، مضرات و مصلح گیاه زوفا

عوارض گیاه زوفا ; برای کبد مضر است .

مصلح گیاه زوفا ; صمغ عربی یا انار ترش می باشد .

خواص گل زوفا

ترکیبات شمیایی و دیگر خواص گل زوفا

ترکیب شیمیایی گل زوفا ; گوگرد – کامفر – رزین  – ماده ی عامل تلخ – اسانس شامل ال – پینوکامفن و پینن .

خواص درمانی گل زوفا

پانزده تا بیست گرم از گل زوفا را در یک لیتر آب جوش ده دقیقه دم کنید و روزی سه فنجان از آب صاف کرده ی آن را به نوبت بنوشید
خلط آور است ، تب های اولیه ی امراض مختلف را قطع می کند ; زکام های نزله ای مزمن ، سرفه برونشیت ، سینه پهلو ، انواع عفونت ریه ، شن کلیه و یرقان را درمان می کند ، ورم طحال را درمان می کند ، ضعف معده و کم خونی دختران جوان در مرحله ی بلوغ را برطرف می سازد

لطیف کننده ی اعضای بدن است ; از بین برنده ی ورم های سطحی و داخلی بدن ، به خصوص برای مداوای ورم شش ها بسیار مفید می باشد ، کم کننده ی اثر سموم جانوران زهری و گزنده است .

خواص گل زوفا برای پوست و مو
 • دیگر خواص گل زوفا برای پوست و مو می باشد ; جلوگیری کننده از ریزش مو و بازسازی کننده ی مو در افرادی است که موی آنان می ریزد ، سرعت جریان خون را تنظیم می کند ، همچنین گل زوفا رنگ رخساره را نیکو و پوست را خوشرنگ می سازد .
خواص گل زوفا برای آسم و لوزتین
 • خواص گل زوفا برای آسم و تنگی نفس ; مقداری گل زوفا را با ریشه ی اریسا مساوی بجوشانید و آب آن را بنوشید. آسم و تنگی نفس پیران را درمان می کند .
 • قرقره با آب جوشانده گل زوفا ; برای رفع لوزتین مفید می باشد .