وبلاگ

خواص گیاه دم اسبی

عکس , فواید و خواص درمانی گیاه دم اسبی در طب سنتی

مشخصات و خواص گیاه دم اسبی و فواید درمانی آن
گیاهی است از تیره ی دم اسبیان  Equisetaceae ، به طور کلی گیاهان جنس دم اسب از گیاهان بی گل و نهان زادان آونددار چند ساله هستند .
همه ی آن ها دارای برگ های کوچک رشد نکرده اند ; به طوری که ساقه هوایی آن ها ظاهرا بدون برگ است ; ولی وقتی خوب دقت شود در گره ها و بندهای متعددی که ساقه دارد.

دیگر مشخصات و خواص گیاه دم اسبی

برگ های رشد نکرده ای به صورت فلس های کوچک سیلیسی و لخت دیده می شود ; دم اسب دو نوع نوع ساقه ی هوایی دارد ; ساقه های بارور که در اوایل بهار ظاهر می شوند و رنگ آن ها قرمز بدون سبزینه می باشد و دیگری ساقه های نازا که پس از آن ظاهر می شوند و رنگ آن ها سبز و کمی قطورتر است .

ساقه ی زیرزمینی آن بسیار دراز ، افقی ; و بند بند است و در هر بند تورمی غده ای شکل شکل دیده می شود و ریشک های آن که بر ساقه ی زیر زمینی اتصال دارند در خاک فرو رفته اند .

دیگر نام ها و محل رویش گیاه دم اسبی

نام های دیگر گیاه دم اسبی : دم اسب – علف هفت بند – ذنب الخلیل – ذنب الفرس – آمسوخ

محل رویش گیاه دم اسبی
دم اسبی از علف های هرز لجوج و مبرم می باشد که معمولا در نقاط مرطوب در جوی ها و باتلاق ها می روید ; بلندی آن ۵۰ -۶۰ سانتی متر است .
این گیاه در اروپا و آسیا انتشار دارد ; در هند در ارتفاعات هیمالیا و در ایران در مناطق شمال ، گرگان ، بندر گز ، پیر بازار رشت و در آذربایجان ; تبریز ، و رنجناب به طور خودرو دیده می شود .

طبیعت آن : طبع گیاه دم اسبی کمی سرد و خشک است .

ترکیبات شمیایی و خواص دارویی گیاه دم اسبی

ترکیب شیمیایی : یک ماده ی تلخ – روغن چرب – نوعی ساپونین – سلنیوم – سیلیس – ماده ی اکیستین ; اکسیتونین – سیلیسیک اسید – لینولعیک اسید – اکسالیک اسید ; اکیستیک اسید – مالیک اسید

خواص درمانی گیاه دم اسبی

چهل گرم از گیاه دم اسبی را در پانصد گرم آب نیم ساعت بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را در طول روز به مرور بنوشید ;
معرق ، مدر و قابض است ، در موارد استسقا ، سنگ کلیه و ناراحتی های کلیوی تجویز می شود ; برای معالجه ی روماتیسم ، سوزاک و ناراحتی های مجاری ادرار مفید است ، مسکن ، ضد درد و باد شکن می باشد ; برای رفع حالت تب در معده و کبد نافع است.

دیگر خواص جوشانده گیاه دم اسبی
برای قطع ترشح مفرط زاید بر حد اعتدال عادت ماهیانه مصرف می شود ; بند آورنده ی خون ریزی از اعضای مختلف بدن می باشد و خون ریزی رحمی را بند می آورد ; سرفه های مزمن و تنگی نفس را درمان می کند.

گیاه دم اسبی - اطلس گیاهان دارویی کشور

ادامه فواید درمانی گیاه دم اسبی

  • گیاه دم اسبی برای رفع ورم گرم کبد و اقسام اسهال های گرم در مواردی که تب نباشد ; موثر است ، برای درمان زخم روده و جراحت مثانه موثر می باشد ; برای رفع اخلاط خونی ، زخم های واریسی و وجود قند خون در ادرار مفید است .
  • اگر مدتی گیاه دم اسبی خورده یا تنقیه شود ، برای گوشت آوردن فتق و التیام روده ی قطع شده مفید است .
  • ضماد آن برای التیام جراحت های سخت ، عصب قطع شده ، ورم مقعد ، ورم های گرم مفید می باشد ،
  • خواص گیاه دم اسبی برای خون دماغ شدن ; ریختن گرد آن در بینی برای بند آوردن خون ریزی از بینی نافع است .
  • از خاکستر گیاه دم اسبی برای رفع اسید معده و رفع سوء هاضمه استفاده می شود .

عوارض و مضرات گیاه دم اسبی 

مولد سودا می باشد ، این گیاه باید دور از دسترس کودکان قرار گیرد ، مادران شیرده از خوردن آن پرهیز کنند ;
به علت این که موجب نقایص مادرزادی می شود ، زنان باردار باید از مصرف آن اجتناب کننند ; اگر در حین مصرف ناراحتی از قبیل اختلال در معده و اسهال ایجاد شد ; باید از مقدار مصرف آن کاسته شود یا به کلی مصرف قطع گردد .