وبلاگ

خواص درمانی گیاه غازیاقی یا غازیاغی

خواص غازیاغی برای لک و پیس و برص

مشخصات و خواص درمانی گیاه غازیاقی یا غازیاغی ; گیاهی است با نام علمی  Falcaria vulgaris ; علفی و چند ساله از خانواده Alismaceae ، ارتفاع آن حدود بیست تا سی سانتی متر می باشد که گاهی به صد سانتی متر خواهد رسید ; برگ های ان سه قسمتی و به صورت پای راغ یا کلاغ است ، طعم برگ ها قدری ، تند ، قابض و کمی شیرین مزه می باشد و مختصری رنگ زرد دارد ; گل های آن سفید یا صورتی و کوچک هستند .
ریشه ی آن تقریبا دایره ای شکل و گره دار است و گره ها نیز دایره ای شکل اند ; رنگ ظاهر ریشه ی گیاه مایل به زرد می باشد ولی چنان چه خشک آن ساییده شود ; بسیار سفید می گردد و از قسمت های زیر زمینی آن ریشک هایی بیرون می آید .

خواص درمانی گیاه غازیاقی یا غازیاغی

محل رویش گیاه غازیاقی یا غازیاغی

این گیاه بیش تر در کنار آب بندها ، نهرها و مرداب ها هم چنین در روی چمن ها و باغ ها به صورت خودرو می روید ; این گیاه در ایران انتشار دارد و در مناطق جنوب غرب ، اشتران کوه ، کوه رزوند ، سیلا خور ، شوش کنار رودخانه شور ;  در آذربایجان شرقی بین مراغه و مرحمت آباد در مناطقی که اب های راکد وجود دارد ، در آذربایجان غربی ; در آب های گودال های جونگواری دیده می شود .


نام های دیگر گیاه غازیاقی ; باغازی – پای غازی – پاغازه – پای زاغان – پنجه ی غازیاقی – کلاغ پا – بار تنگ آبی – اطریلال – رجل الوز – رجل الطیر ; رجل الغراب – حشیشته العرز – حضرت الشیاطین – خزرالشیاطین – غاز ایاغی

طبیعت آن ; طبع گیاه غازیاقی یا غازیاغی ،  گرم  است .

ترکیب شیمیایی دارو گیاهی غازیاقی یا غازیاغی ; پالمی تیک اسید – استاریک اسید – اولیک اسید – لینولعیک اسید – فورفورالدعید – اسپاراژین – فیتوسترول ; فیتوسترولین – رزین – قند – نشاسته – پروتعین – یک جسم جامد غیر مشخص .

خواص درمانی گیاه غازیاقی یا غازیاغی برای لک و پیس و برص

فواید درمانی گیاه غازیاقی یا غازیاغی 

  1. خواص درمانی گیاه غازیاقی یا غازیاغی برای معده ;  قابض ، تونیک ، مقوی معده ، محلل و زیاد کننده ی ترشح شیر است .
  2.  تازه ی آن را بکوبید ، بعد تخم خشخاش کوبیده را با آن مخلوط کنید و شب ها مانند خمیر روی موضع گذارید ; و هر روز برگ های آن را با برنج مانند سبزی پلو بپزید و بخورید ; لک های سفید بدن ، لک وپیس یا برص را برطرف می کند .
  3.  تازه آن را له کرده و با سرکه و نمک ضماد کنید ; برای زخم های بد ، سوختگی و جراحت ها مفید است .
  4. برگ و ریشه ی غازیاقی را با هم خشک کنید ، بعد نرم بسایید و بجوشانید تا قوام آید ; سپس در ظرف شیشه ای نگه دارید و هر روز بر موضع بمالید . درد مفاصل را تسکین می دهد .

خواص بذر گیاه غازیاقی یا غازیاغی

خواص درمانی بذر گیاه غازیاقی یا غازیاغی ;  آن را بکوبید و ضماد کنید . اثر زخم هایی را که بر پوست مانده برطرف می کند .

تذکر  : عواض بذر بذر گیاه غازیاقی یا غازیاغی این است ; که خوردن آن انسان را عقیم می کند و در زنان باردار باعث سقط جنین می شود .

 خواص درمانی ریشه ی گیاه غازیاقی یا غازیاغی

  •   خوردن آن چشم و گوش را تیز و حساس می کند ; رنگ رخسار را درخشان می نماید ، عمر را طولانی می کند ، وزن بدن را کم و انسان را سبک می سازد .
  •  اگر زن باردار موقع وزن حمل ریشه غازیاغی را بخورد ، برای کاهش درد ، تسهیل زایمان و تسریع تولد بچه نافع است .
  •  آب دم کرده ی ریشه غازیاقی را بنوشید . مدر ، خنک کننده ، محلل و قابض است ; ترشح شیر را افزایش می دهد ، معده را تقویت می کند ، بیماری های کلیه ، قند ، استسقا و سوزاک را درمان می کند .