وبلاگ

خواص تاتوره

خواص تاتوره - آیا تاتوره مخدر است ؟ - ترک اعتیاد با تخم تاتوره - اطلس گیاهان دارویی

آشنایی با گیاه و خواص تاتوره ; گیاهی است با نام علمی داتورا یا Datura stramonium ، از خانواده ی Solanaceas ، علفی ، یک ساله و خیلی سمی . بلندی آن در حدود یک متر یا کمی کم تر و ساقه ی آن استوانه ای است . برگ های تاتوره ناصاف ، پهن و به طول ده تا پانزده و پهنای هفت تا هشت سانتی متر و به شکل مثلث نوک تیز می باشد ، در اطراف برگ بریدگی ها و شکستگی های نامنظم وجود دارد . گل های آن درشت و منفرد ; بوقی شکل به رنگ سفید یا بنفش است که در اواخر بهار ظاهر می شود.

دیگر مشخصات و خواص گیاه تاتوره

به دلیل داشتن گل های زیبا و درشت که دارد از گیاهان زینتی است که در باغ ها و گل کاری ها کاشته می شود . میوه ی آن پوشینه می باشد به شکل تخم مرغ ، خارج آن خاردار است و داخل آن به چهار محفظه تقسیم می شود که حدود چهار صد عدد دانه در آن چهار محفظه قرار دارد .

محل رویش گیاه تاتوره

این گیاه بومی هندوستان و سواحل بحر خزر است.  ولی امروزه در اغلب مناطق اروپا ، آمریکا و آسیا انتشار دارد ; در ایران در مناطق اطراف تهران ، کرج ، ری ، راه تهران فیروزکوه ; مناطق غیر مزروع اراک ، آذربایجان ، بلوچستان ، مازندران ، راه غازیان به چوکام و رودبار رشت به طور خودرو دیده می شود .


نام های دیگر تاتوره ; تاتوره – تاتوله – طلانور – گوزماثل – بقم – جوزالماثل – جوزماثم – جوزمانا .

طبیعت آن ; طبع تاتوره سرد و خشک است .

خواص تاتوره - ترک اعتیاد با تاتوره - مضرات تاتوره - تاتوره مخدر است

آشنایی با برگ تاتوره

ترکیب شیمیایی برگ تاتوره ; آلکالوعیدهای آتروپین ، هیوسین و هیوسیامین

خواص درمانی برگ تاتوره

  • تازه ی آن را له کنید و روی ورم ملتحمه ی چشم بگذارید ، باعث تحلیل ورم و تسکین درد چشم می شود . گذاردن آن روی هر ورم یا دمل باعث تحلیل آن می شود و ضماد آن برای التیام زخم ها مفید است ، برای التیام زخم های سرطانی ، سوختگی ها و بواسیر دردناک نافع می باشد .
  • مالیدن دم کرده ی برگ تاتوره با سرکه برای تحلیل ورم ها ، استسقا و قطع ترشح عرق مفید است .

خواص درمانی گل تاتوره ی علفی ; چکاندن عصاره ی آن در گوش برای رفع درد گوش نافع است .

خواص درمانی روغن تخم تاتوره ی علفی ; مالیدن آن برای تسکین درد بواسیر و دردهای ناحیه مقعد مفید است .

خواص تاتوره - خواص درمانی تاتوره - ترک اعتیاد به مواد مخدر با تاتوره - اطلس گیاهان دارویی

خواص دارویی و درمانی تخم تاتوره ی علفی

ترکیب شیمیایی تخم تاتوره ; آلکالوعیدها – روغن ثابت شامل داتوریک اسید و یک اسید دیگر .

خواص درمانی تخم تاتوره ی علفی

  • اگر ۵ میلی گرم از کوبیده ی آن خورده شود ، مخدر ، ضد درد و ضد عفونی کننده است ، برای رفع نفخ شکم ، ترشح مفرط اسید ، درد کبد ، دردهای دوران عادت ماهیانه و هم چنین برای قطع عرق های شبانه ی مسلولین مفید می باشد ، برای آرام کردن حمله ی سیاه سرفه و تسکین آسم تجویز می شود ، برای التیام زخم ها نافع است .
  • خواص تاتوره برای مو ; عصاره ی تازه ی آن را بر سر بمالید ; برای رفع شوره ی سر و جلوگیری از ریزش مو نافع است ; سر درد های خونی و صفراوی مزمن را تسکین می دهد و یک داروی گیاهی خواب آور است .

عوارض و مضرات مصرف تاتوره

مصرف تاتوره به صورت خوراکی جز زیر نظر پزشک متخصص مجاز نیست . مصرف بیش از حد مجاز آن مضر است ; شخصی که بیش از حد مجاز آن را مصرف کند ; سخنان بیهوده و پراکنده می گوید ، نمی تواند راه برود یا درست بنشیند ; موش و مورچه و بعضی چیزهای دیگر به نظر او می آید و می خواهد آن ها را بگیرد و خلاصه عقل و شعور را از او زایل می سازد ; و او حالتی شبیه به دیوانگان پیدا می کند و اگر مداوا نشود حالت جنون برای همیشه در او باقی می ماند .

درمان عوارض ایجاد شده از مصرف بیش از حد مجاز تخم تاتوره ی علفی 

اگر مقدار کمی از تاتوره خورده شده باشد ; با خوراندن رازیانه ی کوبیده و یا فلفل سیاه نرم از ضرر آن تا حدودی جلوگیری می شود ، یا استفراغ کنید و پس از آن روغن زیتون یا روغن گردو بخورید و پاها را در آب گرم قرار دهید و بدن را گرم نگه دارید ، بدین طریق می توان از شدت عوارضی ایجاد شده جلوگیری کرد .