وبلاگ
خواص درمانی سعد کوفی در طب سنتی اطلس گیاهان دارویی حرمل (3) عکس سعد کوفی

خواص سعد ( کوفی ) و دیگر فواید درمانی آن
بیخ یا غده زیر زمینی گیاهی است با نام علمی Cyperus rotundus  که از خانواده « جگنیان » ( Cyperaceae ) ، که متجاوز از یکصد گونه اند ; و انواع گونه های آن در نقاط بسیار مرطوب و باتلاقی مناطق گرم و معتدل دنیا می رویند ; ریشه های این گیاه باید همیشه در آب باشد به طوری که اغلب مردم آن ها را علف های هرز باتلاق ها می دانند.

بهترین نوع سعد ; غده آن به اندازه بادام یا زیتون ، پوست آن سیاه و داخل آن سفید و معطر است .

دیگر مشخصات و فواید درمانی سعد

نام های دیگر سعد
سعد کوفی – سعد هندی – مشک زمین – جکن – صباح الخیر – حب الزلم – تپلاق – توبالاق – استکور ; اسکتو – تاپاتی – پسته زمینی – طبلاق – اویار سلام زرد

طبیعت ; طبع سعد خشک و نسبتا گرم است

ترکیبات شمیایی سعد
قند – نشاسته – مواد رزینی – اسانس شامل؛ پینن، سنئول، سسکی ترین و یک الکل جدید به نام ایزوسی پرول – چربی شامل ; یک ماده مومی خنثی، گلیسرول، لینولنیک اسید، لینولئیک اسید، اولئیک اسید، میریستیک اسید و استئاریک اسید – یک آلکالوئید ناپایدار

خواص دارویی و درمانی سعد کوفی و مکی

خواص درمانی سعد

اگر هر روز چهار تا ده گرم از کوبیده ی سُعد خورده شود
مدبر بول است، باز کننده عادت ماهیانه در بانوان می باشد ، خارج کننده چرک از اعضاء بدن می باشد ; نفخ دستگاه گوارش را برطرف می سازد، معده را تقویت و اشتها آور می باشد، سوزش دهانه معده را برطرف می سازد، محرک و افزایش دهنده نیروی جنسی است، سنگ کلیه و مثانه را خرد میکند ; دهانه عروق بدن را باز میکند.
برای افزایش فهم و شعور موثر است ; برای کاهش سردرد نافع است، برای درمان خفقان ، یرقان و زخم معده مفید می باشد ; اعصاب را تقویت می کند ، بد بویی دهان که منشاء آن بد هضمی غذا می باشد را برطرف می سازد.

بنر چاقی یکدست کل بدن

دیگر فواید و خواص سعد کوفی

  • سه تا چهار روز هر بار سی گرم از کوبیده سعد را با سرکه مخلوط کنید و بخورید ; اقسام کرم معده , کرم کدو و انگل را دفع می کند.
  • بُخور سعد سینوس ها و اطراف بینی را به خوبی ضد عفونی می کند.
  • با آب جوشانده آن صورت را بشویید، گونه را گلگون می سازد.
  • خواص سعد برای دندان و لثه ; شستشوی دندان ها با پودر سُعد لثه ها را بسیار محکم، دندان ها را قوی، چرک پای دندان ها و لثه ها را برطرف و بوی بد دهان را مرتفع می کند.
  • افرادی که در اثر ناراحتی پرده صماخ گوش یا عفونت مجاری گوش ثقل صامعه (سنگینی گوش) داشته باشند ; بخور آن را به گوش برسانند، کندی شنوایی را مرتفع می سازد.
  • اگر پودر آن را بوسیله پنبه داخل رحم قرار دهند ; رطوبت زیاد را خشک می کند، رحم را کاملا ضد عفونی کرده و دهانه آن را بهم می آورد و تنگ تر می کند.
  • پودر شده سُعد را روی زخم های کهنه و گود بپاشید ; برای رویانیدن گوشت به زخم موثر است.

عوارض و مضرات سعد

تذکر ( عوارض و مضرات سعد کوفی ) ; اسراف در خوردن سعد به طور مداوم مضر است و موجب اختلال در خون می شود.