وبلاگ
خواص زیره سبز و فواید درمانی آن

زیره سبز یک ادویه و یکی از گیاهان دارویی است، که به‌ خاطر طعم و مزه‌ی متمایزش ( و خواص زیره سبز ) محبوبیت زیادی دارد، یکی از موادی است، که به طور معمول در غذاهای شمال آفریقا، تمام کشور های خاورمیانه، چین، هند و اکثر کشورها استفاده می‌شود. این ادویه و گیاه درمانگر بومی منطقه آسیای میانه است، و امروزه در سرتاسر جهان به خاطر دانه های خوشبوی آن رشد می کند.

زیره سبز یک گیاه علفی گلدار کوچک از خانواده Apiaceae از سرده است. زیره سبز . نام علمی آن Cumin cyminum است.

گیاه زیره در خاک حاصلخیز و شنی به خوبی شکوفا می شود و به شرایط آب و هوایی گرم تابستان کمک می کند. دانه های کوچک، به رنگ زرد مایل به خاکستری، مستطیلی شکل با برآمدگی های عمودی در سطح بیرونی خود دارد.

دانه های زیره سبز طعم قوی متمایز و طعم گرمی را به حس چشایی زبان منتقل می کنند. از گروه خاصی از اسانس ها در زیره موجود است. ترکیب اصلی و عطر دار موجود در دانه های زیره  کومینالدئید – ایزوپروپیل بنزآلدئید است.

زیره سیاه ( Bunium persicum ) که با نام شاهی وحشی یا جیرا ایران و هند نیز رایج است. دانه های زیره سیاه دارای غلاف های باریک، خمیده، قهوه ای تیره و مایل به مشکی با طعمی تقریباً متمایز با زیره سبز است.

فواید درمانی زیره سبز و خواص آن

  • دانه های زیره حاوی بسیاری از مواد شیمیایی گیاهی هستند که دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد نفخ شکم و ضد دلپیچه هستند. دانه ها منبع عالی فیبر غذایی هستند.
  • زیره سبز حاوی اسانس های مفید برای سلامتی مانند کومینالدئید، پیرازین ها، متوکسی، پیرازین، ایزوپروپیل و غیره می باشد.
  • مواد موجود در زیره فعالیت های روده و معده را بهبود می بخشد و با افزایش ترشحات شیره یا آنزیم دستگاه گوارش به هضم کمک کند.
  • زیره سبز منبع عالی مواد معدنی همچون آهن، مس، کلسیم، پتاسیم، منگنز، سلنیوم، روی و منیزیم است. مس در تولید گلبول های قرمز خون مورد نیاز است. آهن برای تشکیل گلبول های قرمز ضروری است. روی یک عامل کمکی در بسیاری از آنزیم هایی است که رشد و نمو، هضم و سنتز اسید نوکلئیک را تنظیم می کند.
    پتاسیم جزء مهمی از مایعات سلولی و بدن است که به کنترل ضربان قلب و فشار خون کمک می کند. بدن انسان از منگنز به عنوان کوفاکتور برای آنزیم آنتی اکسیدانی مهم سوپراکسید دیسموتاز استفاده می کند.
  • دیگر خواص و فواید درمانی زیره سبز اینست که، این گیاه دارویی حاوی مقادیر بسیار خوبی از ویتامین های B کمپلکس مانند تیامین، ویتامین B-6، نیاسین، ریبوفلاوین و سایر ویتامین های آنتی اکسیدانی مهم مانند ویتامین E ، ویتامین A و ویتامین C است.
  • زیر سبز همچنین منبع غنی بسیاری از آنتی اکسیدان های فنولیک فلاونوئید مانند کاروتن، زآگزانتین و لوتئین می باشد.

نحوه تشخیص زیره اصل و مرغوب

ادویه زیره را می توان به راحتی در طول سال در بازار موجود کرد. می توانید دانه های آن و همچنین پودر آسیاب شده را در بسته بندی های آماده خریداری کنید. زیره با کیفیت خوب وقتی بین انگشتان سبابه و شست فشرده می شود، باید طعم دلپذیر و در عین حال فلفلی ایجاد کند. در فروشگاه ها، دانه های کامل را به جای پودر آن بخرید، زیرا اغلب ممکن است حاوی مخلوط ادویه های تقلبی با کیفیت پایین باشد.

نحوه نگهداری زیره سبز :

دانه ها را می توان در مکانی خنک، خشک و تاریک، در ظروف دربسته به مدت چندین ماه نگهداری کرد و در صورت لزوم می توان با استفاده از آسیاب دستی آسیاب کرد. زیره آسیاب شده و پودر شده را باید در یخچال در ظروف در بسته نگهداری کرد و باید هر چه زودتر از آن استفاده کرد زیرا طعم خود را به سرعت از دست می دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *