وبلاگ
خواص چلغوز یا چلقوزه

خواص چلغوز یا چلقوزه و دیگر فواید آن
گیاهی است از خانواده ی پسته ایان Anacardiaceae ، درختی با ارتفاع حدود پانزده متر که تنه ای نسبتا قطور ، ناصاف و تیره رنگ دارد . برگ های آن شبیه برگ های درخت پسته ، شانه ای ، تکی با دو تا پنج برگچه می باشد ، هر برگچه بیضی کشیده و نوک دار ، روی برگ سبز روشن مایل به آبی براق و پشت برگ سبز مات و کناره ی برگ ها کمی مژه دار است ، گل ها گروهی خوشه ای باز به رنگ زرد ، میوه ی آن کوچک تر از پسته ، حدودا در ابعاد هسته ی سنجد و شبیه به تخمه آفتاب گردان و دارای پوست قهوه ای رنگ ، معطر و مغز آن روغنی است .

محل رویش چلغوز یا چلقوزه

این درخت در جزایر کاناری ، سواحل مدیترانه تا آسیای صغیر و سوریه ، قفقاز ، ایران ، افغانستان ، و پاکستان انتشار دارد ، در ایران در جنگ های نیم خشک فارس ، کرمان ، یزد ، بلوچستان ، خراسان ، آذربایجان شرقی و غربی ، کردستان ، باختران ، لرستان تا ارتفاع ۳۰۰۰ متر از سطح دریا و در قزوین و کلاک نزدیک کرج دیده می شود .

نام های دیگر چلغوز یا چلقوزه ; میوه ی درخت سقز گلخنگ – گلخنگ کله – گلخونک کله – حب الحضر – حبت الحضرا – شاقلانقوش – چاتلانقوش – چاتلانقوش – چاتانقو – راقو – سقوز – بنه – پسته ی وحشی ونوشک – قسقان – بکاین – بنشته .

مغز دانه ی چلغوز یا چلقوزه

طبیعت آن ; طبع مغز دانه ی چلغوز یا چلقوزه گرم و خشک است .

خواص چلغوز یا چلقوزه در طب سنتی
عکس میوه چلغوز ه

خواص درمانی مغز دانه ی چلغوز یا چلقوزه

  • مغز دانه ی چلغوز یا چلقوزه را بخورید ; مفتح سده ی جگر و سپرز و مسهل بلغم است ، باز کننده عادت ماهیانه و ادرار آور می باشد ، خون بواسیر که قطع شده است را باز می کند ، معده و کلیه را گرم می سازد ، نفخ و گاز را تحلیل می برد ، سرفه را تسکین می دهد ، نیروی جنسی را تقویت می نماید ، فلج ، لقوه و استسقا را درمان می کند .
  • دیگر خواص مغز دانه ی چلغوز یا چلقوزه ; خوردن آن با سرکه برای پاک کردن کبد و رفع سردرد نافع است .
  • مغز دانه ی چلغوز یا چلقوزه را نرم بکوبید و هر شب ضماد کنید ; پوست صورت را روشن می کند ، ماه گرفتگی را به مرور بر طرف می سازد ، زخم های بزرگ را درمان می کند .
  • موقعی که ریزش مو زیاد شد و سر در حال مخلوط شدن است ; مغز دانه ی چلغوز یا چلقوزه را بسوزانید و ضماد کنید . بسیار مفید خواهد بود .

مضرات و مصلح چلغوز یا چلقوزه

عوارض و مضرات چلغوز ; بطعی الهضم است و برای گرم مزاجان مضر می باشد.

مصلح چلغوز یا چلقوزه ; کتیرا ، سرکه و سکنجبین است.

.

روغن چلغوز یا چلقوزه

طبیعت آن : طبع روغن چلغوز گرم و خشک است .

خواص درمانی روغن چلغوز یا چلقوزه

  • روغن چلغوز را بخورید ; مبهی است و صدا را باز می کند ، برای باز کردن انسداد گرفتگی های مجاری عروق و رفع سختی در ترشح ادرار مفید است ، اعصاب را تقویت می کند ، درد کمر تا زانو ، فلج ، لقوه و یرقان را درمان می کند .
  • دیگر خواص درمانی روغن چلغوز یا چلقوزه این است که ; اگر آن را با سرکه هم بخورید و هم بر اعضا بمالی ; برای دفع انواع سم و رفع سردی اعضا مفید است .

عوارض و مضرات روغن چلغوز یا چلقوزه ; تشنگی می آورد و مصلح آن تباشیر است .