وبلاگ

خواص درمانی گل همیشه بهار

عکس و خواص دارویی و درمانی گل همیشه بهار

مشخصات و خواص درمانی گل همیشه بهار ; گیاهی است با نام علمی Calendula officinalis از خانواده ی Compositae ، تیره ی فرعی Radieae ، یک ساله با بلندی کم تر از پنجاه سانتی متر ; برگ های آن ساده  بیضی ، خمیده ، پوشیده از کرک و به رنگ سبز مایل به قهوه ای است ; و گل های آن به شکل طبق منفرد در انتهای شاخه ی گل دهنده ظاهر می شود ; در طبق آن دو نوع گل وجود دارد ، در وسط ، گل های معمولی و لوله ای زرد نارنجی و در دور طبق گل های زبانه ای زرد مایل به نارنجی ; قطر دایره ی هر گل ۵ – ۴ سانتی متر است ; میوه ی ان مانند میوه ی پنیرک و از آن بزرگتر می باشد .

محل رویش گل همیشه بهار و دیگر مشخصات آن

این گیاه بومی جنوب اروپاست و در سایر نقاط عالم نیز می روید . در ایران در منطقه ی غرب و هم چنین در هرزویل بین راه قزوین و رشت به طور خودرو دیده می شود ; به صورت وحشی و خودرو در دامنه ی کوه ها و سنگلاخ ها و پای دیوار های کهنه می روید و به عنوان گل زینتی نیز پرورش داده می شود .

نام های دیگر گل همیشه بهار ; حی العام , ابرون , زر گل , قوقحان , اقحوان , زبیده , آذرگون , آذریون الحدانق .


طبیعت آن ; طبع گل همیشه بهار بعضی آن را معتدل و بعضی سرد و خشک دانسته اند .

ترکیب شیمیایی گل همیشه بهار ; چند نوع ساپونین – یک ماده ی بی طعم شبیه باسورین ; یک ماده ی صمغی – یک ماده ی تلخ به نام کالاندولین ; یک استرول – مواد فارادیول – آرنیدیول – کاروتن – کلسترول ; اسانس – لوریک اسید – پالمیتیک اسید – استعاریک اسید ; سالیسیلیک اسید – اولعانولیک اسید – پنتادسی لیک اسید – میریستیک اسید .

خواص دارویی گل همیشه بهار

خواص درمانی گل همیشه بهار

 •  ده تا بیست گرم تازه یا ۱۵ تا ۳۰ گرم خشک آن را در یک لیتر آب جوش پانزده دقیق دم کنید ; بعد آب صاف کرده ی آن را با عسل شیرین کرده و هر روز صبح ، ظهر و شب هر بار یک فنجان از آن را بنوشید . معرق ; محرک و ضد عفونی کننده است ، خون را صاف می کند ، ورم طحال را می نشاند ، سوع هاضمه را برطرف می سازد ; یبوست معده را درمان می کند ، برای اقسام سر دردها و درد چشم موثر است ، برای رفع سرفه های گرم و درد سینه مفید می باشد ; برای رفع ضعف اعصاب و کم خونی نافع است ، زردی را بر طرف می کند ; برای تسکین درد و سایر ناراحتی ها در عادت ماهیانه موثر است ; عضوهای سرطانی را به مرور معالجه می کند ، برای رفع جوش ها و غرور صورت ; اگزما و سایر دانه های جلدی مفید می باشد .

دیگر خواص دارویی گل همیشه بهار یا زرگل

 •  سی گرم از آن را همراه با برگ هایش در یک لیتر آب بجوشانید ، دم کنید روزی سه فنجان از آب صاف کرده ی آن را به نوبت بنوشید ; از تخمه جلوگیری می کند ، درد معده را تسکین می دهد ، اگر هر ماه هشت روز قبل از اولین روز قاعدگی شروع به خوردن آن کنید ; بدین ترتیب که پس از هر غذا یک فنجان نوشیده شود ، قاعدگی را تنظیم می کند .
 •  تازه ی آن را بکوبید و ضماد کنید . کهیر را درمان می کند .
 • خواص گل همیشه بهار برای درمن میخچه و زگیل ; تازه ی آن را بیست و چهار ساعت در سرکه بخیسانید و بعد ضماد گذارید . میخچه را درمان می کند .
 •  آن را با شیر و آرد جو خمیر کرده و به صورت لواشک در آورید و ضماد کنید و از آب طبخ شده ی آن نیز در چشم بچکانید . ورم چشم پلک را می نشاند .
 • خواص گل همیشه بهار برای پوست صورت و بدن ; مالیدن تنطور آن برای التیام جوش صورت و زخم ها مفید است و مانع التهاب و چرکین شدن زخم می شود .

خواص درمانی برگ گیاه گل همیشه بهار

 1.  ده تا بیست گرم تازه یا ۱۵ تا ۳۰ گرم خشک برگ گیاه گل همیشه بهار را در یک لیتر آب جوش پانزده دقیقه دم کنید ; بعد آب صاف کرده ی آن را با عسل شیرین سازید و هر صبح ، ظهر و شب یک فنجان بنوشید ; سوع هاضمه را درمان می کند ، از خون روی شدید بواسیر و خون ریزی لثه جلوگیری می کند ; ضمنا قابض نیز می باشد .
 2.  خوردن یک تا دو قاشق متوسط از شیره ی تازه ی آن ; مخلوط با یک شربت برای رفع قی و التیام زخم های داخلی مفید است .
 3.  پنج عدد تازه ی آن را بکوبید و در یک فنجان الکل یک شبانه روز بخیسانید ; بعد به وسیله پنبه یا پارچه ی تمیز چهل و هشت ساعت دایم آن الکل را روی محل کمپرس کنید ; زگیل را برطرف می کند .
 4.  تازه ی آن را بکوبید و مقدار ۸۰ گرم از عصاره ی آن را بگیرید و بیاشامید ; ورم کبد ، ورم مجاری صفراوی و کیسه ی صفرا را برطرف می کند .
 5.  پودر خشگ برگ گیاه گل همیشه بهار را بخورید ; اسهال را بند می آورد .

دیگر خواص برگ گیاه همیشه بهار

 1.  زنانی که ترشحات رحم آن ها زیاد است ; در صورتی که عفونی نباشد ، پودر آن را به وسیله ی پنبه شب ها به خود برگیرند ; ترشحات زیاد را خشک می کند .
 2. – تازه ی برگ همیشه بهار را له کرده و ضماد کنید ; زخم سوختگی را درمان می کند .
 3.  تازه ی آن را در سرکه بخیسانید و روی زگیل و میخچه بگذارید ; آن را درمان می کند .
 4. خواص گل همیشه بهار برای پوست ; چهار تا شش گرم شیره ی تازه ی آن را بگیرید و با پانصد گرم کره مخلوط کرده ; و به صورت پماد در آورید و بمالید . برای التیام زخم های بد ; خراش پوست و زخم های واریسی مفید است .