وبلاگ

خواص سیاه دانه

خواص و فواید دارویی سیاه دانه و عکس گیاه سیاه دانه

خواص سیاه دانه و دیگر فواید درمانی آن
دانه ی گیاهی است از خانواده ی آلالگان  Ranunculaceae ، جنس Nigella ، که دو گونه می باشد.

سیاه دانه چند نمونه می باشد ؟

سیاه دانه ی مزروع :
گیاهی است علفی و یک ساله پوشیده از کرک ظریف که دارای برگ های تقسیم شده با بریدگی های خیلی عمیق می باشد به طوری که برگ را به صورت تعدادی نوار باریک در می آورد ، رنگ برگ سبز غباری است .
گل های آن منفرد ، برگ چه های زیر گل درشت به رنگ آبی یا سفید و گلبرگ ها خیلی کوچک و به شکل سر چپق می باشد . دانه های آن کوچک و سیاهند و با فشار اندک بوی مطبوعی از آن ها استشمام می شود . این گیاه در اغلب مناطق ایران از جمله اراک می روید و در اصفهان و سایر مناطق کاشته می شود و آن را روی نان می ریزند و در بعضی مناطق به عنوان ادویه از آن استفاده می شود.

سیاه دانه ی وحشی یا سیاه دانه ی دشتی :
گیاهی است علفی ، یک ساله و خیلی کوتاه .برگ های آن شبیه سیاه دانه ی مزروع با تقسیمات باریک نخی می باشد . گل های آن آبی با خطوط سبز رنگ است . دانه های آن بیضی ، مثلثی شکل به رنگ سیا و به ابعاد یک تا دو میلی متر می باشد.

فواید سیاه دانه ، نام های دیگر و محل رویش آن

سیاهدانه اغلب در مزارع غلات و در نقاط متروک مناطق اروپا ، آفریقای شمالی ، آسیای صغیر و آسیا می روید ، در ایران در آذر بایجان و مناطق شمالی در شمال لوشان می روید و به طور پرورشی نیز کاشته می شود.
طبیعت و طبع سیاه دانه ; خیلی گرم و خشک است.

نام های دیگر سیاهدانه
سیاه تخمه – سیاه سنوخ – سیاه سرنیچ – کمون اسود – حب السودا – حبة السوداء – شونیز – شونز – شونوز – کمون هندی

خواص درمانی سیاه دانه ( خواص سیاه دانه )

 • خواص بخور سیاه دانه
  اگر بخور شود ، محرک ، باد شکن و قاعده آور است ; برای ترمیم ضعف بدن ، رفع مسمومیت های خون ، بزرگ بودن کبد ، رفع تهوع ، شکم درد و یبوست مفید است ، برای تقویت زنان پس از وضع حمل تجویز می شود ، گرم کننده است و رطوبت ها را خشک می کند ; برای تسکین سرفه ی سرد ، استسقا ، یرقان ، ناراحتی طحال و قولنج نفخی موثر می باشد ، جنین زنده یا مرده را خارج می کند.
 • سه روز هر روز نیم مثقال از سیاه دانه را با آب نیم گرم بخورید ; عوارض گزیدگی رتیل را برطرف می سازد ، نفخ شکم را برطرف می کند.
 •  بیست و پنج گرم کوبیده ی سیاه دانه را با صد گرم عسل مخلوط کنید و روزی یک قاشق غذاخوری بخورید ; برای رفع خلط نسب شده در بدن مفید است ، درد پشت سر که از غلبه ی بلغم باشد را درمان می کند.
 •  چهل روز هر روز نصف استکان آب جوشانده ی سیاهدانه را بنوشید ; درد کمر تا زانو یا سیاتیک یا عرق النسا را درمان می کند ، شیر را نیز زیاد می کند.
 •  سوخته ی سیاه دانه را با رب مورد مخلوط کرده و بخورید. برای درمان بواسیر خوب است.

دیگر خواص درمانی سیاه دانه

 •  سیاه دانه  را بکوبید و با عسل و روغن مخلوط کنید و بخورید ; برای تسکین درد رحم و درد های پس از زایمان نافع است.
 •  بخور با آب جوشانده ی سیاه دانه درد سینه را تسکین می دهد.
 •  آن را نرم بکوبید و هر شب بر موضع بمالید و روزی چند بار هم آن را بو کنید ; لک های بهق ، لک های برص و زگیل را برطرف می کند.
 •  ده گرم سیاه دانه را با مقداری آب نیم گرم و عسل مخلوط کنید و بخورید ; تب های کهنه ی رطوبی را تسکین می دهد ، مدر است و سختی خروج ادرار را را برطرف می سازد ; سنگ کلیه و مثانه را خارج می کند ; ناراحتی های تنفسی را برطرف می سازد.
 •  خواص سیاه دانه برای زیبایی پوست ; اگر مدتی هر روز صبح ناشتا مقداری از آن را در روغن حیوانی سرخ کرده و بخورید ; رنگ رخساره را گلگون می کند.
 •  سیاه دانه  را با سرکه دم کنید و بخورید ; بعضی از انگل های دستگاه گوارش را کشته و خارج می کند.
خواص درمانی سیاه دانه

ادامه فواید دارویی سیاه دانه

 •  سرخ کرده ی سیاه دانه را بکوبید و در روغن زیتون ریخته چند جوش بدهید ، بعد چند قطره در بینی بچکانید ; برای رفع زکام که با عطسه ی بسیار همراه باشد مفید است.
 •  آن را در روغن زیتون بجوشانید و بعد دربینی بچکانید ; زکام رطوبی را درمان می کند.
 •  آن را نرم بسایید ، بعد با سرکه مخلوط کنید و هر شب بر جوش های بدن بمالید و صبح با آب گرم بشویید ; جوش غرور را درمان می کند.
 •  خواص سیاه دانه برای سودای اضافه بدن ; کوبیده ی آن را با گلاب مخلوط کرده و ضماد کنید. سودا را درمان می کند.
 •  سیاه دانه را بکوبید و با روغن کجند مخلوط کرده ضماد کنید ; برای فروکش کردن تاول های پوست مفید است ، برای درمان آبسه ها ، روماتیسم ، ورم گوش ، زخم بینی و سر درد موثر می باشد.
 • خواص سیاه دانه برای زردی ; اگر کسی زردی دارد و رنگ چشم های او زرد شده است ; چند عدد سیاهدانه را در شیر به مدت یک ساعت بخیساند ، بعد بساید و در بینی بچکاند ، زردی را رفع می کند.
 •  پودر سیاهدانه را با حنا و روغن سوسن مخلوط کنید و بر سر یا صورت که موی آن ریخته است بگذارید ; سبب رویش موها شده ‌و از ریزش بقیه ی موها جلوگیری می کند.

عوارض و مضرات سیاه دانه

سیاه دانه برای کلیه مضر است ، زنان باردار باید از مصرف آن پرهیز کنند ; چون موجب سقط جنین می گردد. اسراف در خوردن آن. در گرم مزاجان موجب ورم و درد های گلو و گرفتگی هایی می شود.

خواص درمانی روغن سیاه دانه

خواص روغن سیاه دانه ;  اگر آن را بر کمر بمالید. سستی اعصاب را بر طرف می کند ; و برای تقویت قوای آمیزشی مفید است و اگر آن را بر سر و کمر و مواضع دیگر بدن بمالید ، شما را جوان تر می کند.