وبلاگ

خواص زیره سیاه

خواص زیره سیاه برای لاغری و معده اطلس گیاهان دارویی

مشخصات و خواص زیره سیاه : گیاهی است از خانواده ی Umbelliferae ،  با نام علمی  Carum carvi  دو ساله و بعضی ارقام آن یک ساله است . گیاه آن مانند گیاه هویج می باشد ; ساقه ی آن تو خالی ، برگ های آن سبز با بریدگی و تقسیمات دو مرتبه ای است به طوری که به صورت نوار نخی مانند شود در می آید ‌.

گل های آن سفید رنگ به صورت چتر مرکب در انتهای ساقه های گل دهنده ظاهر می شود ; بلندی ساقه ی آن به پنجاه تا نود سانتی متر می رسد . ریشه ی آن دوکی شکل و میوه ی آن دراز ، باریک ، کمی خمیده به طول پنج میلی متر می باشد ; که دو طرف آن باریک است ، رنگ میوه قهوه ای سیر متمایل به سیاه است ; دارای پنج خط برآمده ی کم رنگ طولی در سطح می باشد و بوی آن تند و معطر است .

مشخصات و خاصیت درمانی دانه ی زیره سیاه

نام های دیگر زیره سیاه ; سنوت – کمون – زیره – زیره کرمانی – زیره رومی – زیره شامی – شاه زیره – کمون رومی — تقده کرویا .

طبیعت آن ; طبع زیره سیاه خیلی گرم و خشک است .

ترکیب شیمیایی زیره سیاه ; ۳/ ۲۱ تا ۹ / ۱۸ درصد مواد پروتعینی – ۱۴ / ۲۲ تا ۹۵ / ۹ درصد مواد روغنی – ۸۵ / ۵ تا ۱۰ / ۴ درصد اسانس فرار – ۴۹ / ۷ تا ۷ ۰ / ۶ درصد خاکستر ; ۹ / ۵۸ تا ۵۶ درصد کاروون یا کاروول – اسید فرمیک ; اسید استیک – یک ترپن – تانن – کتون – آهن – رزین – کلسیم ; نیاسین – آلورون – کارواکرول .


خواص درمانی زیره سیاه :

خواص زیره سیاه برای معده و لاغری
  •  زیره سیاه را بخورید . محرک ، تونیک و بادشکن است ، مدر ، قاعده آور ( بازکردن عادت ماهیانه یا قاعدگی ) ، شیر آور و تقویت کننده می باشد.
  • خواص زیره سیاه برای معده و لاغری ; ضد نفخ و تشنج است ، مقوی معده و مسکن درد معده می باشد ; اخلاط چسبیده به دیواره ی معده را کنده و دفع می کند. لاغر کننده و چربی سوز است.
  • پودر زیره سیاه ; برای تقویت دختران جوان ضعیف و رنگ پریده تجویز می شود.
  •   پودر کوبیده ی زیره سیاه را روی زخم بریزید ; از خون ریزی جلوگیری می کند .
  •  خواص زیره سیاه برای درد رحم و عادت ماهیانه ; اگر در آب دم کرده ی آن بنشینید ; برای تسکین دردهای رحم نافع است .
  •  آب آن را با عسل مخلوط کنید و بر زخم بمالید : زخم گاز گرفتگی سگ ها را درمان می کند .
  •  در موارد بچه هایی که تمایل به خوردن خاک ، گچ و مهر دارند ; مقدار دو مثقال از زیره سیاه را به صورت پودر درآورید و با کمی عسل خمیر کرده هر روز صبح و عصر به بچه های دو تا سه ساله هر بار به اندازه ی یک فندق کوچک و به بچه های سه تا هفت ساله به قدر یک فندق درشت بخورانید ; میل آن ها را به خوردن گچ ، خاک و مهر کم می کند .

ضرر و مضررات زیره سیاه : زیره سیاه برای ریه و کلیه و هم چنین برای اشخاص گرم مزاج مضر است .