وبلاگ

خواص گیاه درمنه

عکس بوته گیاه درمنه - اطلس گیاهان دارویی

خواص درمانی گیاه درمنه و مشخصات آن
نام های دیگر ; بستیاج – علف جاروب – جنجک – قیصوم انثی – شیح – درمنه ی ترکی –  درمنه کوهی – درمنه خراسانی – درمنه ارمنی ; شیح ارمنی – شیح ترکی – شیح خراسانی – شیح بری – شیح کوهی – شیح بحری – شیح یهود – ساریقون – سبزی هزارپا – سمن دو کنترا – حشیشه خراسانیه – خلال مکه – نبات سنتونین .

عکس درخت درمنه

مشخصات و خواص درمنه

گیاهی است از خانواده ی Compositae ، از تیره ی مینا ، دارای شکلی بوته ای و اعضای چوبی که قاعده ی ساقه های آن سخت و چوبی ; محصور در برگ های کوچک پوشیده از کرک سفید می باشد .
بلندی آن یک وجب تا یک یا یک و نیم متر در گونه های مختلف متفاوت است ; بعضی گونه ها روی زمین گسترده و بعضی افراشته اند ; معمولا گل های آن خوش بو و طعم آن تلخ می باشد .
این گیاه هم در نواحی کوهستانی و هم در صحرا می روید .

خواص دارویی گیاه درمنه

طبیعت آن ; طبع گیاه درمنه خیلی گرم و خشک است .

ترکیب شیمیایی ; آرتمیزین – سانتونین – اسانس شامل سینعول ، پی نن ، سسکی تر پن و کمی  ترپنیعول .

خواص درمانی گیاه درمنه در طب سنتی

  1.  هشت گرم از گیاه درمنه را بجوشانید و آب صاف کرده اش را بنوشید ; مفتح سرد ، قاطع بلغم ، محلل ریاح ، مسهل اخلاط فاسد و مدر فضلات است ، عسر نفس و فواق را درمان می کند ; برای بیماری قند خون نیز مفید می باشد .
  2.  سه تا چهار گرم گرد غنچه های ناشکفته ی درمنه را با عسل یا مربا یا شیر مخلوط کنید و صبح ناشتا بخورید ; یا ده گرم از گرد آن را در پانصد گرم آب جوش دم کنید و آب آن را صاف کرده سه قسمت کنید و صبح ، ظهر و شب بنوشید ; برای دفع کرم های دراز روده و انگل خیلی موًثر است .

دیگر فواید درمانی ، عوارض و مصلح گیاه درمنه

  1.  دوازده گرم از آن را دم کنید و آبش را بنوشید و هم به موضع بمالید ; جهت درمان گزیدگی عقرب و رتیل مفید است .
  2.  با شاخه های آن هر روز دندان ها را خلال کنید ; برای تقویت لثه ها و دندان ها تا حدودی اثر مفید دارد .
  3. دیگر خواص درمانی درمنه این است که ; ضماد خاکستر آن با روغن زیتون یا روغن زنبق برای جلوگیری از ریختن مو  و تسریع در رشد مو موثر است .

عوارض و مضرات گیاه درمنه ; مضر معده و عصب می باشد و سردرد می آورد و مصلح گیاه درمنه ؛ ترمس  – مستکی  است .