وبلاگ

خواص افتیمون

عکس و شکل افتیمون خواص افتیمون در طب سنتی

مشخصات و خواص افتیمون
گیاهی است از خانواده ی ( Convolvulaceae یا Cuscutaceae ) و از تیره ی پیچکیان صحرایی ، علفی و یک ساله که در بهار و در مزارع به صورت انگل بر روی گیاهان سبز می روید و دربیابان ها در کنار بوته های تیغ می روید و آن ها را مثل تار عنکبوت احاطه می کند و تا اواخر تابستان هم پا به پای میزبان ضعیف شده رشد کرده و گل و بذر می دهد.

دیگر مشخصات و خواص افتیمون

ساقه های آن ظریف و باریک به شکل نخ قرمز رنگ یا قرمز مایل به زرد یا کرم مایل به قرمز است .
گل آن سرخ غبار دار با ریشک های بسیار نازک مانند مو ، میوه ی آن به اندازه ی دانه ی شاهدانه و به رنگ زرد ، دانه های داخل میوه از دانه ی خردل ریزتر و قرمز مایل به زرد است ، طعم این گیاه تلخ و تند است.

محل رویش افتیمون

گیاه افتیمون گونه های مختلف دارد ; در ایران در اطراف تهران ، کرج ، دامنه های البرز ، کندوان ، پل زنگوله ، در دیلمان در مزارع غلات ، در شوش ، ازنا ، همدان و در اصفهان در شاه کوه انگل روی گیاه Lactuca Orientalis , در کازرون فارس انگل روی Vicia و در بندر عباس انگل روی شنبلیله ، گونه های دیگر آن ; در جزیره ی هرمز ، قشم و در کرمان در کوه جوپار بر روی آر تمیز یا هاو ، در کوه لاله زار روی آویشم و آزر به دیده می شود .

افتیمون علاوه بر گیاهان فوق به یونجه ، سرو کوهی ، گیاهان خانواده ی نیلوفر صحرایی ; گیاه شیر پنیر (غالیون ) ، بومادران و گیاهان دیگری نیز حمله می کند ; این گیاه در بسیاری از نقاط روی زمین موجود است ; و در دامنه ی کوه ها تا ارتفاع ۲۰۰۰ متری نیز مشاهده می شود .

نام های دیگر افتیمون و طبع افتیمون

دیگر نام های افتیمون
آفتیمون – افینیمون – اکاس بیل – ترشک – شکوفا – دواءالجنون – حماض اللارنب – سس ( سرده )

طبع افتیمون نسبتا گرم و خشک است.


خواص افتیمون از نظر دارویی در طب سنتی

  •  افتیمون اگر خورده شود ، مدر و قاعده آور است ، برای درمان قلوه ، خواب رفتن اعضای بدن و درد مفاصل مفید است ، سر دردی که از فکر زیاد باشد ; فکر و خیالات بد و ناپسند ، جنون مانیا و خفقان را درمان می کند ، از پیشرفت سرطان جلوگیری می کند ; و برای اشخاص پیر و سالمند و همچنین مزاج های سوداوی نافع است .
  • آب دم کرده ی افتیمون را بنوشید ; خون را صاف می کند ، محلل و مسهل سودا و بلغم است.
  • یک مثقال از آن را بنوشید و با نبات شیرین کرده و بخورید ; برای گوارش مفید است ، برودت و سردی معده را برطرف می کند.
  •  هر روز یک مثقال از افتیمون را بجوشانید ; بعد مقداری گز خونساری در آب حل کنید ، سپس صاف کرده و بنوشید ; یبوست و زخم معده را درمان می کند.
عکس و شکل افتیمون خواص افتیمون چه شکلیه

دیگر فواید درمانی افتیمون

  •  افتیمون را نرم بسایید و با عسل خمیر کرده و هر روز صبح و عصر هر بار یک قاشق چای خوری از آن را میل کنید ; جهت نشاط روح موثر است ، ترس و وحشت را از بین می برد ; صداع ، تشنج امتلایی و دلهره و اظطراب را بر طرف می سازد ; عصبانیت ، کابوس و مالیخولیا ، صرع و فلج القوه را درمان می کند.
  • تا یک هفته هر روز ۳۵گرم از رشته های خشک شده افتیمون را نرم بسایید ; و در شیر تازه دوشیده بخیسانید ، بعد با ۷۵گرم سکنجبین مخلوط کنید و بخورید و یا آن را بجوشانید و آب آن را در بینی بچکانید ; و یک قاشق غذا خوری از آب آن را هم بخورید ، بعد روی آن دوازده مثقال گل قند بخورید ; سردردی که از غلبه ی سودا باشد را درمان می کند .
  •  افتیمون بصورت ضماد ; برای کاهش درد مفاصل بسیار موثر است.

عوارض افتیمون

تذکر (مضرات افتیمون) ; این گیاه برای مزاج های گرم و صفراوی خوب نیست.

قرص چاقی صورت اونیکس آلمانی اصلی onix
قرص چاقی صورت اونیکس onix

حب گیاهی چاقی صورت جدید و بی نظیر برای پرکننده صورت اونیکس ( fill out on face ) محصول سال 2020 آلمان