وبلاگ

خواص پرسیاوش

خواص پر سیاوشان یا پرسیاوش برای آسم و سرماخوردگی و سرفه

مشخصات و خواص پرسیاوش ;
گیاه پرسیاوش با نام علمی ; Adiantum capillus-veneris از خانواده سرخس ها ، تیره ; Vittarioideae و چند ساله . برگ های آن شبیه یه گشنیز ، معمولا بدون ساقه اصلی و دارای دمبرگ دراز ، خیلی نازک و سیاه شبیه به مو که وجه تسمیه ی فرانسوی ، انگلیسی و عربی آن از این جا ناشی می شود.

ساقه زیر زمینی آن خزنده می باشد که ریشک های بسیار باریک و نازک به آن اتصال دارد . این گیاه از نظر شرایط اقلیمی ، مناطق نسبتا گرم ، مرطوب و کم نور را دوست دارد ; کنار چاه ها ، جاهای مرطوب ، در غارها و نقاط سایه دار می روید . برگ های این گیاه کمی معطر ، دارای طعم گس و کمی تلخ است.

محل رویش پرسیاوش – پرسیاوشان

خواص درمانی پرسیاوشان

این گیاه در اروپا ، آسیا ، آمریکای شمالی و برخی نقاط دیگر دنیا می روید.در ایران ; در مناطق شمال در مازندران ، گرگان ، بندر گز ، گیلان ، رشت ، پیر بازار / در مناطق شرق و غرب ایران در کوه کهرود و بلوچستان / در نواحی جنوب غربی ایران در شهبازان کشور بیشتر دیده می شود .

نام های دیگر و فواید و خواص دارویی پرسیاوش

پر سیاوحش ، پر سیاوشان ، گیسو پری ، گل گیسو پری ، ساق الاسود ، شعر الارض ، شعر الجبال ، شعرالجن ، جعده القنا ، کاپیلر ، کزبره البئز ، سنبل ، پاباریک ، شعر الجبار ، شعر الخنازیر ، ایو صیف ، بالدیری قره .

ترکیبات شمیایی گیاه پرسیاوشان
ماده عامل تلخ به نام کاپیلارین ، موسیلاژ ، تانن ، اسانس ، لعاب ، گالیک اسید و قند .

طبع پرسیاوش معتدل مایل به گرمی و کمی خشک است

خواص درمانی پرسیاوشان

خواص پرسیاوشان یا پرسیاوش

 ده گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید ، صاف کرده و روزی سه فنجان بنوشید . ملطف ، مفتح ، منضج ، محلل و مجفف است ، برای معالجه عفونت نزله ای مثانه مفید است . جهت تنقیه سینه و شش ، ضیق النفس ، درد سینه و درمان یرقان مفید است .
برای درمان سرفه های مزمن رطوبتی نافع است . باز کننده نفس در بیماریهای آسم و تنگی نفس می باشد .

کشنده بعضی از باکتریها و ویروس ها مانند باسیل سیاه سرفه و ویروس های هاری است . تب بر می باشد . برای کشتن انگل های داخل شکم مصرف می شود . زرده زخم را معالجه می کند . عادت ماهیانه را باز میکند و برای دفع سنگ مثانه بسیار مفید است .

دیگر خواص درمانی گیاه پرسیاوش – خواص پرسیاوشان

  •  هر روز پرسیاوشان را با نعنا به اندازه مساوی جوشانده و آب صاف کرده آن را بنوشید ; از عاروق زدن و نفخ شکم و معده جلوگیری می کند و خفقان را درمان می کند .
  • خواص پرسیاوش برای سرما خوردگی ; استنشاق آب مطبوخ آن برای باز کردن بینی در مواقع سرما خوردگی و زکام نافع است .
  •  خوردن گرده کوبیده آن ; برای دفع اسهال و جمع کردن شکم ( داروی گیاهی لاغری ) مفید است .
  •  خواص پرسیاوشان برای مو ; مالیدن آب جوشانده ی آن بر سر ; موها را تقویت میکند .
  •  طبخ کرده آن را بر بیضه ای که ورم کرده بگذارید ; ورم را تحلیل خواهد برد .
  •  تازه آن را بکوبید و بر روی گزیدگی مار ضماد کنید ، نافع است.