وبلاگ

چکار کنیم که به کبد چرب مبتلا نشویم

,
چکار کنیم که به کبد چرب مبتلا نشویم

یکی بیماری های شایع که درصد بالایی از افراد جامعه را بصورت خاموش مبتلا کرده ، مریضی کبد چرب می باشد . چرا می گوییم خاموش زیرا در مراحل اولیه علایم و نشانه های بارزی ندارد فقط زمانی که به مراحل حاد خود رسید نشانه های خود را بروز می دهد و فرد را روانه مطب پزشکان می نماید. حالا سوالی که مطرح هست اینست که چکار کنیم که به کبد چرب مبتلا نشویم ، چرا که مراحل اولیه ابتلا کاملا خاموش و بدون علایم است .

طب سنتی در مورد کبد چرب چه می گوید

اطبا طب سنتی ما همیشه اولین و مهمترین راهکار جهت مبتلا نشدن به کبد چرب را پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم و عاری از فست فود های رنگارنگ امروزی و ورزش می دانند. چرا که به عقیده آنها بیماری کبد چرب یک مریضی امروزی است و در زمان های گذشته این ناراحتی به هیچ وجه شایع نبوده. مهمترین دلیل آنهم این است که افراد از چربی های حیوانی استفاده می‌کردند و در طول روز تحرک کافی داشتند و درگیر زندگی بی روح ، آپارتمان و دفتر نشینی نبودند.

راستی کبد چگونه چرب می شود ؟
به عقیده دکتر خیر اندیش که بسیاری آن را پدر طب سنتی ایران می نامند، یکی از دلایل اصلی ابتلا این است که : چون کبد بعد از قلب، جزء اندام های گرم بدن و در اصل ظرف خونساز بدن می باشد، همچنین کیسه صفرا وظیفه گرم نگه داشتن این عضو را دارد که هر وقت حرارت آن کم شد، مقداری صفرا در آن ترشح می شود تا دمای آن بالا نگه داشته شود.

به گفته دکتر خیراندیش آب و نوشیدنی یخ و سرد به همراه غذا مهمترین علت ابتلا می باشد. بدین صورت که وقتی غذا خوردیم و در معده مراحل هضم انجام شد (جهت تبدیل شدن به خون و انتقال توسط شریانات خونی به دیگر عضو های بدن ) وارد کبد می شود؛ در این زمان ما یکباره آب و نوشیدنی خنک می نوشیم. آب و نوشیدنی خنک یکباره معده و در مجاورت آن که کبد هست را سرد میکند، چربی موجود در مواد غذایی به علت سرد شدن یکباره در دیواره کبد مانند ته دیگ در ظرف غذا تجمع و انباشته می شود. و همین زمینه چربی کبد از گرید یک تا چهار ( که به آن سیروز کبدی می گویند ) میشود.

میزان شیوع و مراحل پیشروی کبد چرب

میزان شیوع این بیماری به حدی است که می توان کبد چرب را ناخوشی قرن نامید‌. که زیر مجموعه سبک زندگی غلط و ناصحیح می باشد.
در جامعه ما به دلیل عدم مصرف مشروبات الکلی میزان گستردگی این بیماری در مراحل حاد آن کم می باشد. ولی نوشیدنی های گازدار شیرین هم که در اکثر وعده های غذایی در سر سفره هایمان میبینم , یکی از دلایل عمده ابتلا به کبد چرب می باشد.
این بیماری دارای چهار گرید می باشد. کبد چرب گرید یک و دو تقریباً مخفی می باشد، و در صورت ابتلاء هم نشانه های بارزی ندارد. ولی در همین دو مرحله اگه چاره اندیشی و درمان نشود، مراحل حاد آن نمایان می شود ، که کار درمان را سخت ، وقت گیر و پرهزینه می کند.

و اما جمع بندی مطلب چکار کنیم که به کبد چرب مبتلا نشویم

  • عدم استفاده از نوشیدنی خیلی سرد مخصوصا همراه غذا
  • تحرک کافی و ورزش
  • استفاده کم از فست فودهای خیابانی و در صورت امکان حذف کامل آن از برنامه غذایی
  • خواب و استراحت کافی
  • عدم استفاده از نوشیدنی های الکلی
  • و غیره

غذاهای مفید و مضر برای کبد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *