وبلاگ

خواص دارویی بیدمشک

فواید عرق بیدمشک - اطلس گیاهان دارویی

مشخصات و خواص دارویی گیاه بیدمشک ; درختچه ای است با نام علمی  salix aegyptiaca  از نژاد بید ، دو پایه ، زینتی و گاهی بصورت درخت ولی بهرحال بلندی آن معمولا از هشت متر تجاوز نمی کند ; در زیر پوست و روی چوب این درخت برجستگی های تیزی وجود دارد.
برگ های بیدمشک در پایه های نر و پایه های ماده متفاوت است ; روی برگ سبز تیره و پشت آن کرکدار و روشن می باشد. برگ های درخت ماده معمولا بیضی شکل و پهن تر از برگ های درختان نر است .
گل های آن بصورت سنبله و قبل از باز شدن برگ ها ظاهر میشوند و معطرند ; بهترین نوع گل ، آن است که زردی رنگ آن بیشتر باشد .

نام های دیگر گیاه بیدمشک

بید مصری ، بید طبری ، شاه بید ، گربه بید ، گل بیدک ، سوحر ; صفحات ، سوگوت ، دارفشفشه ، مشک فیک ، مشبد ، بهرامج ، پیشی پیشی ; خلاف بلخی ، خلاف بان ، وشع ، بهرامه ، مشک بید ، فلابلخی


محل رویش بیدمشک

این درختچه بومی ایران می باشد ; در جنگل های جلگه ای شمال از دره چهل چای مینو دشت در شرق گرگان تا دره تالار و هزار ، نور ; کجور ، رامسر ، منجیل ، آستارا ، اردبیل ، ارسباران ، و همچنین در مناطق استپی و نیمه خشک اصفهان ، کرمان ، شیراز ;  مناطق جنوبی البرز ، توچال و هزاربند انتشار دارد.

خواص دارویی بید مشک

خواص دارویی میوه درخت بیدمشک

طبیعت و طبع بیدمشک سرد و تر است.

خواص دارویی و درمانی میوه بیدمشک

 1. هر بار آن را در قوری انداخته و همراه چایی دم کنید و بنوشید ؛ چای را معطر می کند.
 2. پنجاه گرم خشک شده میوه بیدمشک را در یک لیتر آب به مدت دو دقیقه بجوشانید ; بعد از ده دقیقه دم کشیدن ، سپس آب آن را صاف کرده و روزی سه نوبت قبل از غذا یک فنجان بنوشید.
 3. یکی دیگر از خواص دارویی بیدمشک این است ; که بی اشتهایی پس از بیماری و نقاهت را برطرف می سازد ، اعصاب صورت را تسکین می دهد ; بی خوابی را درمان می کند ، سردرد های گرم مزاج را تسکین می دهد.
فواید عرق بیدمشک

 

خواص درمانی عرق بیدمشک

 1. عرق بیدمشک را بنوشید . ملین طبع است ، قلب را تقویت و ضعف آن را برطرف می کند ، مقوی معده ; احشاء و قوه باه بوده ، قند خون را پایین می آورد.
 2. دیگر خواص بیدمشک این است که عرق آن را با شربت بهارنارنج مخلوط کرده و چهل روز صبح و شب هر بار یک لیوان بنوشید ; تعرق زیاد بدن که از ضعف باشد را درمان می کند.

خواص دارویی برگ درخت بیدمشک

 1. پنجاه گرم از آن را در یک لیتر آب دو دقیقه بجوشانید ، بعد ده دقیقه دم کشیدن ; آب آن را صاف و شیرین سازید و روزی سه فنجان به نوبت بنوشید ; بی اشتهایی پس از بیماری و نقاهت را برطرف می کند و خارش بدن و درد اعصاب را تسکین می دهد.
 2. بیست و پنج گرم از آن را با همان اندازه پوست شاخه های دو ساله بیدمشک در یک لیتر آب بخیسانید و بعد از ده دقیقه مانند چایی دم کنید و آب صاف کرده آن را روزی سه تا پنج فنجان به نوبت بنوشید ; عادت ماهیانه زود به زود که همراه با خونریزی زیاد است را تنظیم می نماید ; همچنین گال را درمان می کند.
 3. اگر زالو در حلق کسی رفته باشد و به حلق یا اطراف آن چسبیده باشد ; با آب برگ تازه بیدمشک قرقره کنند ، زالو جدا شده و از حلق خارج می شود.

پوست شاخه های جوان بیدمشک

نام دیگر پوست شاخه های جوان بیدمشک اکورس دوسل میباشد.

خواص درمانی پوست شاخه بیدمشک

 1. پنجاه گرم از پوست شاخه بیدمشک را در یک لیتر آب دو دقیقه بجوشانید و بعد از دوازده دقیقه دم کشیدن ، صاف کرده ، قبل از هر غذا یک فنجان از آن بنوشید ; روماتیسم را درمان می کند و خارش بدن را تسکین می دهد.
 2. هر روز دو مثقال از خشک شده آن را نیم کوب کرده و با چهار مثقال شاهتره مخلوط و در آب بجوشانید تا به اندازه هفت فنجان آب باقی بماند ; بعد صاف کنید و آب آن را سه فنجان قبل از صبحانه و دو فنجان قبل از نهار و دو فنجان قبل از شام بنوشید.
  تب نوبه ای یا مالاریا را درمان می کند.