وبلاگ

داروی گیاهی نفخ شکم

,
داروی گیاهی نفخ شکم یا گاز شکم در طب سنتی ایران

داروی گیاهی نفخ شکم ( گاز شکم )
نسخه ترکیبی داروی گیاهی درمان تمام مشکلات گوارشی از جمله گاز شکم ; رازیانه ۱۵ گرم ، زیره سیاه ۱۰ گرم ، گشنیز ۱۵ گرم ، سنبل خطایی ۱۵ گرم ، انیسون ۱۵ گرم ، زیره سبز ۷۰ گرم ، تمام این ها را با هم مخلوط کنید ; یک قاشق قهوه خوری از آن را در یک لیوان آب بریزید و دو دقیقه آن را بجوشانید و ده دقیقه دم کنید ; و یک فنجان از آن را بعد از هر غذا با عسل شیرین کرده بنوشید . 

خواص کلپوره یا مریم نخودی در داروی گیاهی نفخ شکم

کلپوره یا مریم نخودی نیرو بخش ، مقوی و مقدار مصرف آن بیست تا پنجاه گرم در یک لیتر آب دم می کنند ; و برای تقویت بدن در مورد انواع سوء هاضمه و نفخ شکم مصرف می کنند. آلکولاتور مریم نخودی را در داروخانه ها هم دارند،  مقدار مصرف آن سی تا پنجاه قطره بین غذا به همین منظور مصرف می کنند .

مرزنگوش دیگر داروی گیاهی ضد نفخ شکم می باشد
مرزنگوش مقوی ، ضد نفخ ، باد شکن ، مدر ، خواب آور ، معده را تقویت می کند و عمل هضم را آسان می کند. کسانی که مبتلا به درد دل یا سوء هاضمه ( Indigestion ) هستند مقدار یک قاشق دسر خوری از گیاه خشک مرزنگوش، در یک لیوان آبجوش ده دقیقه دمکرده  ; روزی دو تا سه فنجان از آن را بنوشید .

و اما خواص نعنا در درمان نفخ و گاز شکم

نعنا سبز یا خشک آن مقوی اعصاب و در دفع گاز و نفخ که در شکم و روده ها جمع می شود بسیار مفید است ; و در هضم غذا کمک خوبی است و سوع هضم و تخمه را درمان می کند و با غذا در امعاع آن ها تخمیر می شود ; داروی شفا بخش و گرانباهایی است مقدار مصرف آن یک قاشق دسر خوری در یک لیوان آب جوش دمکرده ; هر روز یک فنجان بعد از غذا مصرف نمایید .

دیگر خواص نعنا در نسخه داروی گیاهی نفخ شکم ( گاز شکم )

نعناع دارای هورمون مخصوصی است که محرک دستگاه و غدد گوارشی می باشد ; این هورمون اثر مطبوعی در روی غدد آمیزشی دارد یک فنجان دم کرده ; نعنا بعد از غذا هضم را آسان می کند و اختلالات معده را بر طرف می کند
همچنین پونه هم برای هضم غذا همین خواص را دارد.

خواص بابونه در مشکلات گوارشی
مبتلایان به سوء هضم می توانند مقدار ده تا بیست گرم گل بابونه ; را در یک لیتر آب دم کرده با هر غذا دو فنجان مصرف کنند ; برای کندی عمل روده ها و یبوست و عفونت های دردناک مفید و موثر است ; و با برگ های آن بابونه پلو می پزند .

مصرف آویشن هم در درمان سوء هاضمه ، نفخ و گاز شکم مجرب است

دیگر داروی گیاهی نفخ شکم ; آویشن تازه و خشک را در عفونت های ریوی و سوء هاضمه و نفخ شکم مصرف می کنند. مقدار مصرفی ده گرم یا دو مثقال ; در یک لیتر آب دم کرده میل می کنند صدها مرتبه به تجربه رسیده است .