وبلاگ

غذاهای مفید و مضر برای کلیه

آشنایی با غذاهای مفید و مضر برای کلیه

آشنایی با غذاهای مفید و مضر برای کلیه
هر انسانی دارای دو کلیه است ; که هر کدام از آنها دارای هشتصد تا یک میلیون و دویست هزار نفرون است.  هر یک از این دو نفرون ها کار یک فیلتر دقیق را انجام می‌دهد.

کلیه ( Kidney ) در هر ساعت حدود ۳۰ لیتر خون را تصفیه و مواد مضر آن را دفع می کند و بقیه مواد مفید را برای جذب دوباره آماده می‌کند تا بدن انسان دچار ضعف و مسمومیت نشود. علاوه بر تصفیه خون ( داروی گیاهی درمان غلظت خون ) یکی دیگر از کارهای کلیه ، ترشح دو نوع آنزیم به نام رنین و اریتروپویتین  است.  رنین باعث افزایش فشار خون میشود و به تصفیه آن نیز کمک می‌کند. آنزیم اریتروپویتین نیز کار فوق‌العاده حیاتی در بدن انسان انجام می دهد. به گونه ای که اگر ترشح نشود یا کمتر ترشح شود ، فرد دچار کم خونی حاد می‌شود و سلولهای مغز استخوان از فعالیت باز می ایستند. سلول‌های مادر در مغز استخوان زمانی فعال می‌شوند و شروع به ساختن گلبول قرمز و پلاکت می‌کنند که این آنزیم حیاتی به آنها برسد.

ادامه آشنایی با کارکرد و غذاهای مفید و مضر برای کلیه

 اگر کلیه ها کار خود را درست انجام ندهند ، علاوه بر آنکه ضعف شدید بر انسان مستولی می‌شود. مواد سمی و زائد خون نیز دفع نمی شوند.

 افرادی که دچار ناراحتی‌های کلیوی هستند، با کمبود این آنزیم مواجه اند و دچار کم‌ خونی می‌شوند. معمولاً این افراد دارای رنگ و روی پریده،  صورتی پف آلود ; همیشه دچار ضعف شدید و سرگیجه و کم اشتهایی هستند.

 افرادی که دارای کلیه سالم هستند، از نشاط خاصی برخوردارند. سموم موجود در خون آن توسط کلیه ها دفع می‌گردند و همین دو عامل موجب شادی و نشاط آنان می‌شود.

غذاهای مفید برای کلیه

غذاهایی که همیشه کلیه را سالم شاداب و با طراوت نگه می دارند، عبارتند از:

  • نوشیدن روزانه ۶ لیوان آب ، نیم ساعت قبل و دو و نیم ساعت بعد از غذا.
  • کاهو ، خیار بوته ای با پوست و ته ، سیب درختی با پوست .
  • دانه مغز بادام خام.
  • گیاهان دارویی ; جوانه گندم تازه ، روغن زیتون ، لیمو ترش تازه و عسل از خوراکیهای مفید برای کلیه است.
  • روزانه ۲ لیوان نکتار سیب و عسل.

این رژیم را دقیقاً به مدت ۱۵ روز انجام دهید. سه وعده غذای روزانه شما هم این مواد به صورت سالاد باشد و صبح و ظهر و شب میل ‌شود ; هر لقمه ۶۴ بار جویده شود.

اما مقدار لازم این گیاهان دارویی پر خواص و مفید برای کلیه برای هر وعده ;
کاهو سه برگ ، خیار بوته ای متوسط 1 عدد ، مغز بادام خام ۱۰ عدد ، جوانه گندم 2 عاشق ، روغن زیتون ۵ قاشق سوپخوری،  ۲ تا ۳ عدد لیمو ترش شیرازی و عسل ۱ قاشق غذاخوری.

خواص چای زعفران برای کلیه و مثانه در ویدیو زیر ;

غذاهای مضر برای کلیه

 چای دشمن سر سخت و از غذاهای مضر برای کلیه است. علت آن تحریک بیش از حد سلول های اپیتلیال کلیه و در نتیجه ; وارد کردن آن به کار مداوم و طاقت فرساست.

همچنین است سرخ کردنی ها، اویه جات تند ، شیرینی جات قنادی ، غذاهای ساندویچی ; و نوشیدن مایعات با غذا ، نوشابه  ، آب یخ به خصوص در زمانی که بدن انسان عرق کرده است. ترشی جات ، سرکه ، شور ، نمک زیاد ، غذاهای چرب و پرحجم ، نان خامه ای ، ماست ; گوشت اردک ، غذاهای خارج از منزل ، به ویژه غذای طبخ شده در ساندویچ فروشی ها ، مانند ; پیتزا ، سوسیس ، کالباس و انواع سس و مواد تندوتیز.

توجه : عصبی شدن و حرص خوردن و حساس و زودرنج بودن و داشتن یبوست مزاج ( دارو گیاهی یبوست ) ; بیشترین صدمه را به کلیه وارد می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *