وبلاگ

خواص درمانی گلپر

عکس گلپر و خواص درمانی گلپر برای جوش صورت و معده و نفخ شکم

خواص گلپر و فواید درمانی آن
گلپر میوه ی گیاهی است از تیره ی جعفری یا خانواده ی کاسنیان Compositae ; با نام علمی (Heracleum persicum) علفی و چند ساله که کلیه ی اعضای آن معطر است.
برگ های آن با چاک های عمیق به شکل پنجه ی غاز و شبیه برگ انژلیکا می باشد. به طوری که این چاک ها برگ را به چند قطعه برگ تقسیم می کند و هر قطعه ی برگ نوک تیز و دندانه دار است. گل های آن سفید و مجتمع به صورت در انتهای ساقه های گل دهنده در قسمت بالای گیاه ظاهر می شود. میوه ی آن تخم مرغی ، کمی ضخیم ، و معطر به رنگ سبز تیره و به طول یک تا یک و نیم سانتی متر است.

محل رویش گیاه گلپر

گیاه گلپر در دامنه های البرز ، شمیرانات و ییلاقات اطراف تهران و گچسر و مناطق غرب ایران به طور خودرو می روید .

نام های دیگر گیاه دارویی گلپر ; انگدان خوش بو – حلتیت طیب – حلتیت سفید – اسفند لیون – کوله پر – کولاپر – بالدرغان – انجدان ابیض – انگدان سفید – کاشم – انجدان طیب .

طبیعت آن ; طبه گلپر گرم است .

ترکیب شیمیایی گلپر ; اسانس روغنی فرار در آن وجود دارد .

عکس گیاه گلپر و خواص درمانی گلپر برای جوش صورت و نفخ شکم و معده
عکس گیاه گلپر

خواص درمانی گلپر

  • گلپر را بخورید . مدر و معرق است ، باز کننده عادت ماهیانه در زن ها می باشد ; برای بعضی از کرم های روده ای مفید است ; برای کمر درد رطوبتی مفید می باشد .
  • هشت گرم از کوبیده ی گلپر را در دهان ریخته بخورید ; و روی آن مقداری آب گرم بنوشید . برای استسقا مفید است .
  • گیاه گلپر را روی کباب برگ بریزید و بخورید ; لخته ی خون مانده درمعده متلاشی و دفع می کند . هر مرتبه یک قاشق مربا خوری از آن را در یک فنجان آب جوش دم کنید و آب صاف کرده ی آن را بنوشید ; مقوی معده و سایر اندام های دستگاه گوارش است و نفخ شکم و سوع هاضمه را بر طرف می سازد; سوزاک را درمان می کند ،سبب سقط جنین می شود .
  • خواص درمانی گلپر رای جوش صورت ; هر روز صبح و شب آن را به صورت بمالید ; جوش غرور را برطرف می کند ‌.
  • گلپر را همراه با مقداری سیاه دانه به ترشیجات اضافه کنید ; طعم و عطر دلپذیری به ترشی شما می دهد .