وبلاگ
Cause of excessive sweating

عرق کردن زیاد خیلی بیشتر از آن چیزی که شما تصور می کنید رایج است. و علت عرق کردن زیاد گسترده. به همین دلیل هیچ دلیلی برای نگرانـی و ناامیدی وجود ندارد. و نباید تصور کنید که در دنیا تنها فردی هـستید که عـرق می کنـد. در حالی که تعرق یکی از واکنش های طبیعی بدن محسوب مـی شود، و بـه بـدن در کاهش دمــای سطحی کمک می کند، اما اگر شما همیشـه بـدون توجه به دمای اطراف در حال عرق کردن هستید، باید قدری روی درمان عرق کردن زیاد دقیق تر شوید. نوعی بیماری با نام (هایپرهیدروسیس) بیماری غدد عرقی وجود دارد. که گریبانگیر دو الی سه درصد از جـمعیت کل آمریکاست. و بیشتر از طریق کف دست و پــا خود را نشان می دهد.

این بیماری همچنـین مـی تــواند در زیر بغل و یا سایر نقاط بدن نیز ظاهر شود. معموالا از دوران نوجوانی به بعد قابل تشخیص بوده و تعرق بیش از اندازه دست و پا از سن سی و سه سالگی به بعد در بیماران کامالا مشهود خواهد بود. اگر این بیماری تحت درمان قرار نگیرد، فرد ما بقی عمر خود را با وجود این بیماری سر میکند. و این احتمال وجود دارد، که ناراحتی های بی شمار دیگری نیز برایش بوجود آید.

نشانه های بیماری تعرق زیاد

به عنوان مثال افرادی که دچار انواع تشدید یافته این بیماری هستند، حتی در گرفتن فرمان ماشین نیز دچار مشکل می شوند. گاهی اوقات هم در هنگام دست دادن با افراد پس از یک جلسه کاری مهم دچار مشکل خواهند شد. به هر حال بدون در نظر گرفتن موقعیت فردی افراد، این اختلال می تواند مشکالت عدیده ای را در زندگی بیماران ایجاد کرده. و اعتماد به نفس آنها را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد عرق کردن زیاد و بیش از حد که نشانه بیماری است، یعنی بسیار بیشتر از آنچه که معمول استعرق کنیم.

اگر مبتال تعریق زیاد هستید، زمان های نامناسب که دلیلی برای عرق کردن وجود ندارد، بشدت عرق می نمایید. بعنوان مثال، هوا کاملا مطبوع و مناسب است، شما مضطرب نیستید، تب ندارید و بطور مثال درحال دیدن تلویزیون هستید، و یا دراز کشیده اید، اگر ناگهان شروع به عرق کردن کردید و میزان آن بیشتر از حد طبیعی بود، پس عرق کردن شما نرمال نیست تعریق بیش از حد به دو دسته کلی تعریق عمومی و تعریق موضعی تقسیم می شود.

عرق کردن موضعی یا یک عضو و عرق کردن کلی بدن یا عمومی

  این نوع شیوع کم تری داشته و باعث تعریق در سراسر بدن فرد نه فقط دست و یا پا می شود. دلیل اینکه به این نوع تعریق ثانویه می گویند. این است که تعریقی ناشی از سایر بیماری ها می .باشد. یکی از علائم معمول و مشهور تعریق عمومی ثانویه، عرق کردن در شب می باشد. بعضی از بیماری های و یا مواردی که باعث تعریق عمومی ثانویه می شوند، شامل :

 • قاعدگی یا عادت ماهیانه
 • بارداری
 • مشکلات تیروئیدی
 • دیابت یا قند خون
 • اعتیاد به الکل
 • بیماری های عفونی همچون مرض سل
 • بیماری پارکینسون
 • ورم مفاصل
 • سکته مغزی
 • نارسایی قلبی
 • سرطان ها همچون لوسمی و لنفوم

و دیگر علت عرق کردن زیاد ، افراد مضطرب یعنی کسانیکه دچار اختالل اضطرابی هستند، بیشتر از سایر افراد عرق مینمایند. اما محققان معتقداند این نوع تعریق با تعریق ثانویه عمومی متفاوت می باشد. البته در بعضی ازافراد هردو این اختالالت رخ می دهد داروها نیز می توانند باعث تعریق شوند، بعضی از داروهای عرق آور شامل : بعضی از داروهای اعصاب ، بعضی از داروهای فشار خون بالا، بعضی از داروهای تجویز شده برای خشکی دهان ، بعضی از داروهای آنتی بیوتیک و بعضی از انواع مکمل ها  

منبع : کتاب گیاهان دارویی مفید در بیماریها

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *