وبلاگ

خواص گل ختمی

خواص درمانی گل ختمی اطلس گیاهان دارویی حرمل - عکس گل ختمی

 خواص گل ختمی / مشخصات و خواص درمانی گل ختمی
گیاهی است از خانواده ی پنیرک Malvaceae ، جنس Althaea ، چند ساله و علفی ولی معمولا دو ساله و در بعضی مناطق یک ساله می باشد ; زیرا غالبا این گیاه، مورد حمله ی نوعی بیماری زنگ قرار می گیرد.

بلندی آن در حدود دو متر و ساقه ی آن قوی و زبر و خشن است ; تمام اعضای گیاه پوشیده از کرکهای زبر می باشد. برگ های آن پهن و قلبی شکل و دندانه دار است ; گل های آن درشت و منفرد یا ۳،۲ تایی با هم و دم گل خیلی کوتاه با رنگ های بسیار متنوع مانند ; قرمز، قرمز تیره ی مخلوط با سیاه، سفید، ارغوانی، حتی زرد و … می باشد، که معمولا در اواخر تابستان سال دوم ظاهر می شوند.

محل رویش ختمی و دیگر فواید دارویی گل ختمی

گل ختمی گیاه ظاهرا بومی مناطق شرقی مدیترانه ای است ; و در مناطق مختلف آسیا و اروپا کاشته می شود و در برخی نواحی نیز به طور خودرو می روید.

در شمال ایران در گیلان جاهای خشک ایسپیلی ییلاق بین عمار لو و ایسپیلی دیده می شود. در گل کاری ها به عنوان گل زینتی کاشته می شود.

نام های گیاه گل ختمی ( بری )
Rosemallow – Holly hock – Passe rose – Alcea – rose Tremiere

ترکیبات شیمیایی گل ختمی ; مواد نشاسته ای – ماده ی چرب – دی اوکسی بنزوعیک اسید – آنتوسیانین – آلتعین – یک شبه استرین – یک ماده ی رنگی به نام آلتعیدین – یک فلاوونوعید – سیانیدین – لعاب – اسانس

خواص درمانی گل ختمی ( خواص گل ختمی )

 • آب دم کرده‌ی گل ختمی را روزی سه فنجان به ترتیب بنوشید
  مبرد ، خنک کننده و مدر است ، برای تسکین روماتیسم نافع می باشد. برای اصلاح جریان گردش خون و معالجه ی خون ریزی ، در بی نظمی عادت ماهیانه خورده می شود.
  ( دمنوش درمان عفونت و بی نظمی قاعدگی بانوان ).
 • برای قطع تب های نوبه ای، رفع وجود خون در ادرار و درمان یبوست موثر است.
 • گل ختمی از گیاهان دارویی پر خواص برای درمان سرما خوردگی و سرفه ;
  دم کرده مخلوط گل ختمی و گل پنیرک در درمان ; سرفه ، گلو درد و سرماخوردگی بسیار مجرب است.

داروی گیاهی درمان عفونت و بی نظمی قاعدگی بانوان

خواص درمانی تخم گل ختمی

 • ده تا سی گرم نیم کوب کرده ی تخم گل ختمی را در یک لیتر آب جوش دم کرده و هر روز صبح، ظهر و شب یک فنجان از آب صاف کرده ی آن را بنوشید ; قابض است، معده را تقویت می کند و برای کنترل دیسانتری موثر می باشد.
 • تازه ی آن را له کنید ; و روی زخم بگذارید، التیام دهنده است.