عکس گیاه گزنه

خواص گزنه و بقیه مشخصات آن

آشنا میشویم با : خواص درمانی گزنه ، تقویت جنسی با گزنه ، خواص دارویی گزنه ٬ خواص گزنه ٬ خواص گزنه در طب سنتی ٬ خواص گیاه گزنه ٬ خواص گیاه گزنه برای دیابت ٬ خاصیت گزنه برای درمان قند خون ٬ طبع گزنه ٬ خواص برگ گزنه ٬ گزنه برای دیابت ٬ گزنه به انگلیسی ٬ گیاه گزنه ٬ محل رویش گزنه ٬ معرفی گیاه گزنه ٬ نام های دیگر گزنه


نام های دیگر گزنه

گزنک – گزما – گزگز – هرتیک – لبات النار – شعرالعجوز – کجیت – نبات النار – هرتیکه – گزنه ی دو پایه

مشخصات گیاه گزنه

گیاهی است از خانواده ی (Urticaceae) ، که دو گونه  با خواص طبی مشابه ، به شرح زیر دارد :

۱ – گزنه ی درشت یا گزنه ی دو پایه یا انجره ی کبیر – قریص قراض

گیاهی است چند ساله با ساقه ی چهار گوش که بلندی آن تا یک متر می رسد و پوشیده از تار و پرزهای چسبناک و ساختمان آن به شکل لیفی می باشد .برگ های آن متقابل ، بیضی ، بزرگ ، نوک تیز ، با دندانه های درشت و رگبرگ های خیلی مشخص و گل های آن به رنگ سبز روشن یا کمی زرد  معمولا در دو پایه ی جدا گانه ی ماده و نر قرار دارند .
پایه ی ماده ی آن دارای گل های خوشه ای است و پس از عمل تلقیح و شروع تشکیل میوه از حال افراشته به صورت خمیده در می آید که این نشانه ی خوبی برای شناخت پایه ی ماده است.

ریشه ی گزنه درشت خزنده است و در فواصل مختلف ، ریشک های تازه از آن روییده و منشا ساقه ی هوایی و گیاه جدیدی می شود و به سرعت گسترش می یابد.

پرزها و تارهای مخروطی شکل که گیاه را پوشانیده چسبناک و گزنده می باشد و به محض تماس با پوست بدن انسان ایجاد ناراحتی ، سوزش و خارش می کند .

تخم آن نرم ، براق ، کمی پهن و تیره رنگ است و شبیه تخم مرو می باشد . این گیاه در باغ ها و نقاط سایه دار کنار پرچین ها ، کنار جاده ها و خانه ها در مناطق مختلف شمال ایران و دامنه های البرز و ییلاقات اطراف تهران به طور خودرو می روید.

ترکیب شیمیایی گزنه درشت

ماده رنگی به نام اورتی سین – ماده ی لسیتین – گلوکوزیدی با اثر قرمز کننده ی پوست – لعاب – تانن – فورمیک اسید – چند املاح معدنی و گوگرد

۲ – گزنه ی کوچک یا گزنه ی یک پایه یا انجره ی صغیر یا حریق

گیاهی است علفی و خیلی کوچک که بلندی آن از نیم متر کمتر است .ساقه ی آن کاملا چهارگوش نیست و زوایای آن کمی پهن و قوسی است.

تمام اعضای هوایی گیاه از پرزها و‌تارهای بسیار گزنده ، سوزان و چسبناک پوشیده شده اند‌.

برگ های آن سبز روشن ، متقابل با کناره ی دندانه دار و بیضی شکل است. در این گیاه گل های نر و ماده روی یک پایه قرار دارند و به رنگ سبز روشن یا کمی زرد در طول تابستان و پاییز ظاهر می شوند .سرعت انتشار آن کم تر از گزنه ی کبیر است.

محل رویش گزنه

این گیاه فقط در باغ ها و اراضی مزروع می روید. در ایران در گیلان ، مازندران ، گرگان ، بندر گز و ییلاقات اطراف تهران و در آذربایجان ، لرستان ، پشت کوه ، در خوزستان در اطراف بهبهان و در فارس در کمارج ، بوشهر و شیراز می روید .

ترکیب شیمیایی گیاه گزنه کوچک

فورمیک اسید – یک آلکالوعید – نوعی گلوکوزید قرمز کننده ی پوست.

طبع گزنه گرم و خشک است.

خواص درمانی گزنه

  1. سی گرم از آن را در یک لیتر آب بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را به مرور بنوشید .
    قابض و ضد انگل است ، معرق ، ادرار آور ، شیر آور و قاعده آور می باشد ، برای رفع وجود خون در ادرار ، التهاب کلیه ، مفرط بودن خون عادت ماهیانه ، ضعف و زردی مفید است ، سینه و ریه و معده را از اخلاط پاک می کند ، در علاج بیماری قند و بند آوردن خون روی موثر است ، تقویت کننده نیروی جنسی می باشد ، دهانه ی رحم و گرفتگی های کبد را باز می کند.
  2. قرقره و مز مزه ی شیره ی تازه ی آن برای لثه و ورم لوزه بسیار مفید است .
  3. در استعمال خارجی از شیره ی تازه ی آن برای تحریک پوست و نرم کردن ورم های سفت استفاده می شود.
  4. برای درمان بی حسی اعضای بدن و بی اختیاری اعضا که در اثر سکته ی ناقص حادث شده باشد و یا درمان رو ماتیسم های مزمن می توان گاه گاهی شاخه های گزنه ی تازه را چیده و به محل مورد نظر زد تا خون را تحریک کرده و از قسمت های دیگر بدن به این قسمت متمرکز کند و باعث بهبودی شود.

ضمنا کسی که آن را به بدن می زند باید درد و سوزش و خارشی که در اثر این گیاه عارض می شود را تحمل کند .

تذکر ( مضرات گزنه ) : برای کلیه و روده ها مضر است ، اسراف در خوردن آن مضر و خطرناک می باشد و موجب قطع ترشح ادرار می شود ، لذا باید با نظر پزشک مصرف شود.

مصلح گیاه گزنه : صمغ عربی و کتیرا می باشد .