گیاه پنیرک

خواص گیاه پنیرک و بقیه مشخصات آن

خواص پنیرک ٬ خواص پنیرک در طب سنتی ٬ خواص دارویی پنیرک٬ خواص درمانی گل پنیرک ٬ خواص عرق پنیرک ٬ خواص گل پنیرک ٬ داروی گیاهی پنیرک ٬ عرق پنیرک ٬ عکس پنیرک ٬ فواید پنیرک ٬ گیاه پنیرک ٬ نام های دیگر پنیرک ، گیاه توله ، خواص آب توله


نام های دیگر گیاه پنیرک

پین دیره – نان کلاغ – گل خیر – خیرو – خبیز- خبازی – حباجی – ملوخیا – خطمی کوچک – ختمی معطر – ختمی مشک بو – توله

مشخصات گیاه پنیرک

گیاهی است از خانواده ی (Malvaceae)،که دارای دو نوع می باشد (نوع کبیر و صغیر)

نوع کبیر :

گیاهی است علفی پایا و یا دو ساله با ساقه ی راست و استوانه ای که بلندی آن ۸۰-۴۰ سانتی متر می باشد. برگ های آن متناوب با دمبرگ بلند و  با بریدگی عمیق است که برگ را به پنج تا هفت قسمت تقسیم می کند.

گل های آن درشت است که در ماه های اردیبهشت تا تیر به رنگ قرمز مایل به بنفش ظاهر می شود. ریشه ی آن عمودی، کمی ضخیم، گوشت دار، سفید رنگ و آب دار و ساقه ی آن پوشیده از کرک می باشد.

تخمدان آن آزاد مدور و دارای خانه های متعدد می باشد. میوه ی آن کپسول گرد مدور است که در خانه های متعدد و مشخص آن در هر خانه یک دانه قرار دارد.

محل رویش پنیرک کبیر

واریته ای از آن در ایران می روید، در نواحی البرز، کرج، کن، بیلغان، آذربایجان نزدیک تبریز، خوی در قراچال و کو ه های گرد، در اراک ، در خراسان در کوپه داغ، قوچان و بین تربت حیدریه و اسد آباد مشهد و در جنوب در شیراز ، کرمان و بلوچستان دیده شده است.

نوع صغیر :

برگ و گل در تمام قسمت ها کوچک تر از نوع کبیر است. بلندی آن در حدود یک وجب و حد اکثر به نیم متر می رسد. برگ های آن گرد و گل های آن سفید با رگه های قرمز یا قرمز شرابی است.

محل رویش پنیرک صغیر

این گیاه نیز در اغلب مناطق ایران می روید، از جمله در دامنه های البرز، اطراف تهران، هفت حوض، در مناطق شمال ایران، اطراف گیلان، آستارا، آذربایجان، دلیجان و نزدیک تبریز و خوی، مناطق مرکزی ایران در اصفهان، سمنان، اراک، منطقه ی خراسان در قوچان، کوپه داغ، و در مناطق جنوب در جزیره ی قشم، بندر عباس، کرمان و بلو چستان به طور خودرو دیده می شود.

طبیعت (طبع) گیاه پنیرککمی سرد و تر است و عده ای آن را معتدل می دانند.

خواص درمانی گیاه پنیرک

  1. سی گرم از آن گیاه را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده ی آن را به مرور بنوشید. اعتدال دهنده، ملین و نرم کننده، خشک کننده و تب بر است، اخلاط غلیظ را رقیق و اخلاط خیلی رقیق را معتدل می نماید، خشونت صدا که ناشی از حرارت و خشکی باشد را مداوا می کند، انسداد مجاری کبد را باز می کند، موجب ازدیاد ترشح ادرار و شیر می شود، برای درمان یرقان، زخم معده، شکم روش و سوزش مجرای ادرار مفید است، در موارد ناراحتی های غشاهای مخاطی مجاری ریه و مثانه و ادرای تجویز می شود.
  2. این گیاه به شکل ضماد در استعمال خارجی برای رفع التهاب های پوست مصرف می شود.

خواص درمانی برگ پنیرک

  1. نشستن در آب دم کرده ی آن برای نرم کردن ورم های مقعد و استحکام عضلات رحم نافع است.
  2. ضماد ساییده ی برگ آن برای شکستگی اعضا، تحلیل ورم های گرم و گزیدگی زنبور مفید است.
  3. اگر بکوبید و با روغن زیتون مخلوط کنیدو ضماد نمایید، برای رفع سوختگی از آتش و باد سرخ و گزیدگی عقرب نافع است.

 گل پنیرک

ترکیبات شیمیای گل پنیرک

ماده ی رنگی به نام مالوین / لعاب شامل مواد ال.آرابینوزوال، رامنو زودی و گالاکتورونیک اسید.

خواص درمانی گل پنیرک

۱ –  ده گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و هر صبح، ظهر و شب هر بار یک فنجان از آب صاف کرده ی آن را ینوشید. سینه را نرم می کند و سرفه را تسکین می دهد.

۲ – با آب جوشانده ی آن قرقره کنید و دهان شویه نمایید. بسیار نافع است.

تخم پنیرک

طبیعت (طبع) تخم پنیرک سرد و تر است.

خواص درمانی تخم پنیرک

۱ – بیست گرم از آن را بخورید، برای تسکین سرفه های گرم و خشک، رفع گرفتگی آواز، تقویت روده ها، لینت شکم و زخم کلیه و مثانه مفید است.

۲ – ضماد آن را برای رفع ناراحتی از گزیدن زنبور مفید می باشد.

۳ – ضماد آن با جو پوست کنده برای رفع ورم های گرم و درد ناک و سفت نافع است.

۴ – تنقیه ی آن برای رفع سوزش روده ها، مقعد و رحم نافع است.

تذکر ( مضرات پنیرک ) : برای معده های ضعیف مضر می باشد، و مصلح آن رب میوه یا کمپوت میوه است.