عکس پرسیاوشان

خواص پرسیاوش و بقیه مشخصات آن

آشنا میشویم با : خواص پرسیاوش , خواص پرسیاوشان , خواص دارویی پرسیاوشان , خواص پرسیاوش در طب سنتی , خواص پرسیاوشان برای نوزاد , خواص درمانی پرسیاوش , طبع پرسیاوش , خواص پرسیاوش برای شیر دهی , محل رویش پرسیاوشان


نام های دیگر پرسیاوشان

پر سیاوحش ، پر سیاوشان ، گیسو پری ، گل گیسو پری ، ساق الاسود ، شعر الارض ، شعر الجبال ، شعرالجن ، جعده القنا ، کاپیلر ، کزبره البئز ، سنبل ، پاباریک ، شعر الجبار ، شعر الخنازیر ، ایو صیف ، بالدیری قره .

مشخصات گیاه پرسیاوشان

گیاهی است از خانواده سرخس ها ، تیره ( ) و چند ساله . برگ های آن شبیه یه گشنیز ، معمولا بدون ساقه اصلی و دارای دمبرگ دراز ، خیلی نازک و سیاه شبیه به مو که وجه تسمیه ی فرانسوی ، انگلیسی و عربی آن از این جا ناشی می شود . ساقه زیر زمینی آن خزنده می باشد که ریشک های بسیار باریک و نازک به آن اتصال دارد . این گیاه از نظر شرایط اقلیمی ، مناطق نسبتا گرم ، مرطوب و کم نور را دوست دارد. کنار چاه ها ، جاهای مرطوب ، در غارها و نقاط سایه دار می روید . برگ های این گیاه کمی معطر ، دارای طعم گس و کمی تلخ است.

محل رویش پرسیاوشان

این گیاه در اروپا ، آسیا ، آمریکای شمالی و برخی نقاط دیگر دنیا می روید . در ایران در مناطق شمال در مازندران ، گرگان ، بندر گز ، گیلان ، رشت ، پیر بازار / در مناطق شرق و غرب ایران در کوه کهرود و بلوچستان / در نواحی جنوب غربی ایران در شهبازان کشور بیشتر دیده می شود .

ترکیبات شمیایی گیاه پر سیاوشان

ماده عامل تلخ به نام کاپیلارین ، موسیلاژ ، تانن ، اسانس ، لعاب ، گالیک اسید و قند .

طبع پرسیاوش معتدل مایل به گرمی و کمی خشک است .

خواص درمانی پرسیاوشان

۱ – ده گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید ، صاف کرده و روزی سه فنجان بنوشید . ملطف ، مفتح ، منضج ، محلل و مجفف است ، برای معالجه عفونت نزله ای مثانه مفید است . جهت تنقیه سینه و شش ، ضیق النفس ، درد سینه و درمان یرقان مفید است . برای درمان سرفه های مزمن رطوبتی نافع است . باز کننده نفس در بیماریهای آسم و تنگی نفس می باشد . کشنده بعضی از باکتریها و ویروس ها مانند باسیل سیاه سرفه و ویروس های هاری است . تب بر می باشد . برای کشتن انگل های داخل شکم مصرف می شود . زرده زخم را معالجه می کند . عادت ماهیانه را باز میکند و برای دفع سنگ مثانه بسیار مفید است .

۲ – هر روز پرسیاوشان را با نعنا به اندازه مساوی جوشانده و آب صاف کرده آن را بنوشید . از عاروق زدن و نفخ معده جلوگیری می کند و خفقان را درمان می کند .

۳ – استنشاق آب مطبوخ آن برای باز کردن بینی در مواقع سرما خوردگی و زکام نافع است .

۴ – خوردن گرده کوبیده آن برای دفع اسهال و جمع کردن شکم مفید است .

۵ – مالیدن آب جوشانده ی آن بر سر ، موها را تقویت میکند .

۶ – طبخ کرده آن را بر بیضه ای که ورم کرده بگذارید ، ورم را تحلیل خواهد برد .

۷ – تازه آن را بکوبید و بر روی گزیدگی مار ضماد کنید ، نافع است.