عکس سنبل الطیب

خواص سنبل الطیب و بقیه مشخصات آن

آشنا میشویم با : خواص سنبل الطیب ، آرامش اعصاب با داروهای گیاهی ٬ بهترین داروی گیاهی برای آرامش اعصاب ٬ ترکیبات شمیایی سنبل الطیب ٬ خاصیت سنبل الطیب ٬ خواص درمانی ریشه سنبل الطیب ٬ خواص سنبل الطیب در طب سنتی ٬ خواص عرق سنبل الطیب ٬ داروی گیاهی آرامبخش قوی ٬ داروی گیاهی ضد استرس ٬ درمان بی خوابی با داروهای گیاهی ٬ طبیعت و طبع سنبل الطیب ٬ گیاه سنبل الطیب ٬ مصلح سنبل الطیب ٬ مضرات سنبل الطیب


نام های دیگر سنبل الطیب

سنبل هندی / سنبل الطیف / علف گربه / علف گربه ها / والریان / سنبل کوهی / نارد / ناردین

مشخصات گلاه سنبل الطیب

گیاهی است از خانواده ی (Valerianaceae)، چند ساله، بلند و عمودی که بلندی آن تا دو متر نیز می رسد. ساقه ی آن استوانه ای دارای شیار های عمیق و میان تهی و پرزدار است.برگ های آن متقابل می باشد که به برگچه های زیادی تقسیم می شود ، هر برگ هفت تا یازده و گاهی بیش تر برگچه دارد ، برگچه ها بیضی نوک تیز با قاعده ی پهن و دندانه دارند. گل های آن صورتی به طور گروهی در انتهای ساقه ی گل دهنده در اواخر بهار ظاهر می شود.

از تمام اعضای گیاه اعم از اعضای هوایی و ریشه ی آن بوی مطبوعی متصاعد می شود . ریشه های آن به صورت افشان به ساقه های زیر زمینی آن که پوشیده از ریشک است به قطعاتی به طول دو تا پنج سانتی متر و قطر در حدود یک سانتی متر می باشد که در بازار عرضه می شود ، رنگ آن پس از خشک شدن قهوه ای تیره و طعم آن تلخ و خوش بو و معطر است.

محل رویش سنبل الطیب

این گیاه معمولا در جنگل ها و حاشیه ی جریان های آب و کنار گودال ها می روید ، در مناطق مختلف اروپا و آسیا در کشمیر هندوستان و در ایران در بعضی مناطق شمال غربی در می شوداغ دیده می شود.

عکس ریشه سنبل الطیب

ریشه  سنبل الطیب

طبیعت (طبع) ریشه سنبل الطیب گرم و خشک است

ترکیب شیمیایی ریشه سنبل الطیب

هشتاد و سه درصد اسانس شامل بورنیل ایزو والریانات ، بورنیل فورمات ، بورنیل استات ، بورنیل بوتیرات ، کامفن ، بورنعول و پی نن می باشد – دو آلکالوعید چاتی نین و والریانین – یک گلی کوزید – رزین – والر یک اسید – فورمیک اسید – استیک اسید – تانن – قند – آلفا – متیل پیریل کتون – والریانیک – آلبومین – صمغ – پتاس – جوهر لیمو – فسفات

خواص درمانی ریشه سنبل الطیب

 1. ده گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده آن را به مرور بخورید :
  عمل خون رسانی به بافت میو کارد قلب و تنظیم کار کرونر قلب را آسان می کند ، اقویت کننده ی مراکز خودکار قلب است ، محرک ، ضد عفونی کننده ، ضد هیجان و ضد صرع می باشد ، برای معالجه ی دأالرقص موثر است ، باز کننده ی  انسداد و گرفتگی دماغی ، معده و کبد ، مقوی دماغ ، و دهانه ی معده و کبد سرد و گرم کننده ی آن ها می باشد ، درخشان کننده رنگ چهره است ، ترشح ادرار را زیاد می کند و ضد تکرر ادرار است ، مقوی نیروی جنسی و نیروی ماسکه می باشد ، عادت ماهانه را باز می کند ، سنگ مثانه را خرد می کند ، برای خوش بو کردن دهان ، رفع سرفه های رطوبی ، تسکین درد سینه ، رفع استفراغ بلغمی ، تحلیل نفخ و گازها ، استسقا ، یرقان ، درد طحال ، برای ورم های داخلی و بواسیر اثر درمان کننده دارد ، برای درمان دیابت غیر قندی بسیار مفید است .
 2. شصت تا صد گرم ، خشک آن را در یک لیتر آب گرم دوازده ساعت بخیسانید ، بعد آب آن را صاف کرده و قبل از هر غذا یک فنجان بنوشید . فشار خون را برطرف می سازد ، کم خونی را رفع می کند ، آسم یا  تنگی نفس را درمان می کند ، درد پهلو و دراعصاب را تسکین می دهد ، ضد اسپاسم ، مسکن ، آرام بخش ، ضد هیجان و در برخی موارد تب بر است و اگر در آب سرد خیسانده شود ، برای رفع آشفتگی ، خفقان و نفخ معده مفید می باشد .
 3. اگر شب موقع خواب یک فنجان از دم کرده ی آن را بنوشید و بخوابید ، دیگر خواب های وحشتناک نخواهید دید .
 4. آن را با بسفایج از هر کدام نیم مثقال مخلوط کرده و پس از جوشاندن آب صاف کرده ی آن را بنوشید . برودت و سردی معده بر طرف می کند .
 5. آن را با افسنطین مخلوط کردن دم کنید و آب صاف کرده ی آن را با عسل شیرین کرده بنوشید. مقوی معده و اشتهاآور است.
 6. دود آن در موقع سوختن برای رفع التهاب مفید است .
 7. اگر با آب برگ گشنیز تازه به چشم مالیده شود ، برای رفع قرمزی چشم ، خشک کردن رطوبت ها ، تقویت بینایی و رویانیدن مژه ها مفید است .
 8. آن را به صورت گرد در آورید و روی جراحت ها بپاشید . اثر درمان کننده دارد .
 9. نشستن در آب دم کرده ی آن و گذاردن شیاف آن در مهبل برای باز شدن عادت ماهیانه نافع است .

تذکر (مضرات سنبل الطیب): برای کلیه مضر است.

مصلح سنبل الطیب : کتیرا می باشد.