عکس بومادران

خواص بومادران و بقیه مشخصات آن

آشنا میشویم با : خواص بومادران , خواص سربرنجاس , خواص بومادران در طب سنتی , خواص دارویی بومادران , نام های دیگر بومادران , طبع بومادران , باز کردن عادت ماهیانه با بومادران , خواص درمانی بومادران در طب سنتی , خواص سربرنجاسف , محل رویش بومادران , فواید بومادران , مضرات بومادران


نام های دیگر گیاه بومادران

بوی مادران ، بوماران ، بورمادرن ، بی مادران ، الف ورقه ، علف هزار برگ ، هزار برگ ، بابونه گاوی ، برنجاسف ، برنجاسب ، سربرنجاس ، بعیثران ، ارمواز ، ارطماسیا ، اخیلیا ، قیصوم ، تراسک ، تاج الملوک ، حزن بل ، حبق الراعی ، زهره القندیل ، ژابیثر ، ژابینر

مشخصات بومادران

گیاهی است از تیره کاسنی از خانواده (…) چند ساله که بصورت خودرو در باغ ها ، مزارع ، مراتع و چراگاه های هموار با سایر علف ها و حتی قبل از آنها می روید . ارتفاع آن بیست تا هشتاد سانتی متر و ساقه های آن باریک و زرد می باشد.
برگ های آن کوچک ، بدون دمبرگ ، دارای تقسیمات بسیار ریز و باریک و همچنین تقسیمات ثانویه است ، این برگ ها پوشیده از کرک می باشد.
گل های خیلی کوچک و سفید رنگ و در بعضی گونه ها سفید مایل به کبود یا مایل به صورتی دارد که در تابستان به شکل گروهی در انتهای ساقه گل دهنده ظاهر می شوند.

محل رویش بومادران

این گیاه دارای بوی خیلی قوی و طعم تلخ می باشد. در مناطق مختلف آمریکا ، اروپا و ایران می روید ، در ایران در دامنه های البرز در پلور ، اطراف دماوند ، قسمت های شمالی اوشان ، اشتران کوه ، آذربایجان و اطراف تبریز می روید.

طبیعت و طبع بومادران گرم و خشک است.

ترکیبات شمیایی گیاه بومادران

دو نوع سسکی ترین لاکتون ، ماده ی کامازولن ، دی استیل ماتریکارین ، آکیلئین ، کولین ، اسانس روغنی

خواص درمانی گیاه بومادران

 • تمام گیاه بومادران را دم کرده و آب صاف کرده آن را بنوشید . محرک ، تونیک ، مقوی و تب بر است ، فشار خون را کم می کند ، قاعده آور می باشد ، ضد هیستری است ، برای رفع سرما خوردگی و گرفتگی مجاری تعریق مفید می باشد.

گل بومادران

ترکیبات شمیایی گل بومادران

مواد چرب ، سیترال ، سیترولن ، آزولن ، کامازولین ، آکالیپتل ، بورنئول ، لینالول ، ژرانیون ، گلوکوآلکالوئین ، لاکتون ، اکیلئین ، سینئول ، کانازلین ، بنزلین ، آلامین ، تانن ، ترپینال ، آبیژنین ، هینزیتل ، نیاسین ، سینول ، آزولن ، آزلن ، اسید سیانیدریک ، اکسیلئین اسید ، سالسیلیک اسید

خواص درمانی گل بومادران

 1. پانزده تا چهل گرم از آن را در یک لیتر آب جوش ده دقیقه دم کنید و آب صاف کرده آن را روزی سه فنجان به نوبت بنوشید.
  ترشحات زنانه را بطرف می کند ، مقوی اعصاب و عضله قلب است ، از پیشرفت سرطان جلوگیری میکند ، ضد سرگیجه است ، ضد تر و مبوز مغزی است ، مدبر بول و حیض است ، ضد انگل ژیاردیا و ضد خونریزی رحم می باشد ، برای زایمان آسان استفاده می شود ، برای تنظیم و بازکردن قاعدگی بکار می رود ، درمان کننده زخم معده و اثنی عشر است ، تب بر و باد شکن می باشد ، برای درمان صرع ، سرسام ، سینه درد زکام ، آنفلوانزا و قولنج کلیوی مفید است ، برای رفع ورم پستان ، بی خوابی ، خستگی عمومی و ضعف ماهیچه های قلب موثر است.
  برای درمان بواسیر و جلوگیری از خونریزی ها نافع است ، هضم کننده غذا است ، رقیق کننده خون و ضد لخته شدن خون در عروق می باشد مخصوصا در ناحیه قلب و مغز ، لطیف کننده بدن است ، شن کلیه و مجاری ادرار را دفع میکند ، مسمومیت یعنی اسهال و استفراغ را مداوا می کند ، برای درمان دل درد و نزله های روده مفید است ، برای رفع ضعف رحم مفید است و عمل این عضو را به حالت طبیعی برمیگرداند .
 2. اگر دو مثقال از آن را بجوشانید ، (آب آن را) صاف کرده و بخورید و در آب جوشانده آن بنشینید ، برای رفع حبس البول ، حیض ، عسر و لادت بسیار مفید است .
 3. به مدت چهل روز صبح ناشتا هر بار دو مثقال از آن را دم کنید و آبش را بنوشید ، زخم معده را درمان می کند .
 4. خوردن دو درم کوبیده خشک آن با عسل ، جهت اخراج اقسام کرم معده و حب القرح مجرب است .
 5. آن را با گل بابونه به اندازه مساوی بپزید و در حمام بر کمر ببندید ، کمر درد خانم تازه وضع حمل کرده را تسکین می دهد.
 6. استنشاق آب جوشیده آن همراه با مالیدن آن به پیشانی ، برای درمان زکام ، تخلیه عفونت سینوس ها و تسکین انواع سردرد مفید است.
 7. عصاره آن را با وازلین مخلوط کرده بمالید . برای درمان زکام و درد های رماتیسمی مفید است.
 8. اگر با روغن باقلای مصری مخلوط و هر شب مالیده شود ، کوسه را درمان می کند .
 9. اگر عصاره آن با روغن بادام تلخ ترکیب شده و در گوش چکانده شود ، صدای گوش را برطرف می کند .
 10. اگر عصاره آن با عسل مخلوط و شب ها مالیده شود ، پف کردگی زیر چشم را برطرف می کند.
 11. آن را با مریم گلی به اندازه مساوی دم کرده و آب صاف کرده آن را بنوشید ، درد های قاعدگی را تسکین می دهد.
 12. بخور آن در موقع جوشیدن ، زکام را درمان می کند.
 13. برای درمان زخم سر پستان یا شقاق مرتب با آب جوشانده آن ، موضع را بشویید ، بهبود می یابد.

تذکر ( مضرات بومادران ) اسراف در خوردن آن باعث سردرد و سرگیجه می شود و برای کلیه زیان آور است.