عکس افتیمون 1

خواص افتیمون و بقیه مشخصات آن

خواص افتیمون ٬ افتیمون چیست ٬ افتیمون سودا ٬ خواص افتیمون در طب سنتی ٬ خواص دارویی افتیمون ٬ خواص درمانی افتیمون در طب سنتی ٬ داروی گیاهی افتیمون ٬ طبع افتیمون ٬ طبع افتیمون سرد است یا گرم ٬ عکس افتیمون ٬ عوارض افتیمون ٬ نحوه مصرف افتیمون


نام های دیگر افتیمون

آفتیمون – افینیمون – اکاس بیل – ترشک – شکوفا – دواءالجنون – حماض اللارنب – سس ( سرده )

مشخصات افتیمون

گیاهی است از خانواده ی (Convolvulaceae یا Cuscutaceae) و از تیره ی پیچک صحرایی ، علفی و یک ساله که در بهار و در مزارع به صورت انگل بر روی گیاهان سبز می روید و دربیابان ها در کنار بوته های تیغ می روید و آن ها را مثل تار عنکبوت احاطه می کند و تا اواخر تابستان هم پا به پای میزبان ضعیف شده رشد کرده و گل و بذر می دهد.

ساقه های آن ظریف و باریک به شکل نخ قرمز رنگ یا قرمز مایل به زرد یا کرم مایل به قرمز است .
گل آن سرخ غبار دار با ریشک های بسیار نازک مانند مو ، میوه ی آن به اندازه ی دانه ی شاهدانه و به رنگ زرد ، دانه های داخل میوه از دانه ی خردل ریزتر و قرمز مایل به زرد است ، طعم این گیاه تلخ و تند است.

محل رویش افتیمون

این گیاه گونه های مختلف دارد ، در ایران در اطراف تهران ، کرج ، دامنه های البرز ، کندوان ، پل زنگوله ، در دیلمان در مزارع غلات ، در شوش ، ازنا ، همدان و در اصفهان در شاه کوه انگل روی گیاه Lactuca Orientalis , در کازرون فارس انگل روی Vicia و در بندر عباس انگل روی شنبلیله ، گونه های دیگر آن در جزیره ی هرمز ، قشم و در کرمان در کوه جوپار بر روی آر تمیز یا هاو ، در کوه لاله زار روی آویشم و آزر به دیده می شود .

افتیمون علاوه بر گیاهان فوق به یونجه ، سرو کوهی ، گیاهان خانواده ی نیلوفر صحرایی ، گیاه شیر پنیر (غالیون ) ، بو مادران و گیاهان دیگری نیز حمله می کند . این گیاه در بسیاری از نقاط روی زمین موجود است و در دامنه ی کوه ها تا ارتفاع ۲۰۰۰ متری نیز مشاهده می شود .

طبع افتیمون نسبتا گرم و خشک است.

خواص درمانی افتیمون

۱ – اگر خورده شود ، مدر و قاعده آور است ، برای درمان قلوه ، خواب رفتن اعضای بدن و درد مفاصل مفید است ، سر دردی که از فکر زیاد باشد ، فکر و خیالات بد و ناپسند ، جنون مانیا و خفقان را درمان می کند ، از پیشرفت سرطان جلوگیری می کند و برای اشخاص پیر و سالمند و همچنین مزاج های سوداوی نافع است .
۲ – آب دم کرده ی آن را بنوشید . خون را صاف می کند ، محلل و مسهل سودا و بلغم است.
۳ – یک مثقال از آن را بنوشید و با نبات شیرین کرده و بخورید . برای گوارش مفید است ، برودت و سردی معده را برطرف می کند.
۴ – هر روز یک مثقال از آن را بجوشانید ، بعد مقداری گز خونساری در آب حل کنید ، سپس صاف کرده و بنوشید . یبوست و زخم معده را درمان می کند.
۵ – آن را نرم بسایید و با عسل خمیر کرده و هر روز صبح و عصر هر بار یک قاشق چای خوری از آن را میل کنید . جهت نشاط روح موثر است ، ترس و وحشت را از بین می برد ، صداع ، تشنج امتلایی و دلهره و اظطراب را بر طرف می سازد ، عصبانیت ، کابوس و مالیخولیا ، صرع و فلج القوه را درمان می کند.
۶ – تا یک هفته هر روز ۳۵گرم از آن را نرم بسایید و در شیر تازه دوشیده بخیسانید ، بعد با ۷۵گرم سکنجبین مخلوط کنید و بخورید و یا آن را بجوشانید و آب آن را در بینی بچکانید و یک قاشق غذا خوری از آب آن را هم بخورید ، بعد روی آن دوازده مثقال گل قند بخورید . سردردی که از غلبه ی سودا باشد را درمان می کند .
۷ – به صورت ضماد برای کاهش درد مفاصل بسیار موثر است.

تذکر (مضرات افتیمون) : این گیاه برای مزاج های گرم و صفراوی خوب نیست.