عکس گیاه اسفند

خواص اسفند ( اسپند ) و بقیه مشخصات آن

خواص درمانی اسفند , نام های دیگر اسفند , محل رویش اسفند , طبیعت یا طبع اسفند , خواص برگ اسفند , خواص روغن اسفند , نحوه مصرف اسفند خوراکی , اسفند شبانگاه , خواص دارویی اسفند , خواص ریشه اسفند , آیا اسفند مخدر است , خواص درمانی اسفند در طب سنتی , خواص دارویی گیاه اسفند


نام های دیگر گیاه اسفند

اسپند – حرمل –  سداب وحشی – سداب مزروع – فیجن – سپند – دینشت – harmal

مشخصات گیاه اسفند

گیاهی است از خانواده ( Zygophyllaceae ) علفی و چند ساله .  ارتفاع آن کم ، ظاهرا شبیه سداب و پربرگ است . برگ ها با تقسیمات باریک نا منظم و سبز روشن ، گل های آن به رنگ سفید تیره و میوه ، کپسول ناشکوفا ، مدوری و کروی می باشد که دانه هایی سیاه رنگ در داخل آن قرار دارد .

این گیاه در مناطق مدیترانه ای شمال افریقا ، ترکیه و سوریه می روید ، در ایران نیز در حاشیه کویر راه تهران به قم ، اصفهان به تهران ، در رستم آباد ، رودبار ، اطراف کرج ، بوشهر ، ازنا ، جاده تفرش و بعضی نواحی دیگر به طور خودرو دیده می شود. این گیاه معمولا در اراضی بایر می روید .

دانه اسفند

طبیعت , طبع دانه اسفند

گرم و خشک است .

ترکیبات شمیایی دانه اسفند

چهار الکالوئید به نام های هارمین ، هارمالین ، هارمالول ، پگانین یا وازی سین دارد .

خواص درمانی اسفند 

 1. هرشب موقع خواب یک قاشق چایی خوری از آن را در دهان بریزید و بدون آنکه دندان روی آن گذاشته شود با آب یک لیوان آب قورت دهید .
  ضد انگل و خواب آور است ، مدر حیض (باز کننده عادت ماهیانه) می باشد ، لطیف و جالی سینه و شش از رطوبت لزج است ، سستی کمر که از شهوت رانی زیاد می باشد را درمان میکند ، از احتلام شبانه جلوگیری می نماید ، مخدر است ، به عنوان طب بر و برای درد معده تجویز می شود ، انواع کرم نواری روده را از بین میبرد ، باد های روده را تحلیل میبرد ، ترشح شیر را افزایش میدهد ، مدر است ، مسهل سودا و بلغم غلیظ میباشد ، بدن را گرم میکند و برای استسقا و یرقان مفید است .
 2.  پنج مثقال از آن را در آب سرد بشویید و در سایه بخشکانید و این عمل را شش مرتبه انجام دهید و با هفتم با آب سرد بشویید و در سایه بخشکانید ، بعد هر روز صبح ناشتا یک ششم از آن را با روغن بادام شیرین مخلوط کنید و بخورید . تقطیر بول (قطره قطره آمدن ادرار) را درمان میکند.
 3.  هر روز صبح یک قاشق چای خوری از آن را با مقداری خاکشیر مخلوط کرده و در دهان بریزید و بدون دندان زدن قورت دهید . سلسل بول (ادرار مکرر) را درمان میکند .
 4.  هر یک ساعت به ساعت ، دوازده عدد از آن را در دهان ریخته بدون دندان زدن قورت دهید . اسهال که از گرما زدگی باشد را متوقف میکند .
 5.  آشامیدن جرم آن جهت درمان صرع ، فالج ، جنون ، نسیان ، و سایر امراض بارد دماغی و عصبانی مفید است .
 6. هفت مثقال از آن را در یک لیوان آب بجوشانید ، بعد آب صاف کرده آن را با عسل یا روغن کنجد مخلوط کنید و آن مقدار را به مدت یک ماه هر روز کمی بخورید . آسم یا تنگی نفس را درمان میکند .
 7. هر روز مقدار یک قاشق چایی خوری از آن را خیسانده و بعد از آب درآورید و قورت دهید . خون را تصفیه میکند و لینت می دهد.
 8. سی گرم از آن را بکوبید و با ۱۲۰ گرم آب بجوشانید ، بعد آب آن را صاف کرده با ۹۰ گرم عسل و ۶۰ گرم روغن کنجد مخلوط کرده و میل نمایید . قی شدید می آورد ، سینه و قسمت بالای بدن را از رطوبت های لزج پاک میکند و برای سرفه های رطوبتی هم مفید می باشد.
 9. اگر کسی مبتلا به سیاتیک است ، پانزده شب ، هر شب ۵ تا ۷ گرم از آن را بکوبد و بخورد سیاتیک او شفا می یابد .
 10. چهارصد و پنجاه گرم از آن را با ۱۵ کیلوگرم آب انگور بجوشانید ، آنقدر که سه چهارم آب تبخیر شود و یک چهارم باقی بماند ، تا یک ماه هر روز یک فنجان از آن را بخورید . برای رفع سردرد مزمن و صرع بسیار مفید است و اگر زنی که یک بار حامله شده و دیگر حامله نمیشود ، سه روز متوالی از آن بخورد ، مجددا حامله می شود .
 11. آن را با تخم کتان به مقدار مساوی بکوبید و با عسل مخلوط کنید و هر بار کمی بخورید برای تنگی نفس بسیار مفید است .
 12.  آب دم کرده آن را با روغن کنجد مخلوط کرده و مدتی هر بار کمی از آن را بخورید . برای رفع بیماری های کبد و ریه مفید است .
 13.  مالید دم کرده پودر اسفند برای تقویت اعضاء ، رفع سستی و سیاه کردن مو نافع است .
 14.  مقداری از آن را در آب ترب و روغن زیتون بجوشانید تا آب تمام شود و روغن بماند و از آن روغن چند قطره در گوش بچکانید . برای رفع سنگینی گوش ، کری و طنین در گوش مفید است .
 15.  بخور آن برای تسکین درد دندان نافع است .
 16.  آن را با تخم یا هسته توت یا صدف مخلوط کنید و بعد نرم بسایید و به دندان بکشید . زردی دندان را برطرف میکند .
 17. آن را بجوشانید به قدری که چند قطره آب باقی بماند و نگه دارید موقع خونریزی از بینی آن را به وسیله قطره چکان در بینی بچکانید . خون را بند می آورد .

تذکر : برای گرم مزاجان مضر است و سردرد ، قی و دل بهم خوردگی ایجاد میکند . مصلح آن رب میوه های ترش ، سکنجبین و سایر ترشی ها می باشد .

برگ اسفند

خواص برگ اسفند :

آب دم کرده آن را بنوشید . قاعده آور است ، ترشح شیر را زیاد میکند ، جنین را سقط میکند ، برای تقویت نیروی جنسی موثر بوده و رماتیسم را نیز درمان میکند .

ریشه اسفند

ترکیبات شمیایی ریشه اسفند :

کنازولین – چهار آلکالوئید ، به نام های هارمین ، هارمالین ، هارمالول و پگانین یا وازی سین .

خواص درمانی ریشه اسفند :

آن را نرم بسایید با روغن ایرسا خمیر کرده و به صورت شیاف مصرف کنید . دهانه عروقی خونی و بواسیر را باز  می کند.

روغن اسفند

طبیعت , طبع روغن اسفند :

گرم و خشک است .

خواص درمانی روغن اسفند :

 1. آن را هم بخورد هم روی مواضع درد بمالید . برای درمان فلج ، لقوه ، رعشه ، سستی ، صرع و پریدن ناگهانی اعضای بدن مفید است .
 2. حقنه یا تنقیه آن برای تسکین درد کمر ، سیاتیک و سردی کلیه و رحم نافع است .