عکس کرچک

خواص کرچک و بقیه مشخصات آن

آشنا میشویم با : خواص کرچک , خواص درمانی کرچک , خواص دارویی کرچک , خواص روغن کرچک , روغن کرچک برای چی خوبه , خواص کرچک در طب سنتی , نام های دیگر کرچک , فواید کرچک , دارو گیاهی کرچک , طبع کرچک , خواص روغن کرچک در طب سنتی , خواص درمانی روغن کرچک


نام های دیگر کرچک

ترکی کرچک – خروع – طمرا – کنتو – کنتور – بید انجیر – بید انجیل

مشخصات گیاه کرچک

گیاهی است از خانواده ی Euphorbiaceae ، بومی مناطق گرمسیری جهان است و در اقلیم های گرم مانند هند و آفریقا به صورت یک درختچه که بلندی آن تا سه متر هم می رسد وجود دارد ولی در مناطق معتدل چون در سرمای زمستان این مناطق  مقاوم نیست، به صورت یک گیاه یک ساله و در برخی مناطق مناسب دو ساله است. این گیاه دارای انواع مختلفی است و آن ها نیز دارای رنگ های متفاوتی می باشند،ساقه و برگ های این گیاه بر حسب رقم آن ممکن است دارای رنگ های سبز، صورتی، قرمز و بنفش باشد.

برگ های آن پنجه ای و شبیه برگ انجیر می باشد که از ۹-۷ قطعه یا لوب نوک تیز تشکیل شده است.

ریشه ی آن مانند نی مجوف، میوه ی آن خاردار و مدور، تخم آن داخل میوه و به اندازه ی دانه ی قهوه یا لوبیا، پوست تخم آن منقطع و مغز دانه اش سفید می باشد. این گیاه به قولی بومی هند و به قولی از حبشه برخاسته است ولی در هر حال کشت آن منحصر به هند و آفریقا نیست و در حال حاضر در اغلب مناطق دنیا از جمله در ایران کاشته می شود.

برگ کرچک

خواص درمانی برگ کرچک

۱- عصاره آن را بگیرید و بخورید. تریاق موثری است، اگر چند بار خورده شود، موجب قی و خارج شدن سم های سرد مانند تریاک و غیره می شود.

۲- ده گرم عصاره ی آن را با شیر تازه  مخلوط کنید و بخورید. برای تسکین درد ناحیه قلب مفید است.

۳- گذاردن چرب کرده و گرم شده ی آن روی موضع برای تسکین درد نقرص، روماتیسم و درد های دیگر،تحلیل ورم، سر درد و‌درد های پهلو که نفس کشیدن را دشوار می کند موثر است.

۴- چکاندن شیره ی آن در گوش برای رفع سنگینی  و کری که در اثر سرما ایجاد شده باشد مفید است.

۵- مالیدن عصاره ی آن برای رفع سفتی مفاصل نافع است، برای التیام عفونت چرکی ترمه بند دور انگشت دست و پا که ویتلا گفته می شود نافع است. برای التیام بیماری های پوستی نظیر جوب و رفع آثار کبودی در پوست مفید می باشد‌.

۶- مالیدن عصاره ی آن مخلوط با آب تره برای درمان بواسیر موثر می باشد.

دانه ی کرچک 

طبیعت دانه کرچک گرم و خشک است.

ترکیب شیمیایی دانه کرچک

روغن ثابت -چند گلیسرید – آرژینین – یک آلکالوعید سمی به نام ریسینین – ماده ی پروتعین سمی یا آلبومین سمی به نام ریسین اولعین که نوعی توکسالبومین است – دی هایدروکسی استعاریک اسید – اولعیک اسید – پالمیتیک اسید – لینولعیک اسید – گلوتامیک اسید.

خواص درمانی دانه کرچک

  1. اگر پوست کنده‌‌ی آن خورده شود ، پاک کننده عروق می باشد ، اعصاب را تقویت می کند، برای قطع خونریزی و درمان استسقا مفید است ، ورم ها را تحلیل می برد، مسهلی قوی است و یبوست را درمان می کند، برای درمان سر درد، فلج، لقوه، رعشه، بیماری های ناشی از سردی، تنگی نفس، سرفه های سرد، رفع دردهای پشت و مثانه و استسقا مفید است، قاعده آور می باشد ،منقی عروق، ملل و مسهل قوی خلط بارد است، برای تحلیل قولنج و ضیق النفس مفید می باشد.
  2. آب جوشانده آن را بنوشید . بواسیر را درمان می کند.
  3. مغز آن را بکوبید و ضماد کنید‌. برای معالجه سنگینی گوش و کری، سردرد ، خنازیر، ناراحتی های پوستی، جوش و کرک مفید است، برای تحلیل ورم ها، تسکین و تحلیل درد، ورم نقرس و ورم مفاصل نافع می باشد.
  4. مغز آن را بکوبید و با سرکه مخلوط کنید و ضماد نمایید. برای ورم پستان و درمان اواخر باد سرخ مفید است.

تذکر ( مضرات دانه کرچک ) ; مسکر و سمی است و ایجاد تهوع و و آشفتگی و سلب اشتها می کند.

مصلح دانه کرچک : کتیرا، مستکی و نعنا می باشد.

عکس روغن کرچک

روغن کرچک

خواص درمانی روغن کرچک

  1. آن را با روغن وازلین و ید مخلوط کرده و برای درمان زخم های سرطانی روی محل بمالید.
  2. بزرگسالان ۱۲مثقال و اطفال یک قاشق چای خوری از آن را فقط یک بار بخورند و تا سه چهار ساعت هیچ چیز دیگری نخورند. سوء هاضمه را درمان می کند.
  3. آن را بر سر بمالید. شوره ی سر را برطرف می کند و اگر هر شب به پوست دست ها بمالید، آن را نرم و لطیف کرده و ترک خوردگی دست ها را برطرف می سازد.

تذکر ( مضرات روغن کرچک ) : تهوع آور است و اشتها را از بین می برد، ممکن است موجب آشفتگی و درهم ریختگی حال عمومی شود.

خواص درمانی پوست ریشه ی کرچک

آب جوشانده ی آن را بنوشید. برای رفع دل پیچه و باز کردن انسداد مجاری نافع است.