چای کوهی

خواص چای کوهی و بقیه مشخصات آن

آشنا میشویم با : خواص درمانی چای کوهی ، فتاب زدگی و روشن کردن پوست ٬ باز کردن قاعدگی با چای کوهی ٬ باز کننده عادت ماهیانه ٬ چای کوهی ٬ خاصیت چای کوهی ٬ خواص چای کوهی در طب سنتی ٬ داروگیاهی چای کوهی ٬ روغن چای کوهی ٬ طبع چای کوهی ٬ طبیعت چای کوهی ٬ طرز تهیه روغن چای کوهی ٬ طریقه مصرف چای کوهی ٬ عکس چای کوهی ٬ قیمت چای کوهی ٬ گل چای کوهی ٬ محل رویش چای کوهی ٬ مضرات چای کوهی


نام های دیگر دیگر چای کوهی

هوفاریقون / هزار چشم / داذی رومی / گل راعی / قوریون / پر فرراتوم / علف چای / سوراخ سوراخ

مشخصات چای کوهی

گیاهی است از خانواده ی (Hypericaceae)، چند ساله و علفی با برگ های متقابل بیضی و کمی دراز ، در پهنه ی برگ ها صدها نقطه ی شفاف غیر حاجب ماورا که شبیه سوراخ است دیده می شود .

گل های آن به رنگ سفید یا زرد به صورت منفرد در قله ی ساقه به طور گروهی و مجتمع به صورت چتری در بالای گیاه در ماه های اردیبهشت تا مهر ظاهر می شوند ، گل های آن کمی معطر و دارای بویی شبیه صمغ صنوبر است. میوه ی آن به شکل کپسول است که در داخل آن تخم ها جای گرفته اند.

محل رویش چای کوهی

این گیاه معمولا در اغلب مناطق دنیا در اراضی لخت و قسمت های روشن شده و کم درخت جنگل ها و در خرابه ها می روید ، در ایران در دامنه های البرز ، کرج ، جاده ی چالوس ، قره داغ یا آذربایجان غربی ، جنگل علی بولاغ ، لاهیجان ، طوالش ، خراسان ، غرب ایران ، بروجرد ، نهاوند ، گرگان ، گنبد قابوس ، جنگل گلستان ، دره هراز ، دره تالار ، و سایر مناطق دیده می شود.

ترکیب شیمیایی چای کوهی

یک ماده ی رنگی قرمز به نام هایپریسین – یک ماده ی رنگی قهوه ای مایل به قرمز – یک نوع گلوکوزید – به نام هایپرین – مواد پزودوهایپر یسین – یک نوع تانن – چند آلکالوعید – اسانس روغنی فرار – روغن ثابت – کاروتنوعید – کلروفیل – روتین – پرو – رزین – کولین – نیکوتی نیک اسید .
ویتامین های موجود در چای کوهی : A و C در آن وجود دارد.

برگ چای کوهی

خواص درمانی برگ چای کوهی

  1. ده تا چهل گرم از برگ و سر شاخه های گل دار آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده ی آن را هر روز صبح ، ظهر و شب بنوشید. قابض ، مدر ، محلل و قاعده آور و ضد کرم معده و روده است ، برای درمان میگرن ، سر دردهای عصبی ، تاخیر در عادت ماهیانه ی زنان جوان ، آسم مرطوبی ، صرع ، هیستری و تسکین اعصاب مفید می باشد.
  2. اگر تا ۴۰ روز ، هر روز کمی از عصاره‌ی آن خورده شود ، برای رفع درد ناحیه ی سرین ، درمان سیاتیک و نقرس مفید است.
  3. ضماد آن برای پاک کردن و التیام زخم ها ، جراحت های شدید و وخیم و سوختگی آتش مفید است.
  4. اگر گرد کوبیده ی آن پاشیده شود ، برای پاک کردن زخم های متعفنه بسیار موثر است.
  5. مالیدن شیره ی برگ تازه ی آن برای التیام زخم ها ، سوختگی ها ، و خراش ها مفید است.

گل های چای کوهی

طبع گل چای کوهی خیلی گرم و خشک است.

ترکیب شیمیایی گل چای کوهی

یک ماده ی قرمز رنگ به نام هایپریسین – یک نوع گلوکوزید به نام هایپرین – اسانس روغن فرار – روتین – کوعرستین – تانن

خواص درمانی گل چای کوهی

روی هر غذا یک فنجان آب دم کرده ی آن را بنوشید . محلل و خشک کننده است ، گرفتگی ها را باز می کند ، اخلاط و لزجی ها را از هم می پاشد ، ضد افسردگی است ، برای کزاز مفید است ، برای درمان ایدز موثر می باشد ، برای باز کردن گرفتگی های معده و کبد و ازدیاد ترشح ادار نافع است ، مسهل صفرا و قاعده آور است ، برای رفع کمی اشتهایی ، اسهال ساده ، قولنج کبدی و کلیوی ، زردی ، سنگ کلیه ودرمان کم خونی دختران جوان مفید می باشد ، سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند، برای درمان ایدز موثر می باشد.

روغن چای کوهی

نام دیگر روغن چای کوهی

St.gohn s wort oil

طرز تهیه روغن چای کوهی

گل چای کوهی یک واحد و روغن زیتون ده واحد را مخلوط کرده در ظرفی بریزید و به مدت دو ساعت روی آتش ملایم گذاشته و گاه گاهی آن را به هم بزنید ، بعد از روی آتش برداشته و یک شبانه روز کنار بگذارید ، سپس در پارچه ای تمیز بریزید و با فشار آن ، روغن را صاف کرده و نگه دارید.

خواص درمانی روغن چای کوهی

مالیدن آن برای رفع تشنج مفید است ، برای آفتاب زدگی و روشن کردن پوست موثر می باشد ، برای ضد عفونی کردن زخم ها ، رفع جراحت ها و ورم ها نافع است ، برای تسکین درد رماتیسم و لومباگو مفید می باشد.

تخم چای کوهی

خواص درمانی تخم چای کوهی

هر روز دو گرم از آن را با عسل مخلوط کرده و بخورید. برای درمان سیاتیک بسیار نافع است .