عکس سنبل ختایی

خواص سنبل ختایی و بقیه مشخصات آن

آشنا میشویم با : خواص سنبل ختایی ، خواص دارویی سنبل ختایی ٬ فواید درمانی سنبل ختایی ٬ خواص ریشه سنبل ختایی ٬ خواص سنبل ختایی در طب سنتی ٬ دارو گیاهی سنبل خطایی ٬ درمان کم خونی با سنبل ختایی ٬ سنبل خطایی ٬ سنبل ختایی برای چه خوبه ٬ سنبل خطایی ٬ عکس سنبل ختایی


نام های دیگر سنبل ختایی

آنژلیک / حشیشة الملاعک

مشخصات سنبل ختایی

گیاهی است از خانواده‌ی (Umbelliferae) با نام علمی Angelica archangelica ، علفی ، دو ساله و بلند که ارتفاع آن متجاوز از یک متر و معطر می باشد . برگ هایش دارای بریدگی و تقسیم بندی شده است که هر یک از تقسیمات برگ نوک تیز و دندانه دارند . ساقه ی آن شیار دار و استوانه ای به رنگ سبز مایل به قرمز و گل هایش سفید به صورت چتر در انتهای شاخه ی  گل دهنده ظاهر می شود.

محل رویش سنبل ختایی

این گیاه در مناطق شمالی اروپا ، شبه جزیره ی اسکاندیناوی و کوهستان های مرکزی اروپا تا روسیه ی میانه انتشار دارد ، در هندوستان و نیز در کشمیر می روید.

ریشه ی سنبل ختایی

ترکیب شیمیایی ریشه سنبل ختایی

چند فنل – آنژلیسین – برگاپتن – کزانتوتوکسین –  اسانس روغنی فرار سی و پنج درصد – اومبلی پرنین – د. آلفا . فلاندرن – آلفا پینن – هایدور کسی پنتاد کانو عیک اسید – آلفا . متیل بوتیریک اسید.

خواص درمانی ریشه سنبل ختایی

دم کرده ی ۲۰ گرم ریشه ی خشک آن در یک لیتر آب جوش ، مفرح ، معرق ، نیرو دهنده ، مقوی ، بادشکن ، خلط آور ، قاعده آور و ضد تشنج است ، کم خونی را درمان می کند.

میوه سنبل ختایی

ترکیب شیمیایی میوه سنبل ختایی

چند فنل – آنژلیسین – برگاپتن – کزانتو توکسین – اومبلی پرنین – یک کومارین به نام آرکی سین

فواید درمانی میوه سنبل ختایی

آن را بخورید . محرک ، معرق و نرم کننده سینه است.