عکس زغال اخته

خواص زغال اخته و بقیه مشخصات آن

آشنا میشویم با : خواص زغال اخته ٬ ترکیبات شمیایی زغال اخته ٬ خواص درمانی زغال اخته ٬ خواص زغال اخته در طب سنتی ٬ درمان اسهال با زغال اخته ٬ درمان شب ادراری با زغال اخته ٬ درمان صفرا با زغال اخته ٬ زغال اخته برای چی خوبه ٬ طبع زغال اخته ٬ میوه زغال اخته


نام های دیگر میوه زغال اخته

زغال ، زغال اخته فرنگی ، اختر زغال ، سیاه توسه ، اخته زغال ، قرن ، فرانیا

مشخصات میوه زغال اخته

میوه گیاهی است از خانواده (…) درختچه ای دارد که ارتفاع آن تا هشت متر و قطر تنه آن پانزده تا بیست سانتی متر می باشد ، شاخه های جوان آن زرد رنگ مایل به سبز و پوست تنه درخت قهوه ای مایل به زرد است.

برگ هایش بیضی نوک تیز با قاعده ای گرد و پشت برگ کم رنگ می باشد ، طول صفحه برگ چهار تا هشت سانتی متر و عرض آن سه تا هفت سانتی متر ، دارای دمبرگی کوتاه است. گل های آن کوچک و زرد رنگ می باشد که در اوایل بهار ظاهر می شود .

میوه آن گوشت دار ، بیضی شکل و کمی کشیده ، به شکل میوه زیتون ولی کوچکتر و باریکتر از آن و دارای هسته ای مانند هسته زیتون یا هسته سنجد می باشد . رنگ میوه اول سبز پس از رسیدن به رنگ قرمز تیره یا سیاه تبدیل می شود ، و دارای طعمی ترش می باشد .

منشاء این درخت را اروپا و آسیای صغیر دانسته اند ، علاوه بر ایران در ارمنستان و قفقاز نیز می روید .

طبیعت و طبع زغال اخته سرد مایل به اعتدال ولی خشک است.

ترکیبات شمیایی میوه زغال اخته

گلوکز ، ساکاروز ، لعاب ، تانن ، پکتین ، مالات دو کلسیم ، مواد قندی گلوکز ، گلیکوکسالیک اسید.

خواص درمانی میوه زغال اخته ( خواص زغال اخته )

  1. آن را بخورید خشک و قابض میباشد ، برای التیام زخم معده مفید است ، معده را تقویت می کند ، برای رفع عطش ، التهاب معده و کبد و غلیان خون و صفرا مفید است.
  2. یک مشت از آن را در نیم لیتر آب بجوشانید تا غلیظ شود ، بعد آب آن را با شکر شیرین کنید و هر روز چهار تا شش فنجان از آن بنوشید . اسهال های شدید را بند می آورد و سل ریوی را درمان می کند.
  3. هر بار دو مشت از آن را در یک لیتر آب بجوشانید و دائم دهان را با آن بشویید ، برفک دهان را مرتفع می سازد . اگر با آب جوشانده آن شستشو کنید ، گرمای پوست و بواسیر را درمان می کند.

تذکر ؛ این میوه برای سینه مضر است.

مصلح میوه زغال اخته ، شکر است.

خواص درمانی برگ درخت زغال اخته

  • هر روز سی گرم از آن را در یک لیتر آب بجوشانید و آب صاف کرده آن را بنوشید ، برای کسانی که بی اختیار ادرار میکنند مفید است.
    یا آن را با شکر شیرین کنید و شبی یک استکان موقع خواب ، به کودکانی که شب ادراری دارند بدهید، شب ادراری آنها را درمان می کند.