عکس ترنجبین

خواص ترنجبین و بقیه مشخصات آن

آشنا میشویم با : خواص ترنجبین ٬ ترکیبات ترنجبین ٬ ترنجبین چیست ٬ ترنجبین و خارشتر ٬ ترنجبین و شیر خشت ٬ خواص ترنجبین برای نوزاد ٬ خواص ترنجبین در طب سنتی ٬ خواص درمانی ترنجبین ٬ خواص و فوائد ترنجبین برای پوست ٬ درمان زردی با ترنجبین ٬ طبع ترنجبین ٬ طرز تهیه ترنجبین ٬ طریقه مصرف ترنجبین ٬ فواید گیاه ترنجبین ٬ مشخصات ترنجبین ٬ مضرات و عوارض ترنجبین


نام های دیگر ترنجبین

تلنجبین – ترنگبین – ترانگبین – مان اسپئوزا – جنستاالصباغین

مشخصات ترنجبین

ماده ای است شیرین که بصورت شبنم روی گیاه خارشتر که از خانواده (Leguminosae) می باشد می نشیند.

این گیاه خارهای بسیار و برگ های کوچک داشته و در نقاط خشک می روید. در فصل گرما و در اواخر تابستان روی برگ ها و شاخه های این گیاه قطرات ترنجبین در طول شب ظاهر می شود و روستائیان صبح زود قبل از طلوع آفتاب آن ها را جمع آوری می کنند.

طبیعت (طبع) ترنجبین کمی گرم ولی در عین حال تر است

ترکیبات شمیایی ترنجبین

مواد لعابی – ملزیتوز – قند ساکاروز

خواص درمانی ترنجبین ( خواص ترنجبین )

  1. هر روز صبح دوازده تا سی گرم از آن را در آب حل کرده و بخورید، دارای خاصیت تلیین و تحریک امعا می باشد، برای لینت مزاج مصرف می شود، ملیین و مسهل صفرا است، تب و عطش را رفع می کند، درد سینه را تسکین می دهد، بیماریهای عفونی مشکوک را نیز درمان می کند.
  2. آن را در آب پنیر (ماء الجبن) حل کرده و بخورید، برای اخراج اخلاط سوخته مفید است.
  3. آن را در ماءالشعیر حل کرده و بخورید، وبرای دفع اخلاط گرم مفید است.
  4. هر روز سی گرم از آن را در یک لیوان شیر تازه حل کنید و بخورید، مداومت در خوردن آن قوای جنسی را تحریک می کند.
  5. آن را بسائید و با کره بخورید، برای باز کردن ادرار در مواردی که ادرار بند آمده باشد موثر است.
  6. آن را با زیره مخلوط و دم کنید، بعد آب صاف کرده آن را بنوشید، قرقر و صدای دستگاه گوارش که با تب خفیفی توام باشد را ساکت می کند.

مضرات یا عوارض ترنجبین

برای طحال و تب های گرم و برای افراد گرم مزاج مضر است، افرادی که جوش های آبله مانند در روی بدن دارند که با تب همراه است، همچنین بیماران حصبه ای و کسانی که اسهال خونی دارند و افرادی که در ادرار آنها خون وجود دارد، نباید آن را مصرف کنند.