عکس گیاه اسطوقدوس

خواص اسطوقدوس ( اسطوخودوس )

آشنا میشویم با : خواص اسطوقدوس , خواص درمانی اسطوقدوس , خواص گیاه اسطوقدوس , خواص دارویی اسطوقدوس , خواص اسطوقدوس در طب سنتی , خواص اسطوقدوس برای اعصاب , فواید گل اسطوقدوس , اسطوقدوس برای چی خوبه , مضرات اسطوقدوس , فواید اسوخدوس , محل رویش اسطوقدوس , نام های دیگر اسطوقدوس


نام های دیگر اسطوقدوس ( اسطوخودوس )

خراما – اسطوخودوس – خیری دشتی – شاهسبرم رومی – آنس الا رواح – لاواند – ممسک الارواح – ضرم – زغیل – زغلنته – رزالذهب – خیری – خزاما – خیری البر – خزامی – آلاله – آلاله تلخ – لاوند – گل لاوند – لاوند ولا – لاواند و لاورا – لاواند و لا اسپیکام – شاه اسپرم رومی – تروم

مشخصات اسطوقدوس ( اسطوخودوس )

گیاهی است از تیره ی نعناع و از خانواده ی Labiatea، چند ساله، به شکل بوته ای پرپشت و کوچک، به بلندی سی تا شصت سانتی متر، دارای ساقه های متعدد یا پرشانه و ساقه های آن چهار گوش و تمام قسمت های این گیاه دارای بومی تندی است. برگ های آن باریک و دراز، با لبه ی برگشته و متقابل و پوشیده از کرک سفید پنبه ای که از کنار برگ های آن ساقه های کوتاه برگ دار خارج می شود، برگ های آن کمی شبیه به برگ مرزه می باشد. گل های آن ریز و معمولا به رنگ بنفش تیره یا ارغوانی به صورت سنبله است که در بهار ظاهر می شود. تخم آن بسیار ریز ، کمی پهن به رنگ زرد تیره ی مایل به سیاه است.

محل رویش اسطوقدوس ( اسطوخودوس )

اصل این گیاه هندی است و در آسیا و اروپا، در پرتقال، جزایر قناری و مناطق حاشیه ی مدیترانه، الجزایر، عربستان تا استانبول و آسیای صغیر و اکثر نواحی روی زمین در تپه های خشک و دامنه های کم ارتفاع و سواحل دریاها می روید ولی از ارتفاع ۱۰۰۰ متر به بالا دیده نمی شود. در ایران هم به صورت وحشی و به حالت خودرو می روید و مدتی است که در سطح شهرها کاشته می شود.

طبیعت و طبع اسطوقدوس گرم و خشک است.

ترکیب شیمیایی اسطوقدوس : اسانس روغنی – اسانس اسپیک – اترهای لینالیل و ژیلانیل – ژرانیول – پینن – سینعول – تانن – فنکن – بورنعول.

خواص اسطوقدوس ( اسطوخودوس )

 1. پنج گرم از نوع هندی آن را دم کنید و آب صاف کرده ی آن را بنوشید. لطیف کننده ی اعضای بدن، مقوی اعصاب و مفرح روح است، برای افرادی که در امور جزیی زود عصبانی می شوند بسیار مفید می باشد، قوای مغزی و فکری را تقویت می نماید، مقوی حافظه است و فراموشی را درمان می کند، درمان کننده ی وسواس، مالیخولیا، تشنج و استر خاء می باشد، عفونت های بدن را رفع می کند، مقوی معده، معرق، صفرا بر و نیرو دهنده است، ضد انگل، ضد نفخ و ضد قولنج می باشد، کمی اشتها را برطرف می کند، درمان کننده ی آب آوردگی انساج در مراحل اولیه است، اختلالات کبدی و طحال را برطرف می سازد، حالت تهوع و ضعف عمومی را برطرف می کند، طپش قلب مبتلایان به ناراحتی عصبی را رفع می کند، لرزش و گریپ، آسم، صرع، سیاه سرفه و لارنژیت را درمان می کند، ترشحات مهبلی را را قطع می نماید، سوء هضم های همراه با تخمیرات عفونی روده را برطرف می سازد.
  احساس کسالت عمومی را رفع می کند، فشار خون را کاهش می دهد، شیره ی معده را زیاد می کند، ضد بیماری عصبی و بی خوابی می باشد، برای سرماخوردگی خوب است.
 2. ده تا پنجاه گرم از نوع هندی آن را در یک لتر آب جوش پانزده دقیقه دم کنید و آب آن را صاف کرده روزی دو فنجان از آن را صبح و عصر بنوشید؛ بعد از صبحانه و قبل از شام نوشیده شود. مدر و صفرا بر است، حبس البلول را درمان می کند، عفونت های مجرای تنفس، درد گلو و آنژین را برطرف می سازد.
  مقوی بدن و دل و احشای جمیع قوای ظاهری و باطنی و مصفی روح است، دلهره و خستگی های عصبی، بواسیر و زردی را درمان می کند، بند آورنده ی خون است، کولیپ، فلج، حسبه یا تیفوعید، سردردهای مضمن و ضربه خوردگی های مغزی را درمان می کند، قاعدگی ماهیانه را تنظیم می نماید.
 3. هر روز بین صبحانه و ناهار و بین شام هر بار یک فنجان از دم کرده ی آن را بنوشید و همچنین خشک آن را بسایید و بر کف سر بپاشید و سر را بپیچید یا کلاهی بر سر گذارید. عصبانیت را برطرف می سازد،
  سر گیجه را رفع می کند و سر درد نیمه ی سر یا میگرن را درمان می کند.
 4. هر روز ۱۶گرم آن را نرم بکوبید و با آب و عسل مخلوط کنید و بخورید. زخم سر را درمان می کند.
 5. ده گرم آن را در یک لیوان آب بجوشانید، بعد آب صاف کرده ی آن را با ۲۵۰ گرم عسل مخلوط کنید و به تدریج بخورید. سردردهای مزمن را درمان می کند.
 6. صد گرم خشک آن را بکوبید و در یک لیتر روغن زیتون مخلوط کرده و هشت روز در مقابل آفتاب بگذارید، بعد هر روز موضع درد را با آن ماساژ دهید. ورم و درد شصت پا یا نقرس را درمان می کند.
 7. مالیدن و شست و شو با آب جوشانده ی گرم آن، برای درمان نقرس، ناراحتی های رماتیسمی، کوبیدگی، در رفتگی های عضوی و خون مردگی ها مفید می باشد.
 8. حمام با آبی که حاوی اسانس استوخدوس باشد، ضد سرماخوردگی است، اعصاب را آرام می کند، نیرو بخش است، خارش و بیماری های قارچی اندام تناسلی را از بین می برد، ضد افسردگی و افکار پریشان است، تعادل روحی را برقرار می سازد، سرخجه، مخملک و آبله را درمان می کند.

مضرات اسطوقدوس ( اسطوخودوس )

 • تذکر ( مضرات اسطوقدوس ) : کسانی که برای ناراحتی های ریه آن را مصرف می کنند، حتما باید با کتیرا و صمغ عربی مصرف نمایند. کسانی که مبتلا به عطش یا آشفتگی هستند و همچنین اشخاص صفراوی مزاج باید آن را با سکنجبین بخورند.